۹ام، دی ۱۳۹۵
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: ۹ ام دی ۱۳۹۵ ساعت ۶:۴۹ ب.ظ | کد خبر: 49500  

شش سال از آن روزهای پر تب و تاب می گذرد، التهابات فروکش کرده، فتنه گران در حصراند، و همچنان نُهِ ده هشتاد و هشت به عنوان روز بصیرت وهمراهی مردم، گرامی داشته می شود؛فتنه ۸۸ اولین فتنه برای جمهوری اسلامی نبوده و مطمئنا آخرین آن هم نخواهد بود. پس از ۳۷ سال ، این را همه – حتی مخالفان و معترضان جمهوری اسلامی هم – به خوبی می دانند که راه تقابل با جمهوری اسلامی نه تقابل نظامی است، نه اعتراضات خیابانی امثال تیر ۷۸ و خرداد ۸۸، و نه حتی تحریم های اقتصادی و تهدید های این چنینی… . مقصودم نه فتنه اکبر است و نه اژدهای دوسری که برخی برای آینده توصیفش می کنند؛ مقصودم همان فتنه ی پنهانیست، که سال هاست در بین منازعات سیاسی و جناحی مغفول مانده و همچنان در حال تخریب و فتح سنگر به سنگر المان های اجتماعی ما بوده است و آن فتنه پنهان، همین آسیب های اجتماعی است.

۳۷ سال گذشته ولی هنوز دستگاه های مسئول در جمهوری اسلامی، نتوانسته اند ادبیات و ساز و کار مناسب برای انتقال مفاهیم به نسل های بعدی را تولید کنند. اگر امریکائی ها به سبک زندگی امریکایی خود (American life style) می بالند و توان تقابل تمدنی خوبی برای خود فراهم کرده اند، به این دلیل بوده که توانسته اند پایه های اصلی تمدنی خود همچون دموکراسی و آزادی و … را به خوبی نسل به نسل منتقل کنند. عدم انتقال مفاهیم به نسل های بعدی، بدون شک مساویست با توقف و یا استحاله انقلابی که در برابر سخت ترین فتنه ها، مقاومت کرده است. بدون شک، از فتنه ۸۸ وقتی می توان درست حرف زد، که از گفتارهای بی منطق و شعاری فاصله بگیریم و با متانت و اخلاق، علاوه براینکه سوال های جدی وشبهه های اساسی نسل جوان را درباره اصل انقلاب پاسخ دهیم، مواظب باشیم که پرداختن به فتنه گذشته، موجب غفلت از فتنه مهم تر، یعنی همان آسیب های اجتماعی نشود.

اگرچه پس از وقایع سال ۸۸، اعتراضات سیاسی قابل بحثی شکل نگرفت، لیکن اجتماعاتی همچون فوت مرتضی پاشایی، هم دردی با مردم فرانسه، قضیه فوت ۱۹ سرباز، اجتماع پسر و دخترهای دبیرستانی در پاساژ کوروش و مشابه آن، به کرات رخ داده است. کاملا واضح است اعتراضات سیاسی، رنگ و بوی فرهنگی اجتماعی یافته اند، جوانان سیاست گریز و یا سیاست زده ی ما، بدون اطلاعات کافی و یا فاقد اطلاعات سیاسی، صرفا به دلیل هنر صحنه گردانان اصلی، به راحتی جذب چنین کمپین هایی شده و به مرور تحت پوشش های فرهنگی، مخالفت با ارزش های فرهنگی حاکمیت به ذهن آنان تزریق می شود. در واقع در این فرآیندها بدون اینکه حرف سیاسی خاصی زده بشود، یارگیری برای تقابل های بزرگتر آینده صورت می گیرد.

چنین کمپین های اجتماعی را اگر بگذاریم در کنار حرف ها و باورهایی که قبلا در حد حرف های درگوشی بوده اند ولی کم کم به صدا، و بعضا به فریاد تبدیل شده اند، ابعاد فتنه اجتماعی مدنظر واضح تر می شود؛ مسائلی همچون: رضایت به اشرافی گری، بی خیال سازی مردم نسبت به حاکمیت، اصالت یافتن رابطه با غرب و امریکایی ها، خودناباوری و غرب باوری بین نسل جدید، و البته مسائلی مثل افزایش نرخ طلاق، بالا رفتن سن ازدواج و افزایش فحشا و مسائل جنسی افسارگسیخته، همه و همه نشان از یک فتنه و بی ثباتی اجتماعی در بین نسل سوم و چهارم انقلاب است. نسلی که خمینی(ره) را ندیده و حتی صدا و تصویرش را کمتر از تلویزیون دیده، مطمئنا آرمان هایش را هم به خوبی درک نکرده است. چنین جوانی در کنار انبوه سوالات در مورد حاکمیت، ذهنش مملو از سوال و دغدغه هایی از جنس اشتغال و ازدواج و… است؛ و این ها همه درحالی است که ما در حال نزاع های سیاسی بوده ایم…
فتنه فقط این نیست که عده ای راه بیفتند در خیابان و شروع کنند به عربده کشی و شیشه بانک ها و مغازه ها بشکنند و علیه ولایت فقیه شعار دهند، همینکه نام جمهوری اسلامی، را یدک بکشیم ولی نتوانیم مفاهیم انقلاب خمینی(ره) را به نسل های بعدی منتقل کنیم، یعنی خودمان با دست های خودمان زمینه سازی فتنه های بعدی را انجام داده ایم. مسئله اینجاست که در این فتنه، همه افراد جامعه از مسئولین نهاد های حاکمیتی، تا فردفرد دغدغه مندان جامعه، به نوعی شریک هستند. چه آن مسئولانی که راه را برای المان های ضدفرهنگی باز کرده اند، و چه حزب الهی های بی خیالی که از امر به معروف های ساده اطرافیانشان هم سرباز می زنند؛ به تناسب جایگاهشان شریک فتنه و یا نهایتا ساکتین این فتنه اند…

نظر بینندگان
  1. ali says:

    تا وقتی که حضرات هنوز موندن تو مسائل سیاسی و غفلتشون از مسائل فرهنگی همچنان ادامه داره، وضعیتی بهتر از آندلس برای ما پیش نمی آد. بخدا تا نهایتا ۲۰ یا نهایتا ۳۰ سال دیگه ما چیزی بدتر از اسلام ترکیه رو تو کشورمون داریم. اون وقت دیگه انقلابی وجود نداره که یه عده بوان برای محافظت از اون، جبهه و گروه و اینها تشکیل بدن.

  2. javid says:

    ملت به اصلاحات سیاسی که هیچ امیدی ندارن، همین اقدامات اجتماعی رو هم می خواید جلوشون رو بگیرید؟؟؟

ارسال نظر

     


-->