۱۱ام، تیر ۱۳۹۶
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: ۱۱ ام تیر ۱۳۹۶ ساعت ۲:۵۰ ب.ظ | کد خبر: 53047  

بحران آب در خوزستان

 ادامه آب‌رسانی با تانکر در پایتخت سدهای ایران/صف بلند تانکرهای آب مردم در کنار ذخیر عظیم آب

بحران شدید بی آبی در شهرستان ایذه به عنوان یکی از شهرهای گرفتار در میان دریاچه سدها، آب رسانی به صورت جیره‌بندی و با تانکر در آن در حال انجام است و تشنگی به وضوح در حال خودنمایی در این منطقه است.

به گزارش دزمهراب در حالی که این شهرستان در میان دریاچه سه سد بزرگ کشور گاها بر اثر تبخیر آب رطوبت‌های بالا را نیز تجربه می‌کند، این آب تنها به یک ماده برای آزار شهروندان در گرما تبدیل شده است.

در حالی که آب مورد نیاز برای مصارف مختلف شهرستان از طریق حفر چاه در نقاط مختلف صورت می‌گیرد و از این‌رو با نابودی آب های زیرزمینی شهرستان مواجه شده‌ایم و تالاب‌ها و چشمه‌های موجود در نقاط مختلف این شهرستان که روزگاری خوش آب و هواترین منطقه استان به حساب می‌آمد، سد تنها به یک محل برای غرق شدن اهالی بدون جاده پشت دریاچه تبدیل شده است.

با وجود تشنگی فراوان در منطق مختلف شهرهای ایذه و باغملک، آب در این روزها از طریق تانکرها و به صورت جیره‌بندی در محلات پایتخت سدهای ایران توزیع می‌شود و تامین آب از دریاچه سدهای کارون ۳، ۴ و شهید عباسپور به یک رویا تبدیل شده است.

این سرنوشت مردمانی است که بارها وعده‌ها دیده‌اند و در میان طعم شیرین وعده‌ها با خشک کامی خوابیده‌اند، تشنگی و بی آبی نه تنها کشاورزی مرکز کشاورزی خوزستان را بلکه کام مردمان سرزمین سدهای بزرگ چند قوس، چقدر طولی، این اندازه ارتفاعی، چقدر ذخیره آبی و… را به خشکی کشانده است.

نه کلنگ‌زنی نمادین رحیمی معاون اول رئیس جمهور وقت در دولت نهم آب را به ایذه آورد و نه وعده دولت‌های بعد از آن و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور که چندی پیش در سفر خود به ایذه از آغاز به کار مقدماتی آب‌رسانی به ایذه از طریق سد کارون ۳ آن هم قبل از پایان عمر دولت یازدهم!

در این میان همه مطالبه‌گری مردم با نوشتن نامه و مراجعات حضوری به ادارات متولی در شهرستان راه به جایی نبرده و حتی خود ادارات هم مقصر این واقعه نیستند زیرا که بودجه و دستور لازم را از مدیران کل و وزرای خود برای تامین آب در ایذه نداده‌اند.

روز گذشته در یک بازدید میدانی در محلات شهر ایذه همگی ساکنان دبه به دست این محلات از وعده‌های مسؤولان ابراز گلایه داشتند.

علی مهدی‌پور یکی از شهروندان ایذه‌ای است که در این‌باره گفت: روزها از بی آبی و تشنگی ما در خیابان خیابان محمد رسول‌الله(ص) می گذرد ولی هیچ یک از پیگیری‌هایی که انجام داده‌ایم به ثمر ننشسته و همچنان مردم این منطقه در تشنگی به سر می‌برند.

وی ادامه داد: بارها به ادارات متولی از جمله اداره آب و فرمانداری مراجعه کرده‌ایم ولی هیچ پاسخی به جز وعده دریافت نکرده و در تشنگی به سر می‌بریم.

