پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

آغاز غربالگری جدید در استانها/اماکن مقدس تا نیمه اردیبهشت تعطیلند

رئیس‌جمهور با بیان اینکه غربالگری جدید شروع شده است، گفت: بر این مبنا بعد از آنهایی که تست‌شان مثبت شده است سراغ افراد نزدیک به فرد مبتلا می‌روند و از آنها تست می‌گیرند.

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا با اشاره به آغاز فعالیت مشاغل کم خطر در کشور، اظهار داشت: همکاری مردم در این مرحله برای ما بسیار اهمیت دارد. در گزارشی که در جلسه دیروز و امروز به ما ارائه شد نشان می‌دهد که مردم بسیار به ما کمک کرده‌اند. همکاری خوبی داشته ایم و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرده ام.

وی افزود: نبود هجوم در مسئله مبتلا به کرونا نشان می‌دهد که مردم و کسبه همکاری خوبی داشتند اما این به معنای آن نیست که موضوع کرونا تمام شده است و ما اصول بهداشتی را رعایت نکنیم.

رئیس‌جمهور با تشکر از کادر درمانی و فعالان عرصه بهداشت، تأکید کرد: کادر بهداشت در این روزها فعالیت بسیاری داشتند و الحمدالله آماری که در خصوص تعداد مبتلایان اعلام می‌شود، هر روز نسبت به روز گذشته کمتر شده و نشان می‌دهد تعداد بستری‌ها کمتر شده و افرادی که از حال بدتری برخوردار بودند نیز کاهش یافته و فوتی‌ها نیز کمتر شده است.

روحانی ادامه داد: وزارت بهداشت و درمان گزارشی را امروز به ما ارائه داد که نشان می‌دهد با شیوه‌های جدید، غربالگری در حال انجام است. در حوزه درمان نیز کارهای خوبی صورت گرفته و ما امیدواریم در روزهای آینده به یک مسیر و چارچوبی برسند که دوره بیماری کوتاه شود.

وی تصریح کرد: گزارشاتی که به ما ارائه شد نشان می‌دهد که غربالگری جدیدی در استان‌ها شروع شده و به سراغ افرادی می‌روند که با شخص مبتلا به کرونا در ارتباط بوده است. این قدم بسیار مهمی است که ما را به روزی که بیماری را مهار کنیم، نزدیک می‌کند.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: دانشگاه شریف، اپلیکیشنی را آماده کرده است که در این اپلیکیشن با داده‌هایی که وزارت بهداشت داده، به تدریج می‌توانیم در یک جمع که همه با هم توافق دارند و این اپلیکیشن را نصب کرده اند، به خوبی می‌فهمیم چه فردی مبتلا به کروناست و شرایط قرمز دارد و کدام افراد شرایط زرد دارند و باید مراقبت شوند و چه افرادی دارای وضعیت درمان شده هستند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: استفاده از این اپلیکیشن در مجامع عمومی و ادارات می‌تواند بسیار مفید باشد. همچنین قرار شد از تست آنتی‌بادی به تدریج استفاده شود که این شیوه نیز می‌تواند به ما در کنترل بیماری کمک کند.

روحانی گفت: شرایط این روزها برای همه مردم در سراسر دنیا سخت است و هیچ کشوری نیست که با این ویروس درگیر نباشد. این ویروس در زندگی اجتماعی و سیاسی همه کشورها تأثیرگذار بوده و بر اقتصاد و سیاست جهانی نیز تأثیر داشته است اما برای مردم ما شرایط سخت‌تر بوده و هست که دلیل آن نیز تحریم‌های ظالمانه است.

وی افزود: کشورهای دیگر شرایط تحریم ندارند اما ما دو سال است که در شرایط تحریم بسیار سخت هستیم. همچنین همزمان شدن گسترش این ویروس با ایام نوروز، باعث شد که شرایط سخت‌تری در کشور ما به وجود بیاید. در ایام نوروز، مردم بر اساس سبک قدیمی و عادتی که داشتند، به دید و بازدید هم می‌رفتند اما این مراسم ملی را تعطیل کردند که برای مردم سخت بود درحالی‌که بسیاری از کشورها این‌گونه مراسم را نداشتند.

