پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

روزدوم صراط 4 در دزفول برگزار گردید+تصاویر

بسم الله الرحمن الرحیم

به گزارش دزمهراب دومین روز دوره تقویت دانش رسانه ای که توسط موسسه فرهنگی مهراب در حال برگزاری است در  روز جمعه ۱8 بهمن ماه در سالن آمفی تئاتر دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول برگزار شد.

طبق برنامه ای که برگزار کنندگان این دوره به مخاطبین داده بودند در روز دوم دوره موضوع رسانه ملی و شبکه های ماهواره ای، محور برنامه ها بود.

پس از حرکت سرویس ها از حرم سبزقبا و رسیدن به دانشگاه، برنامه ها در ساعت 9:30 با پخش سرود ملی و تلاوت آیات قرآن آغاز شد و پس از آن به ترتیب مستند عصر تلویزیون و مستند162(ساخته شده توسط بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه السلام) پخش شد و مخاطبین پس از یک فاصله ی زمانی اندک به تماشای فیلم کوتاه ((پیمان)) باموضوع وصیتنامه شهید محمود صدیقی زاده نشستند؛ که توسط گروهی از برادران مسجد حضرت مهدی (عج) تهیه شده بود. در پایان فیلم آقای سیدفخرالدین موسوی زاد از دست اندکاران این فیلم کوتاه راجع به انتخاب سوژه و نیز مراحل تهیه فیلم برای حضار سخن گفتند.

پس از اقامه نماز جماعت ظهر و عصر و صرف ناهار و استراحتی مختصر،  برنامه ها در ساعت 14:30 با حضور استاد محترم جناب آقای دکتر عبدالکریم خیامی استاد دانشگاه و رئیس مرکز نظارت و ارزیابی صداوسیما از سر گرفته شد.

بخش اول صحبت های استاد خیامی با موضوع((رسانه-خانواده-زندگی))از ساعت 14:30تا15:45و بخش دوم نیز پس از پذیرایی کوتاه از مخاطبین در ساعت 16:15تا17:30برگزار گردید.

1 (2)

استاد خیامی ابتدا به نقش و جایگاه جدید رسانه ها به ویژه تلویزیون پرداخت. ایشان رسانه ها را در حال حاضر یکی از منابع معنا بخشی دانست که ضمن آنکه نشانه ای معنایی از مدرنیته اند مولد معانی مدرن هم هستند. وی ضمن برشمردن مهمترین نهادهای اجتماعی، رسانه ها را نقطه ی تلاقی آنها اعلام کرد که در نوع نوین خود به “دو جهانی شدن” افراد نیز منجر می شوند.

دکتر خیامی سپس به تغییرات دهه های اخیر در خانواده ها مانند دموکراتیک شدن خانواده ها، تسهیم تربیت و افزایش نقش دیگر نهاد های اجتماعی در آن، تبدیل خانواده گسترده به خانواده ی هسته ای (با لحاظ تفاوت های جوامع گوناگون) و … پرداخت و از این رهگذر ضمن اشاره به منافع و خدمات گسترده رسانه ها به جوامع بشری، از منظر آسیب شناسی نیز برخی از مهمترین آسیب های احتمالی رسانه ها را توضیح داد. تبیین تربیت رسانه ای در خانواده، دامن زدن به فرایند تضعیف تمایز جنسیتی در خانواده، ایجاد هژمونی در سبک زندگی و … از جمله این آسیب ها بود که ایشان به بسط و تبیین آنها پرداخت.

  • 1 (3)

دکتر خیامی در بخش دیگری از سخنان خود نکاتی در رابطه با شبکه های ماهواره ای بیان نمود.

وی ضمن ارائه آماری از وضعیت فرستنده ها و شبکه های ماهواره ای در جهان و نحوه پوشش آنها در ایران ، به معرفی انواع و ویژگی های محتوایی برخی از این شبکه ها پرداخت و به برخی آثار و تبعات آنها اشاره نمود.

قسمت پایانی سخنان استاد به کارکردها و ویژگی های تلفن همراه اختصاص داشت.وی با بیان اهمیت ، فراگیری و تنوع فزاینده کارکردهای تلفن همراه، از منظر آینده نگاری، حاضرین را به تأمل در این رسانه خاص دعوت کرد.خیامی دستگاه تلفن همراه را  اکنون برای بخش مهمی از جوانان به مثابه ی یک عنصر هویتی دانست و با برشمردن امکانات اکنون و آینده این دستگاهها(دوربین عکاسی،دوربین فیلمبرداری، اینترنت و فضای مجازی،رادیو و….)، تلفن همراه را یک چند رسانه ای با خصلت فردگرایی و دارای قدرت افزایش اختیارات فردی دانست که به تدریج در حال ایجاد یک زبان خاص خود است.

1 (5)پس از سخنان دکتر خیامی جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد و دکتر خیامی در فضایی صمیمی به سوالات مخاطبین پاسخ دادند.

پایان بخش جلسه ذکر صلوات بر محمد و آل محمد توسط حاضرین بود.

اخبار مرتبط