۱ام، دی ۱۳۹۵
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: ۱ ام دی ۱۳۹۵ ساعت ۳:۱۱ ب.ظ | کد خبر: 49194  

انجام کاوش های باستان شناسی در جندی شاپور ( گندی شاپور ) دزفول در بازدید کارشناسان پژوهشکده باستانشناسی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور مورد بررسی قرار گرفت.

مدیر پایگاه گندی شاپور و ایوان کرخه  با اشاره به بازدید امروز کارشناسان پژوهشکده باستانشناسی سازمان میراث فرهنگی کشور از عرصه جندی شاپور افزود:در این بازدید میدانی ارزیابی لازم برای انجام کاوش های باستان شناسی در این محوطه باستانی مورد بررسی قرار گرفت.
یعقوب زلقی افزود:طبق برنامه ریزی انجام شده پیش از برگزاری کنگره سراسری جندی شاپور در اواخر بهمن ماه امسال ، کاوش های باستاشناسی در محوطه جندی شاپور دزفول دی ماه انجام می شود.
وی با بیان اینکه کاوش های باستانشناسی در جندی شاپور حداقل یک ماه زمان می برد اظهار کرد:تاکنون کاوش های باستان شناسی در این محوطه باستانی صورت نگرفته است و تنها در سال ۱۹۶۲ میلادی ۲ باستان شناس آمریکایی گمانه زنی هایی در این منطقه داشته و اهمیت این محوطه باستانی را بیان کرده اند.
دانشگاه جندی شاپور واقع در محوطه باستانی شهر جندی شاپور دزفول که اکنون تنها بقایایی از آن برجا مانده در عصر ساسانیان، نخستین مرکز علمی جهان بود که رشته های پزشکی، فلسفه و نجوم در آن تدریس می شد. شهر باستانی جندی شاپور با ۸۰۰ هکتار عرصه در ۱۲ کیلومتری شهر دزفول در مجاورت روستای اسلام آباد واقع است. نخستین دانشگاه جهان به دستور شاپور اول ساسانی حدود ۱۸۰۰ سال پیش در این شهر تاسیس شد. دانشگاه جندی شاپور (گندی شاپور) در عصر خود معتبرترین مرکز علمی جهان بود که رشته هایی چون پزشکی و نجوم در آن تدریس می شد.
آثار برجای مانده این شهر در ۲۴ شهریور سال ۱۳۱۰ به شماره ۴۶ در ردیف آثار ملی به ثبت رسید.ایرنا

نظر بینندگان
  1. غلامرضا says:

    این عکس شکل اولیه اش نیست ساروج بکار رفته بسیار پلاسیده بود احتمالا تر میمی صورت گرفته

  2. این says:

    غلامرضا جان میشه بیشتر توضیح بدید/؟؟

ارسال نظر

     


-->