رئیس‌جمهور بیان کرد: سبک زندگی ما به گونه‌ای است که شرایط برای ما سخت‌تر شده است یعنی ما در شادی‌ها و عزاها، اجتماعات بزرگ داریم و رفت و آمد و صله‌رحم در میان مردم ما بسیار است که همه اینها با مشکل روبرو شد.

روحانی با اشاره به در پیش بودن ماه مبارک رمضان گفت: در پیش بودن ماه مبارک رمضان شرایط را برای ما و کشورهای مسلمان در رویارویی با ویروس کرونا سخت‌تر کرده است. در این روزها برای اینکه در ماه رمضان چه کار کنیم، فکر زیادی کردیم چون در ماه مبارک رمضان تجمعات بسیاری شکل می‌گرفت. مسجد برای ما همیشه جاذبه دارد و در ماه رمضان این جاذبه بیشتر می‌شود. از سوی دیگر، اماکن مقدس نیز همواره برای ما جاذبه دارند و این جاذبه در ماه رمضان چند برابر می‌شود. این موارد نیز سختی‌هایی را برای مردم ما داشته است و ما ناچاریم به آنها بگوییم شرایط قبلی را همچنان تا نیمه اردیبهشت ماه ادامه دهند.

وی ادامه داد: قبل از نیمه اردیبهشت ماه جلساتی خواهیم داشت و شرایط کشور را در نظر می‌گیریم تا اگر توانستیم تصمیم جدیدی اتخاذ کنیم. از همه مردم می‌خواهیم در این روزهای پایانی شعبان، دعا کنند که ما بتوانیم از این مشکل نیز عبور کنیم.

رئیس‌جمهور گفت: در ماه رمضان مراسم افطاری و تجمع نداریم اما مردم به یاری نیازمندان بشتابند و از طریق مالی، کالا و اجناس به آنها کمک کنند.

روحانی افزود: به دلیل اینکه ماه رمضان عزاداری جمعی نداریم مردم به یاری افراد نیازمند بشتابند و این کمک می‌تواند اقتصادی باشد مانند اینکه می‌توان کالاهای مورد نیاز به افراد هدیه داده شود تا مشکلات آنهایی که از اقشار آسیب پذیر هستند در این ماه مبارک کمتر شود. مردم در این ایام کمک‌های خوبی چه در زمینه کسب و کار و چه در زمینه کمک به نیازمندان آغاز کردند و هم دولت و هم نهادهای عمومی غیر دولتی، هم بخش خصوصی و مردم بار سنگینی به دوش دارند که اگر همه در کنار هم باشیم راحت تر می‌توانیم در این ماه مقدس از مشکلات عبور کنیم.

وی تصریح کرد: در این شرایط سخت می‌خواهم از تمام دستگاه‌ها و ارگان‌هایی که در ماه اسفند و فروردین با رعایت پروتکل‌های بهداشت سخت‌کوشانه به فعالیت‌های عمرانی خود ادامه دادند و الحمدلله ما در این روزها به افتتاح‌های بزرگ رسیدیم. در این هفته‌ای که گذشت ۴ افتتاح بزرگ در آب و برق داشتیم و تا پایان ماه رمضان و بعد از آن نیز افتتاح‌هایی خواهیم داشت.

رئیس‌جمهور عنوان کرد: همه این فعالیت‌ها برای آن است که مانع از متوقف شدن اشتغال شوند. هرچه این طرح‌ها ادامه پیدا کند و فعال باشد همه مشغول کار هستند و ما باید کاری کنیم که طرح‌های جدید را به تصویب برسانیم و فکر کنیم ما چه تسهیلاتی برای سرمایه گذار و کارآفرین بگذاریم که در این شرایط کار را آغاز کند و شغل ایجاد شود و امکانات در اختیارشان قرار دهیم و برخی شرایط را آسان‌تر کنیم تا شغل و کار ایجاد شود زیرا خیلی‌ها بیکار شدند و در شرایط سخت قرار گرفتند.

