2nd، اکتبر 2016
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 2 nd اکتبر 2016 ساعت 6:42 ب.ظ | کد خبر: 47306  

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول

 حذف عرضه قلیان در سفره خانه های سنتی دزفول/اجرای طرح حذف فروش مواد دخانی از روزنامه فروشی ها تا پایان سال

دکتر توکلی از حذف عرضه قلیان در سفره خانه های این شهرستان خبر داد و گفت: دکه های مطبوعاتی نیز اجازه عرضه دخانیات ندارند

به گزارش دزمهراب رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول عصر شنبه در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی بهداشت محیط به میزبانی دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی دزفول برگزار شد، گفت: نقش خبرنگاران و رسانه ها در پیشبرد اهداف بهداشتی و درمانی غیر قابل انکار است و تاثیر آن برای آگاهی دادن به مردم و همگام کردن آن با بهداشت و درمان بسیار زیاد است.

دکتر یوسف پریدار در ادامه با اشاره به موضوع دخانیات اظهار کرد: استعمال دخانیات باعث بروز ۳۰ نوع سرطان در فرد می شود که درصد ابتلای سرطان ریه، مثانه، لوزالمعده، دستگاه گوارش، خون و غدد لنفاوی در افراد معتاد به استعمال دخانیات بیشتر است.

وی با بیان اینکه استعمال دخانیات ۴۷ برابر خطرابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهد افزود: حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد مرگ و میر ایرانیان ناشی از بیماری های قلبی عروقی و سکته های قلبی و مغزی است و نقش سیگار در کنار سه عامل شناخته شده فشار خون ، قند و چربی خون کاملا اثبات شده و رابطه مستقیمی دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول تصریح کرد: برای اولین بار دولت جمهوری اسلامی ایران سند ملی مبارزه با بیماری های غیر واگیردار را تدوین و امضای رئیس جمهور رسیده است که با تدوین این سند مشخص می شود در جوامع بین المللی تا پایان سال ۲۰۳۰ تا چه میزان بیماری های، دیابت قلبی و غیرواگیر کنترل می شود.

دکتر پریدار افزود: دانشگاه علوم پزشکی دزفول به مناسبت هفته بهداشت محیط، دستاوردهایش را در این زمینه که در بین دانشگاه های علوم پزشکی کشور جزء دستاوردهای بالا و رتبه های نخست میباشد را ارائه خواهیم داد.

وی همچنین اظهار کرد:مصرف دخانیات در اماکن عمومی،بیمارستان ها ودیگر اماکن عمومی ممنوع می باشد و در اماکن باز نیز باید با همکاری نیروی انتظامی، دادگستری و شهرداری و سایر دستگاه ها ورود کرد تا به یک فرهنگ تبدیل شود.

img_6028

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول نیز در این جلسه گفت: دکه های مطبوعاتی اجازه عرضه دخانیات ندارند و در صورت مشاهده با آنها برخورد می شود ضمن اینکه طرح حذف فروش مواد دخانی از روزنامه فروشی ها تا پایان امسال در شهرهای دزفول،شوش و گتوند اجرا می شود.

دکتر مهدیه توکلی با بیان اینکه حق هر شهروند است که نسبت به افرادی که اقدام به استعمال دخانیات در پارک ها و اماکن عمومی تذکر دهند تصریح کرد: فروش دخانیات در فروشگاه های با فاصله کمتر از ۱۵۰ متر از مدارس و مراکز آموزشی و فرهنگی ممنوع می باشد که برای اجرای این امر مناطقی از دزفول به صورت پایلوت پاکسازی می شوند.

وی افزود: مرکز مشاوره ترک دخانیات تا آذرماه امسال در مرکز بهداشتی غلامپور دزفول (مرکز شماره ۷ ) با هزینه ۴۵ میلیون تومان راه اندازی می شود و آموزش های لازم توسط پزشک،کارشناس،روان شناس آموزش دیده به افراد ارائه خواهد شد.

