12th، نوامبر 2016
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 12 th نوامبر 2016 ساعت 10:55 ق.ظ | کد خبر: 48353  

بسم الله الرحمن الرحیم

علت اهمیت پیاده روی اربعین چیست؟
چرا پیاده روی اربعین یک حرکت تاریخ ساز است؟
تاریخ چگونه ساخته می شود؟
جهان چگونه از این حرکت متاثر می شود؟

 

پله ی اول:
جامعه چیست؟ سیر حرکت جامعه بر چه چیزی استوار است؟
برای پاسخ به این سوالات باید گفت که جامعه یکی از مخلوقات خداست که از مجموعه ی انسان ها به وجود آمده است و یک روح دارد که ما از آن به عنوان روح جمعی یاد می کنیم. از آن جا که انسان ها این روح جمعی را می سازند پس حالات روحی و عملکرد مادی تک تک این انسان ها در این روح جمعی موثر است.
حال باید پرسید که انسان چیست و چگونه است؟
این انسان (که سازنده ی جامعه است) با یک فطرت الهی و خداآشنا ساخته شده است که هرگز از او جدا نمی شود و این گفته ی ما از آیه ی ۳۰ سوره ی روم بر می آید که می فرماید: (( فطره الله التی فَطَرَ الناسَ عَلیها ))
باید گفت که این ویژگی در تمام انسان ها وجود دارد و هیچگاه از آن ها جدا نمی شود.

خوب، گفتیم که این انسان است که جامعه را شکل می دهد و می سازد و فطرت الهی، انسان را می سازد و از آن جا که این فطرت در تمام انسان ها از مسلمان گرفته تا یهودی و کافر و … وجود و اصالت دارد پس ما جامعه ای داریم از تمام انسان ها که در آن تقسیم بندی های جوامع بر اساس مرز جغرافیایی، نژاد، زبان، رنگ و … وجود ندارد که ما آن را جامعه ی جهانی می نامیم که عملکرد و شرایط روحی تک تک انسان های حاضر در این جامعه ی جهانی، بر روح جمعی این جامعه تاثیرگذار است و این روح جمعی است که در ساخته شدن تاریخ تاثیر قطعی دارد.

 

پله دوم:
از ابتدای خلقت انسان با وسوسه ها و سجده نکردن شیطان بر آدم و قتل هابیل به دست قابیل، نبرد حق و باطل وجود داشته است و با حرکت تاریخ این نبرد پررنگ تر و جدی تر شده است.
این نبرد در آیه ی ۳۶ سوره ی بقره پس از هبوط آدم، بین بنی آدم هم راه پیدا کرده است که می فرماید: (( وَ قُلنا اهبِطوا بَعضُکُم لِبعضٍ عَدُوٌ )) یعنی به آن ها گفتیم همگی به زمین فرود آیید در حالی که بعضی دشمن دیگری خواهید بود.

 

پله سوم:
حرکت عظیم پیاده روی اربعین، یک شعارالهی است و یک قدرت نمایی جبهه ی حق علیه باطل که باید با حداکثر عظمت و قدرت توسط انسان های پایبند فطرت و افراد حاضر در جبهه ی حق برگزار شود تا بیشترین تاثیر خودش را بر جامعه ی جهانی بگذارد و روح جمعی این جامعه را به سمت کربلا متوجه کند.
و می دانیم که کربلا، زمین حسین (علیه السلام) است و حسین ( علیه السلام) برای اسلام فدا شد پس حسین(علیه السلام) یعنی اسلام و اسلام یعنی حق و حق یعنی الله.

 

پله ی چهارم:
حرکت عظیم اربعین، امام حسین(علیه السلام) را به جهانیان می شناساند.
هر انسانی وقتی می بیند که بیست میلیون نفر در یک مکان جمع شده اند و سیل جمعیت به سمت یک نقطه در حرکت است کنجکاو می شود که علت چیست و زمانی که به سراغ علت می رود به امام حسین(علیه السلام) می رسد.
شناساندن سیدالشهدا(علیه السلام) به جهانیان وظیفه ی قطعی منتظران صاحب الزمان(عجل الله تعالی فرجه) است چرا که حضرت در هنگام ظهور خودشان را با امام حسین(علیه السلام) معرفی می کنند و می فرمایند:
اَلا یا اَهلَ العالم اَنا الاِمام القائم
اَلا یا اهلَ العالَم اِنّ جدّی الحسین قَتَلوهُ عطشانا
اَلا یا اَهلَ العالم اِنّ جدّی الحسین طَرَحوهُ عریانا

و شکی برای ما باقی نمی ماند که باید حسین(علیه السلام) برای اهل عالم آشنا باشد تا امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) را بشناسند.

 

اوج:
نهضت اربعین از دو جهت تاریخ ساز است.
از جهتی جامعه ی جهانی و روح جمعی جامعه را از باطل و ظلمت دور کرده و به سمت حسین(علیه السلام) که جبهه ی حق است، هدایت می کند.
و از جهتی دیگر وظیفه ی آماده کردن اهل عالم برای ظهور منجی بشریت را که بر عهده ی ما شیعیان است را به انجام می رساند.

ارسال نظر

     


-->