روحانی تاکید کرد: باید از وزارت کار تشکر کنم که سهام خود را به بازار بورس و سرمایه عرضه کرد و کار مهمی بود که نشاطی را در این مقطع به وجود آورد. از همه دستگاه‌های دولتی، دستگاه‌های عمومی غیر دولتی، نیروهای مسلح و همه آنهایی که می‌توانند شرکت‌ها و سهام خود را به بورس بیاورند و مردم را در آن سهیم کنند این کار را انجام دهند. اینکه شستا عرضه شد و ۲ میلیون نفر آن را خریدند یعنی دو میلیون نفر را خوشحال کردیم و تحولی در زندگی شأن رخ داده است که خیلی مهم است که بتوانیم این کار را ادامه دهیم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در مورد اماکن مقدس و مساجد تصمیم گرفته شد تا نیمه اردیبهشت شرایط قبلی ادامه پیدا می‌کند و باز هم جلساتی گذاشته می‌شود و امیدواریم راهی پیدا شود که مردم بتوانند از اماکن متبرکه استفاده کنند. البته پیشنهاد اول، پایان اردیبهشت بود و آقای اعرافی که از حوزه علمیه قم بودند نظرشان بر این بود و اعضا هم همه قبول کردند که پایان را تا نیمه اردیبهشت بگذاریم و یکبار دیگر نیمه اردیبهشت فکر کنیم و برای این کار تصمیم بگیریم.

روحانی با بیان اینکه یکی دیگر از مواردی که در جلسه امروز تصویب شد موضوع شروع به کار مشاغل با ریسک متوسط بود، گفت: یکسری مشاغل از مشاغل کم ریسک بود که از هفته قبل در استان‌ها فعالیت خود را آغاز کردند و از این هفته هم در تهران شروع شد. برخی از مشاغل هم کم ریسک نیستند مانند مغازه دارهایی که در جای مسقف به نام بازار و پاساژ هستند و ریسکشان از اول متوسط درنظر گرفته شد که بنا شد فعالیت خود را با تمام پروتکل‌های بهداشتی از ابتدای اردیبهشت آغاز کنند اما اگر در بازار یا پاساژ شغل پر ریسکی مانند رستوران و قهوه خانه وجود دارد و مردم اجتماع می‌کنند همچنان تعطیل است. رستوران می‌تواند غذای آماده به مردم بدهد اما اینکه مردم یکجا دور هم بنشینند و غذا صرف کنند پر ریسک است. ورزشگاه‌ها و همه مکان‌های محل اجتماع و کنفرانس‌ها و سمینارها و مجالس شادی و مصیبت که پرریسک هستند همچنان تا اطلاع ثانوی بسته باقی می‌مانند.

روحانی اظهار داشت: مردم بدانند این قدم‌ها حالت پلکانی دارد و بهداشت و درمان همه اینها را می‌سنجد و وزارت کشور با استانداردها مداوم بررسی می‌کنند و اگر جایی مشکل باشد می‌توانیم قدم را پس بگذاریم. از مردم می‌خواهیم همه اصول بهداشتی را مراعات کنند و به دلیل اینکه اجتماع زمان غروب زیاد نشود تصمیم گرفته شد از ۶ بعد از ظهر فعالیت‌ها و کسب و کارها پایان یابد و تعطیل شود تا اجتماعات نداشته باشیم.

وی گفت: در این جلسه تصمیمات اقتصادی نیز که از قبل گرفته بودیم و اعلام شده بود مشکلی داشت که باید در این جلسه تصویب می‌شد. افرادی که وام می‌گیرند چون از بانک وام می‌گیرند نباید معوقات و چک برگشتی داشته باشد اما آن شرایط در این وام‌ها نباید مد نظر قرار بگیرد یعنی تمام افراد یارانه بگیری که مایل هستند، می‌توانند از این وام یک میلیون تومانی استفاده کنند.

رئیس‌جمهور افزود: همه کسب و کارهایی که وام دریافت می‌کنند به شرط اینکه کارگری اخراج نکرده باشند و بپذیرند وامی که پرداخت می‌شود شفاف اعلام خواهد شد که چه کسی چه مقدار وام گرفته است اشکالی ندارد و این وام را بگیرند و مقررات چک برگشتی در این زمینه مدنظر نخواهد بود.

رئیس‌جمهور ادامه داد: در مورد زندانی‌ها تصمیم گرفته بودیم تا پایان فروردین در مرخصی باشند اما تأخیر انداختیم. البته خود قوه قضائیه تصمیمات بسیار خوبی دارد و عمل می‌کند و برخی از آنها فوق تصمیمی است که امروز ما اتخاذ می‌کنیم. ما با همان شرط قبلی یعنی اینکه زندانی که آزادی اش خطری نداشته باشد، مرخصی تا پایان اردیبهشت ادامه پیدا می‌کند.

