بی محلی و بی خیالی در مقابل فرقه های ضاله در دزفول خطر بسیار بزرگی است/ رفتن من حتما باعث خوشحالی این فرقه ها می‌شود - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
31st، جولای 2017
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 31 st جولای 2017 ساعت 7:37 ب.ظ | کد خبر: 53423  

به گزارش دزمهراب چندی پیش خبرهایی با موضوع فشارها در جهت برکناری مدیر حوزه علمیه آیت الله قاضی دزفول در فضای مجازی منتشر شد. لذا دزمهراب جهت بررسی و شفاف شدن موضوع گفتگویی با حجت الاسلام و المسلمین کیانی که در چند سال سکانداری این حوزه تحولات بجایی بر جای گذاشته بود، انجام داده است که در ادامه آمده است:

مدیر حوزه علمیه آیت الله قاضی دزفول در گفتگو با خبرنگار دزمهراب اظهار کرد: بنده نیمه سال ۱۳۹۲ با درخواست حجت الاسلام والمسلمین قاضی دزفولی امام جمعه شهرستان دزفول و با تایید و کد مدیریتی شورای عالی حوزه های علمیه کشور، به عنوان مدیر این حوزه علمیه منصوب شدم.

حجت الاسلام و المسلمین کیانی با بیان اینکه تعداد طلاب در سال ورود بنده حدود ۸۰ نفر بوده و اکنون بیش از ۱۸۰ نفر است، افزود: حوزه علمیه آیت الله قاضی در آن سال تنها سطح یک را به صورت کامل داشت ولی اکنون علاوه بر کامل کردن سطح دو، سطح سه را نیز به صورت رسمی از نظر استاد و طلاب در حال فعالیت دارد.

وی تصریح کرد: سابقاً مدرسه آیت الله قاضی تنها در مقطع سیکل و دیپلم می توانست طلبه بپذیرد ولی الان مقاطع فوق دیپلم، لیسانس و فوق لیسانس را هم دارد پس از نظر کیفی نیز ما جهش داشته ایم.

مدیر حوزه علمیه آیت الله قاضی دزفول، با اشاره به اینکه اکنون این حوزه علمیه رتبه دوم استان را داراست، بیان کرد: چندی پیش به دلیل این پیشرفت ها از ما تقاضا خروج از حالت بومی و تبدیل کردن این حوزه به ملی را داشتند به این معنا که جذب طلاب مقطع لیسانس و فوق لیسانس را از دیگر شهرها به این حوزه علمیه داشته باشیم ولی به دلیلی نبود امکانات ظرفیتی از لحاظ مکانی این امکان وجود ندارد و این از نقیصه های جدی مسئولین فرهنگی شهر است.

حجت الاسلام و المسلمین کیانی ادامه داد: به همین جهت و به دلیل اینکه هنگام ورود بنده تنها ۶ مَدرس(کلاس درس) در این مدرسه وجود داشت در سال ۹۴ با همکاری امام جمعه محترم در زمینی به مساحت ۴۲۰متر ۱۰ مدرس ساخته شد و اکنون ۱۵ استاد می توانند همزمان در مدرسه ما تدریس کنند.

وی همچنین با بیان اینکه اکنون برای اولین بار در این حوزه علمیه ۲۰ نفر حافظ قرآن در حال تربیت است، افزود: در زمان ورود بنده این حوزه تنها ۳ استاد حکم یعنی دارای حکم تاییده شده از سوی شورای عالی قم و در مجموع ۷ استاد میداشت اما الان ۱۳ استاد حکم و در مجموع ۳۰ استاد داریم که نشان از قوی شدن ظرفیت ها است ضمن اینکه تمام این موفقیت ها حاصل کار مجموعه مدیریتی حوزه بوده و بنده به تنهایی نبوده ام.

مدیر حوزه علمیه آیت الله قاضی دزفول در ادامه با اشاره به صحبت های اخیر پیرامون تغییر مدیریتی در این حوزه علمیه گفت: در قضیه ی مبارزه با انحرافات مدرسه ما تقریباً حائز یک برندهایی شد و به دلیل اینکه قبلا به جهت هایی کمتر به این موضوع ورود شده بود اما اخیرا درب های مدرسه را باز نموده و با طلاب و اساتید وارد یک جهاد فرهنگی شده ایم.

حجت الاسلام و المسلمین کیانی با بیان اینکه خواه یا ناخواه دزفول منشاء و پرورشگاه برخی فرق ضاله بوده است افزود: در گذشته صوفیه ها متمرکز بر مسائل عبادی بوده اند اما اخیراً صوفیه دزفول با بیگانگان هم پیمان شده و بحث سیاسی و مبارزه با نظام را پیش گرفتند یعنی اکنون خانقاه تنها متمرکز بر عبادت نیست و مسلک مخالف با نظام را دارند البته علناً نمی گویند ولی عملا این است.