این شهروند ایذه‌ای افزود: مسؤولان تنها با یک تانکر آب می‌خواهند یک محله چند هزار نفری را از تشنگی نجات دهند، آن هم تا رسیدن آب به انتهای خیابان چیزی برای مردم این نقطه باقی نمی‌ماند.

وی گفت: مساله تشنگی را نیز بخواهیم کنار بگذاریم، آیا با یک بشکه ۲۰ لیتری می‌توان به بهداشت و نظافت یک خانواده ۵ نفره رسید؟ چگونه با ۲۰ لیتر آب بتوان هم مصارف آشامیدنی را تامین کرد و هم اینکه یک خانواده با آن به نظافت بپردازند؟!

*تشنگی زیبنده مردم سرزمین کارون ۳ نیست

داریوش از دیگر شهروندان ایذه‌ای ساکن محله استادیوم است که شدیدا از بی آبی گلایه داشته و بیان کرد: برای حل مشکل بی آبی و تامین آب آشامیدنی خود ناچار بودیم با تراکتور و اجاره تانکر به منطقه مال‌آقا واقع در شهرستان باغملک در ۵۰ کیلومتری شهر ایذه برویم و این در حالی است که با آب دریاچه کارون ۳ تنها ۱۷ کیلومتر فاصله داریم ولی حقی از آن نداریم.

وی تصریح کرد: تا به کی مردم شهرستان ایذه اسیر وعده های تکراری مسؤولان باشند و شرایط بحرانی آب دست به دامن متولیانی شوند که وظیفه ذاتی آنها خدمت به مردم است و مردم باید برای رسیدگی به کارهای خود خواهش کنند.

این شهروند ایذه‌ای بیان کرد: در صورتی‌که آب مورد نیاز شهروندان وجود ندارد چرا اداره آب و فاضلاب شهرستان اقدام به واگذاری امتیاز مربوطه به شهروندان می‌کند و در صورتی‌که در تامین آب و درخواست از استان ناتوان است، آب پاکی را بر روی دست شهروندان بریزد تا که برای کنتوری که چند ماه در سال خشکی و هوا را در خورد عبور می‌دهد هزینه‌های خود را خرج نکنند.

این شرایط بحران در آب در حالی در شهرستان ایذه از گذشته وجود دارد که امروز به نقطه مهم و بحرانی‌تر خود رسیده و تقریبا تمام محلات شهر را در خود غرق کرده است.

*خوزستان مسؤولان استان دیگری است!

با این وجود بسیاری از شهروندان ایذه‌ای به شدت از این موضوع ابراز گلایه داشته و خواستار حضور مسوولان در محلات خود بوده تا گفتار با دیدار خود را مورد مقایسه قرار دهند و راستی‌آزمایی آن را به صورت عملی صورت دهند.

با این وجود، کمی به تلاش‌های انجام شده در استان‌هایی که خواستار انتقال آب کارون به استان‌های خود هستند توجه شود و برای یک سفر راهی آن شویم متوجه کشت محصولات تابستانه مانند برنج آن‌هم با مصرف بالای آب خواهیم بود و با وجود اینکه آنچنان آب اضافی در استان خود دارند که به کشت محصولاتی با مصرف بالای آب روی می‌آورند.

این در حالی است که مسؤولان همین استان‌ها در فضاهای مختلف فریاد بی‌آبی سر می‌دهند ولی در استان خوزستان با وجود تشنگی فراوان مردم حاشیه سدها و رودها و کشاورزی رو به نابودی خود؛ متولیان امر با قاطعیت از عدم کمبود آب در استان خبر می‌دهد و این نشان دهنده این استان که شاید خوزستان مردم با خوزستان استاندار محترم دو استان در یک نام هستند!