توکلی از راه اندازی این مراکز در سایر شهرهای زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی دزفول در سال جاری خبر داد و گفت: شایع ترین عامل مرگ و میر قابل پیشگیری در دنیا دخانیات می باشد ضمن اینکه دخانیات دومین عامل مرگ و میر در دنیاست که می توان به راحتی با پیشگیری جلوی این مرگ و میر را گرفت.

img_6037

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول همچنین در خصوص عرضه قلیان در سفره خانه های سنتی گفت: با تلاش صورت گرفته تعداد ۱۱ سفره خانه سنتی از قلیان پاک شده و برخورد با ۲ سفره خانه دیگر طبق قانون در دستور کار قرار دارد.

دکتر توکلی ضمن هشدار نسبت به پایین آمدن سن استعمال قلیان و رواج آن بین بانوان افزود: متاسفانه در حال حاضر قبح استفاده از قلیان در جامعه ریخته شده و به عنوان یک تفریح درآمده و به جمع خانوادگی نیز کشیده شده است لذاباید جامعه با مضرات آن آشنا شود.

وی ادامه داد: ضرر یک وعده قلیان ۲۰ دقیقه ای معادل استعمال ۷۰ تا ۱۰۰ نخ سیگار است ضمن اینکه تنباکوهای صنعتی آلودگی هایی بیشتر از تنباکوهای سنتی دارند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول به ضرورت آموزش دانش آموزان در راستای مبارزه با دخانیات تاکید و اظهار کرد:در سال تحصیلی ۹۵-۹۴ آموزش های لازم جهت مبارزه با دخانیات به ۱۶ هزار و ۴۹۶ دانش آموز دختر و پسر مقطع متوسطه ارائه شد که امیدواریم با آموزش های ارائه شده شاهد کاهش استعمال دخانیات در جامعه باشیم.

دکتر توکلی به جمع آوری یک هزار و ۳۰۰ قلیان در حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی دزفول در شهرهای شمالی خوزستان نیز اشاره کرد و افزود: در این خصوص ۵۷ مکان غیرمجاز عرضه دخانیات پلمب و ۳۰ مکان تبلیغات دخانیات نیز پاکسازی شد، همچنین ۱۱ هزار و ۶۹۲ بسته سیگار قاچاق از سطح شهرهای دزفول ،شوش و گتوند کشف شده است.

۴مهر ماه روز جهانی بهداشت محیط میباشد که در ایران یک هفته را به نام هفته بهداشت محیط نامگذاری شده است.

img_6029

نظر بینندگان
 1. ساناز says:

  کاش استفاده از قلیان توی محل های عمومی مثل پارکها به خصوص پارکهای ساحلی دزفول هم ممنوع کنند . براش جریمه بذارن. چون خیلی از جوانها و حتی بچه ها وقتی میبینن که در ملاعام مردم قلیان میکشن و کسی هم کاری به کارشون نداره قبح این کار از بین میره.
  اصلا من فکر نمیکنم هیج شهری به اندازه دزفول تو پارکهاش قلیون بکشن. هم آبروی شهر رو زیر سوال میبرن هم برای آن بنده خداهایی که آمدن هوایی تازه کنند آلودگی و مزاحمات ایجاد میکنن.
  من نمیدونم آخه ریه هاشون مال خودشونه هوای پاک که دیگه فقط مال اونها نیست.
  شاید یه بنده خدایی بیماری قلبی داره یا یکی بارداره یا بیماری تنفسی داره !نمیشه که توی مکان عمومی آلودگی ایحاد کنن آخه یکی دو تا هم نیستن توی پارک ساحلی تعدادشون زیاد از مجرد گرفته تا خانواده با قلیون میان.
  یا از دود کباب مرغ هوا رو پر دود میکنن یا از دود قلیون نمیدونی کدوم ور بشینی که اکسیژن به مغزت برسه. هیج مامور و نگهبان و موجود زنده مسولی هم نیست که نظارت کنن. ما حتی یه بار این مساله رو به آقای شهردار گفتیم میدونید چی گفت:خندید!!!!!!!!!!!!!!
  گفت من که نمی تونم ویگه قلیون رو ممنوع کنم.
  به نظرم باید هر چی زودتر برای پارکهای ساحلی شهر مامور نظارت گذاشت

 2. فرشاد says:

  این شهر هیچ وقت قابل درست شدن نیست

ارسال نظر

     


-->