وی افزود: یکی از چالش هایی که برای مدیریت مدرسه آیت الله قاضی به وجود آمد مبارزه به این ها بود ما به صورت طبیعی آمدیم و اقداماتی از جمله شرکت حوزه علمیه در یک نمایشگاه فرهنگی شهر و نیز برپایی نمایشگاه کتاب و عرضه کتاب هایی با موضوع نقد و بررسی این گروه ها و همچنین انجام سخنرانی علیه این گروه های منحرف کردیم.

این استاد حوزه عنوان کرد: گروه های صوفی و درویشی در سال گذشته از جهت اینکه احساس کردند که فعالیت جدید و موثری از سوی ما در حال انجام است به غرفه حوزه علمیه در نمایشگاه دفاع مقدس حمله کرده و عجیب تر این که پس از این جسارتشان از حوزه نیز شکایت کردند.

حجت الاسلام و المسلمین کیانی ادامه داد: پس از این اقداماتشان با پیگیری طلاب برای اولین بار در دزفول صوفی ها محکوم و تعدادی از آنها به جرم هتاکی و حمله به نیروهای متشرع و مذهبی دستگیر و محکوم شدند.

وی به فرقه یمانی که اخیراً در دزفول خیلی رواج پیدا کرده است نیز اشاره کرد و اظهار داشت: ما باید در مقابل این فرق ها آگاه سازی کنیم چرا که بی محلی و بی خیالی در مقابل فرقه ها خطر بسیار بزرگی است.

مدیر حوزه علمیه آیت الله قاضی دزفول گفت: برای مبارزه با این فرقه ها ما برای اولین بار در حوزه با همکاری یک گروهی دفتری را به نام دفتر فرق و ادیان تاسیس نمودیم تا این دفتر در ابتدا صحبت این فرق را شناسایی و درک کند و در ادامه بتوان با آنها به مبارزه فرهنگی پرداخت.

حجت الاسلام و المسلمین کیانی  با تاکید بر اینکه برای مبارزه با فرق ضاله اقدامات عملی و نیز کمیته شناخت فرق و ادیان مختلف را تشکیل دادیم، بیان کرد: در باب تغییر مدیریت حوزه نمی توانم به قطعیت بگویم که این فرقه های ضاله فشار می آوردند تا کیانی در شهر نباشد اما بنده اگر باشم وظیفه ملی دینی و مذهبی من است که در مقابل انحرافات و فرقه هایی که می خواهند دزفول را بد نام کنند و از نیروی بالقوه مذهبی شهرستان سوء استفاده و سوار بر آنها شوند، خواهم ایستاد.

وی افزود: صوفیه ها نیز خودشان اقرار دارند که تحت حمایت انگلستان هستند و به آن نیز افتخار می کنند همچنین عامه مردم هم می دانند که سرمایه های دزفول و سایر نقاط ایران اسلامی را جمع کرده و به انگلیس می برند باید از این ها پرسید چرا انگلیس؟ چرا مثلا امارات و ترکیه نه؟

حجت الاسلام و المسلمین کیانی در پایان گفت: مدرسه آیت الله قاضی دزفول به عنوان تنها مدرسه رسمی شهرستان، دارای یک متولی است که آن متولی امام جمعه شهر ما نیز هست، قطعاً نیروهای مخالف ما از این وضعیت تغییر مدیریت شاید خوشحال باشند چرا که کسی که مدرسه علمیه را مستقیماً برای کوبیدن این فرقه ها با حکم مراجع تقلید و از آن بالاتر فرمان آتش به اختیار رهبری هدایت کرده است احتمالا در حال رفتن است.

نظر بینندگان
 1. ولایت says:

  واقعا حیفه که ایشون رو از دست بدیم

  • دزفیییلی says:

   بنده چندسال دراین حوزه بودم و طلاب نقدهای زیادی نسبت به عملکرد جناب کیانی دارند،بهترین راه تمکین حکم بصیرتی امام جمعه محترم هست چون امام جمعه به نوعی حکم ولایت و قلب فرهنگی شهررودارند. باتشکر

 2. حق جو says:

  تغییر مدیریت حوزه چیز عجیبی نیست
  خیلی طبیعیه که بعد از اتمام یک دوره مدیریتی فرد عوض بشه و تا اونجا که بنده میدونم ایشون۴سال مدیر بوده.
  دوره ش تموم شده و عوض شده

 3. محمد says:

  سلام علیکم
  درسته هر مدیری یک دوره ای داره
  تاجایی که بنده اطلاع دارم اکثر طلاب موافق ماندن ایشان هستند
  و البته زمانی که یک مدیر موفق عمل کرده و این همه تلاش برای ابادانی حوزه علمیه انجام داده خب قاعدتا در ادامه کار به لطف خدا به موفقیت های ارزنده تری خواهد رسید

ارسال نظر

     


-->