وی بیان کرد: نسبت به آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها تصمیم جدیدی نگرفته ایم جز اینکه در زمینه تحصیلات دکتری می‌توانند فعالیت آموزشی داشته باشند و بقیه موارد فعلاً به همین صورت می‌ماند و به صورت کلاس‌های مجازی و غیرحضوری ادامه می‌دهند. بحثی هم در جلسه بود که خلاصه آن این بود ایرانی‌هایی که در خارج از کشور هستند چه دانشجو چه غیر دانشجو و قصد بازگشت به ایران را دارند باید یک پروتکلی را رعایت کنند و حتماً برای آنها قرنطینه‌ای خواهد بود و از آنها تست گرفته خواهد شد اگر تست همه منفی بود به فعالیت خود ادامه می‌دهند اما اگر تعدادی مثبت بودند وزارت بهداشت مقرراتی در نظر گرفته که باید عمل شود و مدتی باید در قرنطینه بمانند و این مقررات را وزارت راه، وزارت بهداشت و وزارت کشور با مشارکت هم انجام می‌دهند و به مردم و همه ایرلاین‌ها اعلام می‌کنند.

روحانی ادامه داد: در این روند از این افراد تست گرفته می‌شود، اگر تست همه این افراد منفی بود جمعی که با آن پرواز وارد کشور شده اند به فعالیت خود ادامه می‌دهند ولی در صورتی که تست کرونای تعدادی از این افراد مثبت بود مقرراتی وزارت بهداشت دارد که باید این مقررات رعایت شود این افراد باید مدتی در قرنطینه بمانند.

وی ادامه داد: این مقررات را وزارت راه و شهرسازی، وزارت بهداشت و وزارت کشور با مشارکت یکدیگر تعیین کرده و انجام می‌دهند. این مقررات به همه ایرلاین‌ها و مردم اعلام شده است تا ان شا الله مشکلی ایجاد نشود.

روحانی در بخش پایانی اظهارات خود در مورد مساله حمل و نقل در شهرهای بزرگ به ویژه تهران گفت: دچار تضاد هستیم، اگر به مردم توصیه کنیم که با مترو و اتوبوس مسافرت داخل شهری را انجام دهند مشکلات بهداشتی ایجاد می‌شود و اجرای پروتکل‌های بهداشتی مشکل است.

وی ادامه داد: اگر مردم از ماشین شخصی خود استفاده کنند نیز ترافیک ایجاد خواهد شد. ما راه دوم را انتخاب کردیم و مردم را تشویق کردیم با ماشین شخصی رفت و آمد کنند که در نتیجه ترافیک ایجاد شده است.

رئیس جمهور تاکید کرد: اگر بخواهیم همه پروتکل‌ها را رعایت کنیم با مشکل کمبود اتوبوس به ویژه در کلان شهرها مواجه هستیم. بنا شد شهرداری‌ها مقدار اتوبوسی را که می‌توانند، تا پایان ماه اردیبهشت خریداری کنند، دولت هم به آنها کمک خواهد کرد. اتوبوس‌هایی که به خاطر مشکلات فنی قابل استفاده نیستند نیز مقرر شد تعمیر و اورهال شوند. دولت نیز به شهرداری‌ها کمک خواهد کرد تا مشکل رفت و آمد مردم در شهرهای بزرگ حل شود.

رئیس جمهور اظهار داشت: مقرر شد اتوبوس‌های بین شهری در حد مورد نیاز اضافه شوند. امیدواریم مردم همچنان گوش به فرمان همه اصول و دستورالعمل‌ها برای سلامت خود و عزیزان شأن باشند.

وی ادامه داد: در ماه مبارک رمضان که دعا و ثنای ما با خداوند متعال خصوصی است، صدا و سیما و فضای مجازی فضای معنوی را به خانه‌های مردم بیاورند. ان شاالله بتوانیم از این معضل عبور کنیم و همانطور که این چند روز آمار وزارت بهداشت امیدوارکننده بوده امیدواریم تلاش پزشکان و مردم در روزهای آینده نیز مثمرثمر باشد و مسیر نزولی این بیماری ادامه یابد.

اخبار مرتبط