9th، آگوست 2017
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 9 th آگوست 2017 ساعت 10:29 ب.ظ | کد خبر: 53518  

پس از تنفیذ حکم ریاست جمهوری توسط رهبر معظم انقلاب و براساس اصل ۱۲۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، رئیس جمهور در مجلس شورای اسلامی حاضر شده و در جلسه ای با حضور رئیس قوه قضائیه و اعضای شورای نگهبان سوگند یاد کرده و متن سوگند را امضا می کند. همانگونه که در متن سوگند تصریح شده است، رئیس جمهور باید “در برابر ملت ایران” سوگند یاد کند و به همین دلیل در مجلس شورای اسلامی که نمایندگان همه ملت ایران حضور دارند حاضر شده و سوگند یاد میکند .
متاسفانه بدعتی که از دوره یازدهم ریاست جمهوری یعنی دوره قبل آغاز شد این بود که علاوه بر نمایندگان ملت ایران، هیاتهائی از کشورهای خارجی برای حضور در جلسه تحلیف دعوت شدند که این بدعت با سکوت خواص از یکطرف و سکوت دستگاههای مسئول از طرف دیگر مواجه شده و به دوره دوازدهم نیز سرایت کرد لذا از مدتها قبل، وزارت امور خارجه (مسئول دعوت از هیاتها ) و دیگر نهاد های نظامی و امنیتی، درگیر دعوت و مهیا کردن سفر چنین هیاتهائی هستند. حفظ امنیت چنین هیاتهائی باعث شد تا دولت اعلام کند که تهران یک روز یعنی شنبه ۱۴ مرداد ۹۶ تعطیل خواهد بود. زیان مستقیم اقتصادی تعطیلی فوق، براساس سهم تهران در GDP، حدود ۶۵۰ میلیارد تومان است که این رقم، علاوه بر تاثیری است که تعطیلی تهران بر سهم GDP بقیه استانها دارد. اگر هزینه غیر مستقیم فوق را بهمراه هزینه ای که دستگاههای اجرائی و امنیتی در این خصوص، متحمل میشوند به رقم قبلی اضافه کنیم، هزینه چنین بدعتی حدود یک هزار میلیارد تومان خواهد شد. حال سوال این است که با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، چه ضرورتی برای هزینه چنین رقم کلانی در این مراسم وجود دارد؟ مراسمی که در همه دوره های قبل از آقای روحانی، همواره بطور معمول انجام میشد و ملت چنین هزینه کلانی را متحمل نمیشد.
ممکن است برخی، آمدن چنین هیاتهائی را نشان دهنده اقتدار ملی در جهان قلمداد کرده و از آن دفاع کنند، که توجه این افراد را باید به این نکته جلب کرد که اقتدار ملی منبعث از اقتدار اقتصادی، فرهنگی، نظامی و سیاسی کشور است. از طرفی گرچه دیپلماسی، ابزاری برای نشان دادن چنین اقتداری است ولی ضمن احترام به هیاتهای دعوت شده، باید خاطر نشان کرد که ترکیب این هیاتها نشان می دهد که اینها در مجامع بین المللی مانند شورای امنیت سازمان ملل، بانک جهانی، صندوق بین المللی پول، FATF و … از قدرت بسیار پائینی برخوردارند و در اختلافات بین ایران و آمریکا، اکثریت قریب باتفاق آنها، از ایران حمایت نمی کنند. لذا باید از صاحبان چنین تفکری این سوال را مطرح کرد که آیا هزینه یک هزار میلیارد تومانی در یکی از مولفه های اقتدار ملی مانند اقتصاد باعث افزایش اقتدار ملی میشود یا هزینه آن در چنین مراسمی که طبق قانون اساسی باید “در برابر ملت ایران” باشد؟
ضمنا بر اساس رویه متداول در سالهای اخیر، ممکن است برخی عنوان کنند که زمانی که آقای احمدی نژاد، به هر بهانه ای، برخی روزها را تعطیل میکرد چرا اعتراض نکردید ولی امروز به تعطیلی تهران ایراد می گیرید. که در پاسخ باید گفت که، اولا این ایراد به آقای احمدی نژاد هم وارد است، ثانیا باید توجه داشت که مردم با رای خود در انتخابات، به فرد منتخب در واقع این پیام را می دهند که نقاط قوت قبلی را تقویت و اشکالات قبلی را اصلاح کند نه اینکه با استناد به اشکالات قبلی، همان اشکال را ادامه دهد.
بهرحال نظر باینکه چنین مراسمی با هماهنگی قوای مقننه و مجریه انجام میشود لذا مسئولین قوای مقننه و مجریه باید پاسخگوی چنین هزینه عظیمی باشند گرچه چنین مسئولیتی، رافع مسئولیت رئیس قوه قضائیه نخواهد بود. مقام معظم رهبری در تیرماه ۹۶، بمناسب هفته قوه قضائیه، خطاب به مسئولین این قوه فرمودند که “قوه قضائیه باید پرچمدار حقوق عمومی در جامعه باشد و از حقوق مردم با قدرت دفاع و با مخالفان و معارضان حقوق عمومی در هر جایگاهی، مقابله کند.”
بدون تردید هزینه غیر ضرور یک هزار میلیاردی فوق، تجاوزی آشکار به حقوق مردم است که پیگیری جدی قوه قضائیه را طلب می کند.

ارسال نظر

     


-->