۹ام، دی ۱۳۹۵
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: ۹ ام دی ۱۳۹۵ ساعت ۸:۵۰ ب.ظ | کد خبر: 49496  

یادداشتی از رضا شمشیرگرزاده

 ریشه این درد از کجاست؟

پدیده کارتن خوابی بیان عریان یک معضل اجتماعی است که در سال های اخیر متاسفانه افزایش یافته است که علت های فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی دارد که در این گفتار به آن می پردازیم.

اعتیاد
اعتیاد که مشکلات بسیاری در جامعه ما ایجاد کرده در این جا هم صحبت از این معضل است. اعتیاد یکی از علل اصلی و بارز اکثر کارتن خواب هاو بی خانمان هاست به طوری که آمار ها نشان می دهد ۹۹درصد کارتن خواب ها معتاد هستند، اعتیاد آنقدر با کارتن خوابی انس گرفته است که در تعریف کارتن خوابی می گویند، کارتن خواب ها، معتادانی هستند که از خانواده و دوستان خود طرد شده و کار و درآمد ندارند و به ناچار در خیابان ها پرسه می زنند ویا مشغول تکدی گری می باشند ولی رابطه ی بین کارتن خوابی و اعتیاد فراتر از این مسائل می باشد بطوری که هرکدام از این دو معضل باعث افزایش دیگری شده است.
گسست خانواده
افرادی بی خانمان در مقطعی از زندگی خود گسست از روابط خانوادگی را تجربه کرده اند. یکی از این عوامل گسست، مشکلات جسمانی و روانی مزمن این افراد است این اشخاص عموما توانایی کار کردن ندارند واین خودبه خود منجر میشود که به افراد سطح پایین جامعه تبدیل شوند و نتیجه مهم تر عدم برقراری ارتباط بین افراد خانواده که نهایت سبب می شود آنها از خانواده طرد شوند و به سمت کارتن خوابی روی آورند. در این مورد نیز محرومیت های اجتماعی فقر بیکاری رکود و مهاجرت به شهرهای بزرگ این معضل را تشدید کرده است.
صنعتی شدن جوامع
کارتن خوابی رابطه مستقیمی با فقر دارد و هرجامعه که فقر وجود داشته باشد کارتن خوابی دیده می شود صنعتی شدن جوامع و تضاد طبقاتی و رقابت بین طبقات مختلف جامعه جهت کسب مزایا شدت می یابد،در حقیقت در این رقابت یکی غنی و دیگری فقیر است. ویکی روز به روز فقیرتر ودیگری روز به روز غنی تر می شود در واقع صنعتی شدن جوامع هر چند مزایای مثبتی همچون توسعه نظام های آموزشی، پزشکی و… را در خود دارد، اما در روی دیگر خود فقر، اعتیاد، فحشاء و سایر معضلات و له شدن عده ای زیر چرخ اقتصادی را به همراه دارد که متاسفانه درکشور ما این توسعه غلط غربی ترویج داده شد است.

دولت ها اگر در برنامه ریزی و راهبرد خود برنامه صحیح و درستی در این زمینه نداشته باشند و این را مورد غفلت قرار دهند قطعا آسیب های اجتماعی دیگری را به همراه دارد که از خود کارتن خوابی شدیدتر می باشد مواردی مثل:
۱- ایجاد بستر بزهکاری و جرایم
۲- اشاعه ی فحشاء و اعتیاد
۳- ایجاد حس ناامنی در جامعه
۴- ایجاد معضلات بهداشتی مثل ایدز
۵- افزایش تکدی گری
۶- ایجاد حس بدبینی به نظام اسلامی
به نظر می رسد کارتن خوابی بیشتر جنبه شخصی دارد تا اجتماعی چون که گسست رابطه ی خانواده و اعتیاد این را به ما نشان می دهد هرچند همین دو معضل اخیرالذکر دارای علل ایجاد اجتماعی می باشد.

نظر بینندگان
 1. علیرضا عباسی زاده says:

  عالی بود…..

 2. رضا امین زاده says:

  احسنت
  مطلب فوق نوشته دوست عزیزمون آقا رضای شمشیر گر زاده از دانش آموختگان رشته حقوق دانشگاه علوم اسلامی رضوی هست که بسیار زیبا جوانب مختلف این معضل اجتماعی رو مورد بررسی قرار دادند.
  موفق باشید.

 3. محسن says:

  جالب بود
  لطفا مسایل داخل شهرم تحلیل کنید تشکر

ارسال نظر

     


-->