۵۵۰خانوار تحت پوشش انجمن حمایت از زندانیان دزفول قرار دارد - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
26th، می 2016
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 26 th می 2016 ساعت 1:04 ق.ظ | کد خبر: 43454  

مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان دزفول گفت: در حال حاضر ۵۵۰ خانوار از سه حوزه دزفول، شوش و اندیمشک تحت حمایت مالی انجمن حمایت از زندانیان شهرستان دزفول هستند.
به گزارش دزمهراب ابوالحسن صادقی پور اظهار کرد: انجمن حمایت از زندانیان یک تشکیلات مردم نهاد است که با وجود اینکه سیستم اداری قوه قضائیه و اقدامات تأمینی بر آن نظارت دارد اما هیچ گونه سرفصل دولتی ندارد و تمام موارد آن توسط مردم و خیرین انجام می گیرد.

وی بابیان اینکه این انجمن صرفا به منظور کمک به خانواده زندانیان و در نتیجه آزادی زندانیان جرائم غیرعمد تشکیل شده است، افزود: تاریخچه تاسیس این انجمن در دزفول به قبل از انقلاب باز می گردد اما در دهه ۸۰ انجمن حمایت از زندانیان شهرستان دزفول توانست به عنوان دومین انجمن درسطح خوزستان به ثبت برسد.

مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان دزفول، رئیس دادگستری، دادستان،فرماندار، رئیس زندان و سه نفر از معتمدین شهر را هیئت مدیره این انجمن معرفی کرد و گفت: از آنجایی که زندان دزفول حوزه قضایی سه شهرستان دزفول، شوش و اندیمشک را تحت پوشش دارد بنابراین سه معتمد انجمن نیز این سه شهر معرفی شده اند.

صادقی پور در ادامه در خصوص چگونگی کمک های اعضای این انجمن به زندانیان یادآور شد: در بسیاری از موارد خیرین انجمن با رایزنی ها و پیگیری هایی که با طلبکاران این زندانی ها انجام می دهند مبالغ طلب را بسیار پایین می آورند اما چیزی که در ترازنامه ثبت می شود صرفا مبالغ کمکی و پرداخت شده برای آزادسازی زندانیان است بنابراین کمک های مالی انجام شده بسیار بیشتر از مبالغ ثبت شده در دفاتر رسمی است.

وی با بیان اینکه این انجمن توانسته سال گذشته ۳۲ نفر از محکومان مالی حوزه های قضایی زندان دزفول را از این ندامتگاه رهایی بخشد، گفت: هر چند مهمترین محور و وظیفه انجمن حمایت ازخانواده زندانیان حتی زندانیان جرائم عمد به صورت نقدی و غیرنقدی است.

مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان دزفول اظهار کرد: در حال حاضر ۵۵۰ خانوار از سه حوزه دزفول، شوش و اندیمشک تحت حمایت مالی انجمن حمایت از زندانیان شهرستان دزفول هستند که این آمار جدا از خانوارهای زندانیانی است که به سازمان های حمایتی مثل بهزیستی و کمیته امداد مراجعه می کنند.

صادقی پور با اشاره به اینکه ماهیانه کمک های نقدی و غیرنقدی از جمله کالاهای خوراکی و پوشاک به این خانواده ها ازسوی خیرین انجمن تحویل داده می شود، افزود: در جشن ماه رمضان سال ۹۴ توانستیم ۲۱۷ میلیون تومان و در جشن نوروز ۹۵ نیز توانستیم ۲۵ میلیون تومان نقد به همراه چندهزار کیلو برنج، روغن و به طور کلی مایحتاج برای خانواده زندانیان ازسوی خیرین جمع آوری کنیم.

وی همچنین از برگزاری جشن گلریزان برای کمک به زندانیان در ۲۶ خرداد ماه جاری خبرداد.

مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان دزفول در ادامه با بیان اینکه این انجمن از نظر استقبال و کمک های مردمی در خوزستان حرف اول را می زند، عنوان کرد: این در حالی است که در کشور نیز جزو چند انجمن اول کشور در بحث کمک ها و استقبال مردمی هستیم.

صادقی پور یادآور شد: مردم دزفول همواره در تمام عرصه ها و حتی جنگ تحمیلی پیشقدم بوده اند بنابراین امیدوار هستیم دراین زمینه نیز مانند همیشه پیشقدم باشند تا کمک کنند به زندانیانی که بعضا ناخواسته گرفتار این مشکلات شده اند تا بتوانند به آغوش خانواده باز گردند.

وی در پایان بیان کرد: قطعا کمک به زندانیان و خانواده زندانیان یک ضرورت است تا با این کار مانع به چالش افتادن اعضای خانواده افراد زندانی باشیم پس امیدواریم مردم نیکوکار شهرستان با توجه به این مهم، بیش از پیش دراین امر خیر یاری گر ما باشند.

و در همین جلسه رئیس زندان دزفول گفت: زندان دزفول دومین زندان پرجمعیت در استان و یازدهمین زندان پرجمعیت در کشور محسوب می شود.
محمدسعید سخاوت ظهر امروز چهارشنبه در مجمع عمومی خیرین انجمن حمایت از خانواده زندانیان شهرستان دزفول که در محل دادگستری این شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: مردم و خیرین دزفول همیشه یار و یاور زندانیان بوده اند که این امر جای تقدیر دارد.

وی، زندان دزفول را دومین زندان پرجمعیت استان و یازدهمین زندان پرجمعیت کشور برشمرد و افزود: ندامتگاه فجر دزفول مجموعه شهرستان های شمال خوزستان یعنی دزفول، اندیمشک و شوش را تحت پوشش قضایی خود دارد.

رئیس زندان دزفول، ظرفیت این ندامتگاه را ۹۰۰ نفر عنوان کرد و گفت: در حال حاضر بیش از دو هزار نفر زندانی از حوزه های قضایی ذکر شده در زندان دزفول حضور دارند.

سخاوت، تعداد زندانیان جرائم غیرعمد دزفول، اندیمشک، شوش و بخش های الوارگرمسیری و شاوور را رابه ترتیب ۸۰، ۳۸، ۲۳، یک و دو نفر برشمرد و تصریح کرد: اینها زندانیان جرائم غیرعمدی و به ویژه مالی همچون نفقه، مهریه، چک بلامحل، ضرب و جرح غیرعمد و یا ورشکسته ها و به طور کلی محکومان مالی هستند که بسیاری از آنها بسیار آبرومند و نیازمند کمک های مالی خیرین هستند.

وی یادآور شد: البته جرائم مالی از جمله کلاهبرداری و کشیدن چک بلامحل با نیت کاملا قبلی جرائم عمد محسوب می شوند و شامل این موارد ذکر شده نیستند.

رئیس زندان دزفول با بیان اینکه در سال گذشته ۱ میلیارد و ۷۹۰ میلیون ریال ازسوی مردم و خیرین به ستاد مردمی دیه و انجمن حمایت از زندانیان برای آزادسازی زندانیان غیرعمد کمک شده است، افزود: تمام این مبلغ تنها منجر به آزادی هفت زندانی مالی شد چرا که بسیاری از زندانیان که محکوم مالی هستند به دلیل محکومیت های دیه ای، مهریه و امثال اینها نیازمند کمک های بسیار بیشتری برای آزادسازی هستند.

سخاوت در پایان اظهار کرد: جا دارد دست تمنای خود را به سوی خیرین و مردم شهرستان دراز کنیم تا بتوانیم بخشی از مشکلات لاینحل خانواده های زندانیان را برطرف کنیم.
مهر

ارسال نظر

     


-->