کنگره بین المللی جندی شاپور هفته آینده با حضور مسئولان ارشد کشوری و مهمانان خارجی در دزفول برگزار میشود+جزئیات برنامه - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
15th، فوریه 2017
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 15 th فوریه 2017 ساعت 10:30 ق.ظ | کد خبر: 50617  

رییس دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول

 کنگره بین المللی جندی شاپور هفته آینده با حضور مسئولان ارشد کشوری و مهمانان خارجی در دزفول برگزار میشود+جزئیات برنامه

نشست خبری کنگره بین المللی جندی شاپور دزفول به منظور تشریح برنامه های این کنگره روز سه شنبه با حضور اصحاب رسانه در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول برگزار شد.

به گزارش دزمهراب نشست خبری  کنگره بین المللی جندی شاپور دزفول به منظور تشریح برنامه های این کنگره روز سه شنبه با حضور اصحاب رسانه در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول برگزار شد.

رییس دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول در این نشست گفت: در طرح اولیه قرار بود این کنگره یک روز در تهران و یک روز در دزفول انجام شود که به دلیل دشواری در بحث هماهنگی مقرر شد دو روز کنگره در شهر دزفول برگزار شود و به امیدخدا کنگره سوم وچهارم اسفندماه امسال در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول برگزار میشود.

دبیر کنگره بین المللی جندی شاپور دزفول با بیان اینکه از شهریور ۹۳ تاکنون کار مطالعاتی بر روی کنگره صورت گرفته است اظهار کرد: این کنگره نقطه شروع کار ما برای شناسایی و معرفی هر چه بیشتر این منطقه است و در این کنگره تلاش می شود ذهن مردم و دنیا را به سمت این میراث گرانبها متوجه سازیم.

دکتر محمدرضا عصاری با اشاره به دو ابزار قوی برای ماندگاری کنگره افزود: دبیرخانه دائمی جندی شاپور که دستاوردهای علمی جندی شاپور در آن قرار میگیرد در روز دوم کنگره به دست دکتر ولایتی افتتاح خواهد شد همچنین مرکز تحقیقات جندی شاپور که در راستای تداوم تولیدات علمی و بازخوانی این میراث گرانبهاست اکنون طرح آن در لایحه بودجه سال۹۶ کشور قرار گرفته است.

وی همچنین گفت: این کنگره در عالی ترین سطح برگزار میشود و از مهمانان افتتاحیه برنامه در روز نخست میتوان به حضور دکتر فرهادی وزیر علوم و تعدادی از معاونان وی، معاون دکتر نوبخت، وزیر بهداشت و معاونانشان، رییس یونسکو، اعضای کمیته فرهنگ و تمدن شورای عالی انقلاب فرهنگی، اعضای فرهنگستان علوم و آیت الله موسوی جزایری می توان اشاره داشت.

رییس دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول ادامه داد: در روز دوم نیز دکتر مخبر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و دکتر ولایتی حضور خواهند داشت. علاوه بر مهمانان داخلی، محققان خارجی نیز که مقالات و پژوهش هایی ارائه داده‌اند در این کنگره شرکت می کنند.

دکتر عصاری یکی از اهداف مهم این کنگره را بازخوانی جندی‌شاپور و میراث اصلی آن عنوان کرد و افزود: یکی دیگر از هدف‌های مد نظر برای برگزاری این کنگره شناساندن کار کرد تولید علم در دانشگاه و بیمارستان جندی‌شاپور است و دیگری بیان اثبات این نکته که قدمت تحصیلات تکمیلی در ایران به دوران ساسانی و به بلندای قدمت یک‌هزار و ۸۰۰ ساله آن به جهانیان است.

وی تصریح کرد: ما سعی کردیم در کاوش اخیر بر گرفته از نقشه آدامز که در سال ۶۳ تهیه شده بود به کاوش پرداخته که خوشبختانه آثار شهر جندی‌شاپور با مساحت ۹ صد و ۸۰ هکتار و تا یک هزار و ۲۰۰ هکتار امروز تخمین زده شده که احتمالا دانشگاه به مساحت یک صد هکتار در میانه شهر قرار خواهد داشت.