*مدیران استان بخشی نگری می‌کنند/هرکس به فکر شهر خود است

در این رابطه هدایت‌الله خادمی شب گذشته در مصاحبه تلویزیونی خود با ابراز گلایه از بی‌توجهی مسؤولان استان نسبت به مساله بی آبی ایذه و باغملک در این روزها و تشنگی مردم اظهار کرد: با توجه به بحران به وجود آمده در آب ایذه و باغملک باید متولیان امر در استان خوزستان فکر اساسی نسبت به این موضوع داشته باشند ولی متاسفانه مدیریت آبفا استان خوزستان در این مساله بخشی‌نگری می‌کند و تامین آب را به شهرهایی اختصاص می‌دهد که مورد سفارش خود هستند.

وی افزود: متاسفانه استاندار خوزستان نیز به فکر شهرهای مورد نظر و مورد علاقه خود است و هیچ توجهی به آب شهرستان‌های ایذه و باغملک ندارد و بودجه ای که تخصیص

نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بحران آب در ایذه، باغملک، صیدون، میداود، سوسن، دهدز، قلعه‌تل، میداود، بارانگرد و بسیاری از مناطق این حوزه بیداد می‌کند ولی با توجه به مدیران ضعیف و ناکارآمد در راس استان خوزستان امیدی برای حل این مشکل نداریم.

خادمی ادامه داد: تنها امید ما به محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و دولت است تا با انجام پروژه انتقال آب درون حوزه‌ای از سد کارون ۳ در ۱۷ کیلومتری ایذه به این شهرستان‌ها گامی برای حل این بحران برداریم.

فارس

نظر بینندگان
 1. صادق says:

