پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

سلامت و اقتصاد،دوگانه امروز سیاست گذاری عمومی جهان در مواجهه با کرونا/ ایران چه باید بکند؟

 

✍ حسین قلی پور- دانشجوی دکتری سیاست گذاری عمومی

?پس از شیوع کرونا و همه گیر شدن آن در جهان، دولت ها به تدریج به سوی ایجاد محدودیت های ترددی رفته و برخی از آنها از جمله چین، آلمان و فرانسه، روش قرنطینه را در پیش گرفته و برای ناقضان آن، جریمه های سنگین مالی در نظر گرفتند.

?موفقیت نسبی دولتهایی چون چین، آلمان، ایتالیا و حتی فرانسه (به اذعان رئیس بخش اپیدمیولوژی انستیتو پاستور پاریس و عضو شورای علمی کروناویروس فرانسه) را که قرنطینه اجباری را درپیش گرفتند، می توان از روند کاهشی مبتلایان در این کشورها مشاهده کرد.

?اما در مقابل، دولت هایی که رونق اقتصادی را در دو دوگانه سلامت و اقتصاد، ترجیح داده و محدودیت های ناچیزی را اعمال کردند، با روند افزایشی مبتلایان مواجه بوده(مثل امریکا) و معلوم نیست تا کی می توانند از گیر و دار کرونا، رها شوند.

ایران چه باید بکند؟

?اما قضیه ایران و سیاست های یک بام و دوهوا و بعضا زیگزاگی دولت، افراد را سردرگم کرده است. به طوری که ابتدا قرینطه را روشی منسوخ و مربوط به جنگ جهانی اول دانسته و سپس با پوششی از کلمات رنگانگ، آن را در قالب طرح فاصله گذاری اجتماعی به نوعی اجرا می کنند. بعد از مدتی دیگر نیز رئیس جمهور اعلام می کند که کسب و کارها شروع به کار کرده و ادارات با افراد بیشتری به فعالیت خواهند پرداخت. نکته جالب توجه اینجاست که همزمان با این تصمیم جدید، مدیران نظام سلامت از افزایش مراجعان به مراکز درمانی پرده برداشته و دائما در حال هشدار دادن هستند. گویی رئیس دولت، فارغ از سلامت مردم، در پی چیز دیگری است..!

?برخلاف ادعای چند روز پیش رئیس جمهور ایران که تعطیلی را آسان ترین کار برای دولت اعلام نمود، به نظر می رسد
تعطیلی موقت، کم ریسک ترین، سخت ترین و البته پربازده ترین روش در مقابله با کروناست.

?سخت ترین از این جهت که در سایه تعطیلی کسب و کارها، لاجرم دولت باید در یک سازماندهی قوی و چابک و استفاده از بخشی از منابع مالی دولت، نیازهای اقتصادی روزمره مردم را به طور موقت تامین نماید.

?اما متاسفانه علی رغم برداشت یک میلیارد یورویی دولت از صندوق توسعه ملی در روزهای اخیر، به جای آنکه آن را صرف تامین نیازهای مردم کرده و کرونا را مهار کند، با رها کردن زنجیره شیوع کرونا و سرچشمه های شیوع خیابانی آن، بودجه ذخیره را صرف تجهیزات و کادر درمانی می کند. اقدامی که نه سلامت مردم را تضمین کرده و نه رونق اقتصادی را می تواند به ارمغان بیاورد.

اخبار مرتبط