۲۰ام، بهمن ۱۳۹۵
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: ۲۰ ام بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۱ ق.ظ | کد خبر: 50356  

معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری ویژه دزفول

 در نامگذاری خیابانها و معابر شهری،باید از انتخاب نام افراد و اشخاص مگر در موارد خاص خودداری و از نام های اصیل فارسی استفاده شود

عیسی زاده با اشاره به قوانین وزارت کشور در خصوص نامگذاری خیابانها و معابر شهری افزود: در نامگذاری باید از نام های اصیل فارسی استفاده و از انتخاب نام افراد و اشخاص مگر در موارد خاص خودداری گردد.

به گزارش دزمهراب صبح امروز سه شنبه نخستین نشست شورای نامگذاری خیابانها و معابر دزفول که بر اساس مصوبه شورای نامگذاری وزارت کشور، شامل یک فرد متخصص زبان و ادبیات فارسی، کارشناس جغرافیا و چند کارشناس دیگر است در سالن جلسات فرمانداری دزفول تشکیل شد.

معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری ویژه دزفول و دبیر شورای نامگذاری این شهرستان در این نشست گفت: براساس مصوبه شورای نامگذاری وزارت کشور، بایستی خیابانها، معابر، کوچه ها، جاده های خروجی، کوه ها، کوهپایه ها، رودخانه و دیگر مکان های فاقد نام در شهرستان، نامگذاری شوند و در تقسیمات کشوری از این نامگذاری ها استفاده خواهد شد.

دکتر امیر عیسی زاده با اشاره به قوانین وزارت کشور در خصوص نامگذاری خیابانها و معابر شهری افزود: براساس این مصوبه در نامگذاری حفظ هویت تاریخی، جغرافیایی و فرهنگی مبنا میباشد ضمن اینکه باید به تقویت حاکمیت ملی منجر شود و از نام های اصیل فارسی استفاده شود.

وی ادامه داد: بهره گیری از اسامی بومی و محلی که به حفظ صیانت از گویش ها و زبان های محلی می انجامد در نامگذاری جایز است همچنین باید از نام عنصر یا واحدی که دارای بیشترین قدمت، جمعیت، وسعت و مرکزیت جغرافیایی دارد استفاده گردد.

دبیر شورای نامگذاری دزفول با بیان اینکه نامگذاری عوارض طبیعی و انسانی حوزه های شهری، شهرک ها و شهرهای جدید مشمول این دستورالعمل خواهد بود، اضافه کرد: باید از انتخاب نام افراد و اشخاص مگر در موارد خاص خودداری گردد همچنین از اعداد استفاده نشود و در نامگذاری بجز روستا، شهرک و بخش های مرکزی از نام تکراری در تابعیت همان استان خودداری گردد.

فرماندار دزفول نیز در این نشست گفت: به دلیل شرایط انقلاب، جنگ و دفاع مقدس نام اکثر خایابان ها، کوچه ها و معابر به اسامی مقدس شهدا و بزرگان نوشته شده است که اقدامی ارزشمند و ماندگار در راستای زنده نگه داشتن نام و یاد شهداست.

حبیب الله آصفی اضافه کرد: ولی در نامگذاری خیابانهای دزفول از فرهیختگان و دانشمندان و ادبای دزفولی نیز باید استفاده شود چرا که شاعران و فرهیختگان بسیاری در دزفول وجود دارد که نامی از آنها در نامگذاری شهری نیامده و باید به این امر توجه شود.

وی بر نقش تاریخی اسامی که در دزفول نامگذاری می شوند نیز تاکید کرد و افزود: در صورت مشارکت خیرین در بهسازی و زیبا سازی معابر و ساباط ها در دزفول می توان اسامی برخی معابر و ساباط ها را که توسط این افراد خیر بهسازی شده به نام آنان نامگذاری کرد.

فرماندار دزفول تهیه نقشه ای قدیمی با اسامی قدیم خیابانهای دزفول را به منظور توجه به شناسنامه تاریخی شهر و ثبت ملی این نقشه را مورد اشاره قرار داد و اظهار کرد: همچنین قمش های دزفول از جمله میراث ارزشمند و بی نظیر شهرستان میباشند که باید در نامگذاری ها به آنها توجه داشت.

عظیم سرافراز رئیس شورای اسلامی شهرستان دزفول نیز در این نشست گفت:پیش از این درخواست تغییر نام و یا نامگذاری خیابانهای بدون نام توسط ادارات و یا ستادهای مردمی به شهرداری ارسال می شد و در کمیسیون فرهنگی شورای شهر مورد بررسی و تصویب قرار می گرفت.

وی افزود:در این کمیسیون نیز که با حضور نمایندگان اداره ها و نهادهای مختلف و متخصصان امر برگزار می شد موضوع بررسی و نام پیشنهادی در صحن علنی شورا تصویب می شد و در نهایت به تایید فرمانداری می رسید.

وی با اشاره به اینکه تاکنون ۹۹ درصد خیابانها و کوچه های نامگذاری شده از سوی شورای اسلامی شهر توسط فرمانداری تایید شده است گفت:تلاش بر این بوده اسامی قدیمی در دزفول باقی بمانند ضمن اینکه در شورای دوره دوم نیز اولویت با نامگذاری نام شهدا بود و اینگونه نیز عمل شد .

در این نشست مقرر شد کمیته ای تشکیل و مکان هایی که نام قدیمی دارند و نام جدیدی برای آنها در نظر گرفته شده در این کمیته بررسی و از اسامی قدیمی آنها استفاده شود تا به گذشته تاریخی مکان های دزفول لطمه وارد نشود.

ل

 

ارسال نظر

     


-->