  آقای شهردار! پروژه هایی که با حقوق کارگران شهرداری و خانوادهای آنها تکمیل شوند شما را عاقبت بخیر نخواهند کرد
  باتوجه به اینکه شورای چهارم آخرین روزهای خود را طی می کند و شورای پنجم آماده بدست گرفتن امور و انتخاب شهردار جدید است گویا شهردار کنونی دزفولی تمام هم و غم خود را مصروف ابقا در این جایگاه کرده و خود را به انجای مختلف به آب و آتش میزند که این منصب را به هر قیمتی که شده حفظ کند این برداشت از رایزنی های وی با دیگر مسولان شهرستان، سرازیر کل درآمد ها و حقوق پرسنل پیمانکار و کارگران به سمت پروژه های نیمه کاره، بازدید روزانه از پروژه ها در معیت مسئولین شهرستان، گماردن چندین خبرنگار و عکاس در کنار خود جهت ثبت لحظه به لحظه امور حتی در اموری از قبیل شرکت در نماز جمعه و مراسم تششیع و تدفین متفویات، ایجاد کانل و صفحه و گروه در شبکه های اجتماعی جهت انعکاس اخبار شهردار حتی در خصوص امور پیش پا افتاده، اجیر کردن برخی رسانه های مجازی شهرستان جهت تبلغ برای شهردار و حمله به مخالفان وی و برخی موارد دیگر از این دست نشات می گیرد.
  در حالی که بیش از سه الی چهار ماه و در مواردی حتی بیشتر از این مدت است که کارگران و پرسنل پیمانکار شاغل در شهرداری دزفول از دریافت حقوق حداقلی خود محروم هستند جناب دکتر! کرمی نژاد شهردار محترم دزفول کلیه درآمدهای جاری و بودجه های گاه و بیگاه رسیده به شهرداری از استان و مرکز را صرف پروژه های ریز و درشت شهرداری از قبیل پروژه فرسایشی تقاطع غیرهمسطح فتح المبین، پروژه کمربندی غرب و… می کند و دریغ از لحظه ای تفکر در خصوص معیشت کارگرانی که با توجه به وضعیت بغرنج اقتصادی بهمراه کودکان و همسرانشان با انبوهی از مشکلات اعم از بیماری، اجاره نشینی، اقساط بانکی و بسیاری مشکلات دیگر دست و پنجه نرم می کنند.
  جناب شهردار! چرا باید حق و حقوق پرسنل پیمانکاری و کارگران شهرداری صرف تکمیل پروژه هایی شود که برای شما نام آور است و برای آنها جز سرافکندگی , شرمندگی به جهت نداشتن توانایی تامین معیشت در مقابل عهد و عیال و فرزندانشان چیز دیگری ندارد؟
  آقای دکتر! کرمی نژاد تکمیل کل پروژه های شهر ارزشش به اندازه اشک گوشه چشم فرزند و همسر یک کارگر نیست، همان کارگری که پیامبر مکرم اسلام(ص) بارها در پاسداشت و نگه داشتن حرمت و ادای حق او تاکید داشته اند، پس بر شما واجب موکد است که بیش از هر امری جهت پرداخت حق الزحمه اندک و “بخور نمیر” این قشر تلاش کنید و بعد به فکر سایر امور باشید.
  گویا شما در محفلی عرض کرده اید که پس از ترک منصبتان آیندگان برای قضاوت عملکردتان به میزان و تعداد پروژه هایی که انجام داده اید می نگرند نه به میزان و چگونگی پرداخت حقوق نیروهای تحت امرتان، شاید در نگاه اول این کلام شما درست بنظر برسد اما زمانی که این حرف را به زبان آورده اید بفکر مشکلات بوجود آمده برای خانواده ها و فرزندان کارگران مجموعه تحت نظر خود بوده اید یا فقط به این نکته اندیشیده اید که رزومه کاری خود را پربار کنید؟
  پیامبر اکرم(ص) فرمودند : ظُلمُ الأجیرِ أجرَهُ مِنَ الکَبائِرِ (ظلم در پرداخت مزد کارگر، از گناهان بزرگ است) با استناد به این حدیث شریف نبوی پاسخ شما به حقوق عقب افتاده چند ماهه کارگران شهرداری دزفول که ظلم بزرگی در حق آنها و خانوداه های آنان است، چیست؟ ممکن است با تکمیل چند پروژه رزومه دنیوی خود را رنگ لعابی بدهید تا بتوانید صندلی صدارت خود را نگه دارید ولی چه می کنید با رزومه اخروی خود اگر آه دل کارگران و خانواده های مظلوم آنها پشت سر شما باشد. پس بهوش باشید که این چند روزه ی منصب داری و مقام خواهد گذشت و چه زیبا حضرت امام صادق(ع) فرموده اند که: رأس کلّ خطیئه حبُّ الدنیا ( ریشه همه بدی ها و خطاها، حبّ و دلبستگی به دنیا است)
  شنیده ها حکایت از این دارد که شهردار دزفول به مدیران مناطق سه گانه شهرداری و معاونین خود ابلاغ کرده است که جهت پرداخت حقوق دست به دامن گرفتن وام از بانک ها شوند که این کار مصداق بارز دفع بلا با بلایی بزرگتر است، چون در صورت انجام این امر بدهی های سنگین شهرداری که سر به میلیاردها تومان می کشد بازهم سنگین و سنگین تر خواهند شد و کسی نیست از جناب ایشان بپرسد آیا تمهیدی جهت باز پس دادن این وام ها به اضافه سود آنها دارید؟ و آیا جهت انجام این کار از شورای شهر مجوز کسب کرده اید؟
  امید است اعضای شورای شهر و فرماندار ویژه دزفول و سایر مسئولین امر نظارت و عنایت بیشتری در خصوص موارد فوق الذکر داشته و بفکر چاره ای برای سفره کوچک کارگران زحمت کش و مظلوم شهرداری دزفول که با عدم پرداخت بموقع حقوقشان کوچکتر از قبل شده، باشند.
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  لطفا جهت کمک به کارگران و خانواده های انها این متن رو منتشر کنید در ضمن در ویرایش و حذف و اضافه کردن مطلب کاملا مختارید
  سلامت و پاینده باشید

ارسال نظر

     


-->