دبیر این کنگره با بیان اینکه تا کنون شاهد آثاری از دوره ساسانی بودیم اما هرگز یک شهر کامل از آن دوران را کاوش نکرده‌ایم، بیان کرد: وجود چنین شهر باستانی می تواند یک تحول بزرگ و مهم توریستی فرهنگی برای منطقه به حساب آید.

دکتر عصاری در خصوص موزه جندی شاپور هم گفت: دانشگاه برای راه اندازی موزه جندی شاپور اعلام آمادگی کرده تا آثار کشف شده از منطقه خارج نشوند اما در نهایت این موزه چه در دانشگاه ساخته شود چه در سطح شهرستان، اشیاء پیدا شده از شهرستان خارج نمی شوند.

وی از انجام مکاتبات جهت پوشش  تلویزیونی کنگره بین‌المللی‌جندی‌شاپور از شبکه چهارم سیما و شبکه استانی خوزستان خبر داد و همچنین اذعان نمود: گاهی می‌گویند قدمت آموزش عالی ایران به قدمت دانشگاه تهران یعنی ۸۰ سال است. در حالی که قدمت آموزش عالی در کشور ما یک هزار و ۸۰۰ سال یعنی به قدمت دانشگاه جندی‌شاپور است.

دکتر کوروش عطاریان جانشین دبیر علمی کنگره جندی شاپور نیز در این نشست گفت: مراجع مفیدی شامل مقالات و کتب ارزشمند گردآوری شد که از این تعداد هشت کتاب تألیف و ترجمه شده است که در کنگره رونمایی می شود که از شاخص‌ترین این آثار می توان به کتاب “آکادمی جندی‌شاپور” از یک فیلسوف آلمانی به نام شوفلر اشاره کرد که برای نخستین‌بار به زبان فارسی ترجمه شده است همچنین از کتاب‌هایی از مؤلفان فرانسوی و ترک و کتاب دکتر ولایتی که به زبان انگلیسی نوشته شده نیز رونمایی می شود.

وی در خصوص مقالات ارسالی به این کنگره نیز اظهار کرد: طی ۲ فراخوان داده شده در ماه‌های اخیر، حدود ۲۰۰ مقاله علمی برای ما ارسال شده که بعد از بررسی، تعداد ۵۷ تا از آن ها انتخاب شدند. همچنین ۱۰ سخنران علمی از اساتید دانشگاه‌های تهران و سراسر کشور در این ۲ روز به سخنرانی و ارائه مقاله می پردازند.

دکتر کوروش مومنی رییس دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول نیز از برپایی نمایشگاه صنایع دستی و آثار فرهنگی دزفول با عنوان “هنر و معماری فراموش شده دزفول” همزمان با روزهای برپایی کنگره بین المللی، در دانشگاه خبر داد و گفت: کپوبافی، نمدمالی، سفالگری، خراطی، جولابافی، گره چینی و آجر، معماری و بافت‌های قدیمی دزفول، جندی شاپور و چغامیش، سازه های آبی، داروهای گیاهی، علوم پزشکی، کتاب ها و نسخ قدیمی علمای دزفول، دزفول و دفاع مقدس و دزفول و دوستی با ملت ها از جمله موضوعاتی هستند که در این نمایشگاه به آن ها پرداخته می شود.

دکتر محمد ذاکر مشفق دبیر اجرایی کنگره بین المللی جندی شاپور نیز گفت: در حوزه اجرایی با فرودگاه دزفول هماهنگ شده تا یک پرواز اختصاصی برای مهمانان شب قبل از کنگره به دزفول و تشریفات در خور مهمانان داشته باشیم. ضمن اینکه به برپایی کارگاه و نمایشگاهی از آثاری از شهر باستانی جندی شاپور در روزهای کنگره برگزار می شود.

وی به حضور ۷۰ نفر از مسئولان ارشد کشور و ۱۲۰ نفر از مسئولان ارشد استان در کنگره و انجام پذیرایی، اسکان و انتقال مهمانان با کم‌ترین هزینه و بهترین شکل اشاره کرد و تصریح کرد: بدلیل فشردگی برنامه در دو روز کنگره روز سومی را نیز ویژه مهانان جهت یک تور گردشگری را که شامل بازدید از جندی شاپور و اماکن فرهنگی و چشم اندازهای طبیعی شمال استان خوزستان و نیز بازدید از آثار فرهنگی و تاریخی این منطقه است؛ در نظر گرفته ایم.

ارسال نظر

     


-->