پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

۹۷.۵ درصد ازجمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی دزفول غربالگری شدند

 معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی دزفول گفت: غربالگری کرونا برای ۹۷.۵ درصد از جمعیت ۷۳۵ هزار نفری تحت پوشش این دانشگاه شامل شهرستان‌های دزفول، شوش و گتوند انجام شده است.

شاپور مسعودی‌فر اظهار کرد: اجرای طرح غربالگری کووید ۱۹ از دو طریق برای مردم انجام شده است؛ نخستین روش مراجعه مردم به سامانه salamat.gov.ir است و تاکنون فقط ۱۱ درصد از جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی دزفول اطلاعات خود را در این سامانه خود اظهاری سلامت ثبت کرده‌اند.

وی تماس تلفنی با مردم را دومین روش غربالگری برشمرد و افزود: از ۲۰ روز پیش به صورت هماهنگ در سطح تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، سامانه ۴۰۳۰ نیز فعال شده است تا بر این اساس با تمام شهروندان تماس گرفته شود و علاوه بر آگاهی از وضعیت افراد به منظور غربالگری، آموزش‌های مقدماتی در خصوص کرونا نیز به صورت تلفنی به آنها ارائه بشود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی دزفول تصریح کرد: با تلاش‌های صورت گرفته از سوی همکارانی که در این طرح همکاری می‌کنند تاکنون غربالگری کرونا برای ۹۷.۵ درصد از جمعیت ۷۳۵ هزار نفری تحت پوشش این دانشگاه شامل شهرستان‌های دزفول، شوش و گتوند انجام شده است.

مسعودی فر با بیان اینکه ۹۸ درصد از افرادی که با آنها تماس گرفته و غربالگری شده‌اند، فاقد مشکل بوده‌اند؛ یادآور شد: به کمتر از یک درصد از این افراد توصیه شده است ضمن استراحت در منزل، قرنطینه اختیاری داشته باشند و از تماس با دیگر افراد خودداری کنند.

وی عنوان کرد: کمتر از یک درصد دیگر از این افراد نیز برای ویزیت به مراکز ۱۶ ساعته مراقبت‌های بیماران حاد تنفسی ارجاع داده شدند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی دزفول به راه‌اندازی مراکز ۱۶ ساعته مراقبت از بیماران حاد تنفسی در شهرستان‌های دزفول، شوش و گتوند اشاره کرد و افزود: حدود ۷۰۰ نفر از جمعیت ۷۳۵ هزار نفری تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی دزفول به مراکز ۱۶ ساعته ارجاع داده شدند که با تشخیص پزشک ۱۰۵ نفر از آنها برای ویزیت تخصصی، بستری و یا نمونه‌گیری به بیمارستان ارجاع داده شدند.

مسعودی فر افزود: به دنبال جانمایی این افراد هستیم تا مشخص شود چه تعداد به بیمارستان مراجعه کرده‌اند.

وی بیان کرد: حدود ۸ هزار نفر از جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی دزفول هیچ شماره ثبت شده‌ای در سامانه سیب نداشتند و امکان تماس با آنها وجود نداشت که به دنبال پیدا کردن آدرسی از این افراد هستیم.

مسعودی فر تأکید کرد: حال افرادی که وضعیت سلامت آنها نیازمند پیگیری دوباره است نیز پیگیری می‌شوند و بعد از ۱۴ روز دوباره با آنها تماس گرفته خواهد شد.

تاکنون آزمایش کرونای ۱۳۳ نفر در بیمارستان بزرگ دزفول مثبت اعلام شده که ۸۳ نفر از این بیماران از دزفول، ۳۰ نفر از شوش، ۷ نفر از گتوند و ۱۳ نفر نیز خارج از حوزه دانشگاه علوم پزشکی دزفول هستند./مهر

اخبار مرتبط