1st، آوریل 2021
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 1 st آوریل 2021 ساعت 3:11 ق.ظ | کد خبر: 61852  

افزایش روز افزون تعطیلات در جهان با انگیزه ایجاد رفاه بیشتر سبب رشد و توسعه صنعت گردشگری شده است. بنابر تحقیقات آینده پژوهان عمده سفرها از جمله سفرهای کاری و درسی به دلیل رشد تکنولوژی های ارتباطی در ۳۰ سال آینده حذف خواهد شد و گردشگری تنها انگیزه جابجایی مکانی افراد خواهد بود.

با به کارگیری ظرفیت‌های بی شمار گردشگری می‌توان شریان‌های اقتصادی شهر و روستا را به تکاپو درآورد، هرچند این فعالیت ها خالی از آسیب نیست و گاهی این آسیب ها به چالش های اجتماعی فرهنگی و منطقه‌ای تبدیل می گردد. شیوع بیماری‌های واگیر ،صدمات زیست محیطی ،کمبود خدمات و زیرساخت شهری و روستایی مسائل امنیتی و انتظامی و تاثیرپذیری و تاثیر گذاری متقابل گردشگران و ساکنان بومی به ویژه در مناطق روستایی از جمله این مسائل و مشکلات اند که با به برنامه‌ریزی صحیح و همه جانبه می توان بر آن غلبه کرد و هزاران شغل پایدار ایجاد نمود.

لذا برنامه های زیر به عنوان نمونه ای مختصر جهت توسعه گردشگری شهرستان دزفول به تصمیم‌گیرندگان و تصمیم‌سازان این شهرستان پیشنهاد می‌شود.

پیشنهاد می شود با هدف توسعه صنعت گردشگری درشهرستان دزفول،مطالعات پایه ای به منظور بازبینی ظرفیتهای موجود توسط متخصصین کارآگاه دراین حوزه انجام گیرد وبراساس ظرفیتهای شناسایی شده ،اصلاحات لازم در برنامه های دردست اقدام صورت پذیرد.

پیشنهاد می شود جهت غلبه و تاثیرگذاری بیشتر بر اثرات فرهنگی متقابل گردشگران،کارگروههای تخصصی گردشگری فرهنگی، ایجاد و با بررسی آمایشی از ظرفیتهای موجود،به برنامه ریزی نوین پرداخته شود.پتانسیلهای قدرتمند و دست نخورده ای نظیر مزار سرباز امام زمان(عج) و مکانهای فرهنگی -مذهبی پُرشمار که به تنهایی می تواند دزفول را به قطب گردشگری مذهبی تبدیل کند.

پیشنهاد می شود به منظور تقویت روابط متقابل شهر و روستا و نیز رفع مشکلات قومیتی و دستیابی به دزفول بزرگ و منسجم با هر قوم و نژاد مطالعات اولیه ای در این خصوص صورت گیرد تابا شناخت و فعال سازی ظرفیتهای گردشگری روستایی و تقویت هویت مشترک شهر و روستا برپایه اشتراکات موجود برنامه ریزی و اقدامات عَمَلی انجام شود.

پیشنهاد می شود با توجه به جنس سخت زمین در دزفول که ازجنس کُنگلومِرا می باشد(کُنگلومرا جنسی از سنگ قلوه که با ملاتی طبیعی به هم چسبیده اند و کمر نامیده میشود)که ساختار قناتها،سربطاقها،شوادانها و کَتها در دزفول بر پایه آن ایجاد شده است،با برنامه های جدید و الگوهای خلاقانه و امکانات عمرانی نوین ،طرحهای نو توسط صاحب نظران در این خصوص ارائه گردد تا شاهد ایجاد جاذبه های جدید گردشگری باشیم.

✍️مصطفی عبدالهی ۱۴۰۰/۱/۱۰
کارشناس ارشد برنامه ریزی اقتصاد فضای جغرافیایی
کارشناس اداره برنامه ریزی فرمانداری ویژه شهرستان دزفول

ارسال نظر

     


-->
رفتن به نوار ابزار