پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

۴ کتاب ممنوع‌ النشر رضا براهنی هم مجوز گرفت

87102-258617-1407915117

رضا براهنی متولد ۱۳۱۴ در تبریز نویسنده، شاعر و منتقد ادبی ایرانی است. او عضو کانون نویسندگان ایران و رئیس سابق انجمن قلم کانادا است. او یکی از نویسندگان مخالف نظام است که در جریان حوادث فتنه ۸۸ در حمایت از فتنه‌گران فعالیت بسیار زیادی داشت.

چهار کتاب ممنوع‌الچاپ رضا براهنی که سال‌هاست(حدود ۳۰ سال) در بازار(به علت مملو بودن از اظهارات و گفتارهای گستاخانه و وهن‌آلود و خلاف شرع) موجود نیستند، به لطف معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز نشر گرفته‌ و توسط انتشارات نگاه مراحل چاپ و انتشار را می‌گذرانند.

ایامی است که لغات و کلماتی از جمله سرگیجه، کن فیکن، انقلاب دوباره، بی‌سروسامانی و چندین و چند قید و موقعیت مشابه دیگر در میان رسانه‌ها، در وصف حال معاونت هنری وزارت ارشاد دولت تدبیر و امید به کار گرفته می‌شود. واقعیت این است که اگر قرار باشد اوضاع واقعی این روزهای معاونت هنری وزارتخانه فخیمه فرهنگ و ارشاد اسلامی را در سطور و جملات بیان کنیم، نفس و مخاطب که هیچ؛ قلم و صفحه نیز نفسشان به شماره می‌افتد!

رضا براهنی متولد ۱۳۱۴ در تبریز نویسنده، شاعر و منتقد ادبی ایرانی است. او عضو کانون نویسندگان ایران و رئیس سابق انجمن قلم کانادا است. او یکی از نویسندگان مخالف نظام است که در جریان حوادث فتنه ۸۸ در حمایت از فتنه‌گران فعالیت بسیار زیادی داشت.

امضای براهنی پای بیشتر بیانیه‌هایی که در محکوم کردن نظام جمهوری اسلامی در حوادث فتنه بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ منتشر می‌شد، وجود دارد. وی یکی از اعضایی است که در اعتصاب غذای سه روزه در حمایت از اغتشاشگران مقابل مقر سازمان ملل در نیویورک همراه با فائقه آتشین (گوگوش)، ابراهیم حامدی (ابی)، شهیار قنبری، شهره آغداشلو و فرامرز اصلانی، نوآم چامسکی و چندین نفر دیگر از مخالفان و منافقان نشان‌دار ضد نظام شرکت داشته است.

اسامی چهار کتاب تازه مجوز گرفته رضا براهنی عبارتند از «قصه‌نویسی براهنی» که اولین‌بار در دهه ۴۰ در مجله « فردوسی» به صورت پاورقی منتشر شده و در دهه ۵۰ نیز انتشارات اشرفی آن را چاپ کرد. این کتاب در ابتدای دهه ۶۰ توقیف شد؛ «تاریخ مذکر» هم نگاه این نویسنده و منتقد ضد نظام درباره تاریخ ادبیات ایران به مردسالاری و کم‌توجهی به حضور زنان در ادبیات است که این کتاب هم از دهه ۶۰ تا کنون چاپ نشده؛ رمان «آواز کشتگان» در دولت دهم مجوز نشر گرفت و چاپ شد، اما اجازه انتشار و توزیع نگرفت بعد از گذشت پنج سال مجوز توزیع گرفته و همچنین رمان «چاه به چاه» آخرین کتاب این نویسنده ضد انقلاب و ضد نظام است که این کتاب هم قبلاً در دهه ۶۰ توقیف شده بود و حدود ۳۰ سال است که در بازار نیست و حالا به لطف اغماض و تسامح و تساهل دوستان معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی! آن هم با شمارگان ۲۰۰۰ نسخه چاپ شده و آماده توزیع است!

این اقدامات در حالی است که طی چند وقت اخیر آثار یدالله رؤیایی، شاعر ضدانقلاب و فردی که بارها در اشعارش به امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری توهین کرده است، کتاب «به رسم حقیقت و زیبایی» که درآمدی بر شعر و زندگی اسماعیل خویی، نویسنده و شاعر ضد انقلاب است، کتاب «ایران در گذر روزگاران»، اثر مسعود لقمان که با روایتگری عباس میلانی نویسنده ساکن امریکا و یکی از سرپرستان پروژه دموکراسی ایران در مؤسسه هوور و نویسنده کتاب موهن و ضد‌اسلامی«مقدمه‌ای بر اسلام شناسی» علی میرفطروس نیز مجوز چاپ دریافت کرده‌اند.

متأسفانه و با توجه به روند نزولی و به قهقهرا رفتن وزارت ارشاد طی یکسالی که از عمر دولت یازدهم می‌گذرد، جملگی این اقدامات نشان‌دهنده نوعی لجبازی و اصرار و ابرام مسئولان این وزارتخانه در شکستن حریم ارزش‌ها، قبح‌زدایی از اقدامات و تولید آثار فرهنگی – هنری وهن‌آلود و نیز به سخره گرفتن قانون و دستگاه‌های مسئول و نظارتی کشور است!

اخبار مرتبط