پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

حزب اللهی ها و بهانه هایشان!

وقتی هنوز نمی توان مسائل را اصلی و فرعی کرد، وقتی هنوز نمی توان بین جایگاه و شخص تفاوت قائل شد، وقتی هنوز نمی توان درک کرد که صرف برپایی برخی مراسمات، اصلاح را در پی دارد و تو نمی توانی پیش از آنکه آن را برگزار کنی، اصلاحش کنی، باید هم بهانه های خوبی دست و پا کنند.
گویا کسی در اهمیت نماز جمعه شکی نداشته باشد. بار ها و بار ها شنیده ایم که ” هر کس سه جمعه پی در پی بدون عذر موجه نماز جمعه را ترک کند نامش در دفتر منافقین ثبت می‌شود ” (مستدرک/ج6/ص 9) حالا ما مانده ایم و عذر هایی که معلوم نیست چقدر موجه اند.
می پرسی چرا در نماز جمعه شرکت نمی کنی؟
می گوید: مگر واجب است. بگذار تعطیلی روز جمعه را راحت باشیم.
می گوید: من آدم اهل مطالعه ای هستم. خودم مطالب و مسائل را می دانم!
می گوید: امام جمعه را قبول ندارم. آدم فلانی است و بحمان.
می گوید: راه دور است و هوا گرم و توشه زیاد !!
همه ی اینها هم لابد عذرهای موجهی است.

در مجموعه های فرهنگی مان دم از کار تشکیلاتی میزنیم ، قم و تهران و دزفول را به هم میدوزیم ، بلکه آسمان و زمین را به هم می دوزیم کانال هایمان پر از تبلیغات فلان مداح و بحمان سخنران است، اما وقتی پای نماز جمعه میرسد، شروع می کنیم به بهانه تراشی.
در حالی که همه ی این ظرفیت ها را نماز جمعه دارد. از کار تشکیلاتی در حد شهر و در تمامی مسائل گرفته تا هفتگی بودن و جمعیت بالا. اینکه نماز جمعه به حداقلی ترین سطح خود رسیده است، نه تقصیر هواست نه تقصیر امام جمعه، نه تقصیر ستاد نمازجمعه نه تقصیر آن کتاب فروشی که هر هفته بساطش را می برد در مصلی، بلکه یک حزب الهی بیشتر کتاب بخواند. حتی تقصیر انصار حزب الله هم نیست که سال هاست پلاکش را با همه ی قوت و ضعف هایش، در نماز جمعه توزیع می کند.
بستر آماده است با هزار طرح و ایده برای تقویت نماز جمعه. ولی نمی دانم در کدام کتاب نوشته شده، حزب الهی ها بروند هیئت بزنند و مساجدشان را بزک کنند و امام جمعه و ستاد پیرش بروند خودشان طرح دهند و خودشان اجرا کنند!؟
مجال آوردن مستندات نیست که تقصیر خود ماست. قبول کنیم که راه را گم کرده ایم و دنبال بهانه هستیم.
حداقل ترین کاری که می توان کرد تبلیغ نماز جمعه در مساجد و هیئت هاست. دریغ از یک پیام در گروه های حزب الهی ها که شب پنجشنبه برنامه ی نمازجمعه ی فردا را اطلاع رسانی کند. هر مشکلی دیگری که باشد، قابل اصلاح است، ولی گویا فعلا اصل قضیه زیر سوال است! یا نماز جمعه باید تعطیل شود! یا برخورد های منافقانه ی ما.

اخبار مرتبط