30th، آوریل 2019
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 30 th آوریل 2019 ساعت 1:01 ب.ظ | کد خبر: 55684  

مرکز تحقیقات باستان شناسی و توریسم و مرکز فناوری تولید محصولات سالم و ارگانیک روز سه شنبه با حضور مسئولان محلی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول راه اندازی شدند.

به گزارش دزمهراب از  ایرنا رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول روز سه شنبه در آئین راه اندازی این ۲ مرکز گفت: مرکز فناوری تولید محصولات سالم و ارگانیک نخستین مرکز در استان خوزستان است که به دنبال برندسازی محصولات مهم تولیدی شمال خوزستان، کیفی سازی و گسترش دانش و کشت این محصولات می باشد.
علی افروس توسعه این مراکز را در ارتقای سلامت جامعه و رونق صادرات موثر خواند و افزود: محصولات سالمی نظیر هویج، کاهو، سیب زمینی، پیاز، هندوانه و خربزه در پنج سال اخیر طبق استاندارد وزارت بهداشت و سازمان های مسئول در زمین های دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول تولید شده و مورد آزمایش قرار گرفته اند.
وی با بیان اینکه محصولات این مرکز توسط کارشناسان مرکز تحقیقات کشاورزی گواهی سلامت دریافت می کنند، اظهار داشت: از تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاه های مجهز این مرکز با تکنولوژی بالا و اساتید مجرب استفاده شده و افزون بر ۱۰۰ میلیارد ریال تجهیزات برای آن در نظر گرفته شده است.
افروس افزود: مجوز اولیه آزمایشگاه سلامت غذا و دارو نیز برای این مرکز اخذ شده و به دنبال اخذ مجوز آزمایشگاه آب و خاک آن هستیم که به رونق تولید محصولات سالم کمک خواهد کرد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول درخصوص مرکز تحقیقات باستان شناسی و توریسم نیز اظهار داشت: با توجه به ظرفیت های بالای شهرستان دزفول و وجود رشته های کارشناسی و کارشناسی ارشد باستان شناسی، زمینی در منطقه کرخه برای انجام تحقیقات علمی در خصوص باستان شناسی اختصاص یافت.
وی هدف از ایجاد این مرکز را کمک به میراث فرهنگی برای معرفی دزفول به عنوان یک شهر باستانی و توریستی عنوان کرد و افزود: وجود شهر باستانی جندی شاپور و سایر آثار باستانی در کنار توریسم کشاورزی، آب و فرهنگی( بوم گردی) لزوم راه اندازی مرکز تحقیقات باستان شناسی و توریسم را بیشتر می کرد.
افروس گفت: به دنبال این هستیم که یک موزه باستان شناسی در دانشگاه آزاد اسلامی دزفول راه اندازی کنیم تا اشیای تاریخی و باستانی در این موزه نگهداری شوند و کاوش ها نیز تداوم یابند.
وی بیان کرد: آموزش های لازم برای حفظ آثار باستانی و دانش فعالیت های توریستی در حاشیه فعالیت های این مرکز تحقیقاتی به دانش آموزان ارائه خواهد شد.

ارسال نظر

     


-->