پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

چرا آمار مرگ و میر سالمندان مبتلا به کرونا بالاست؟

به گزارش دزمهراب صبح امروز دکتر نسرین سرابی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی دزفول گفت:

آمارهایی که از نقاط مختلف دنیا گرفته شده، مشخص شده است که بین 90 تا 95 درصد مرگ و میر در افرادی که مبتلا به کرونا شده اند به دلیل سن بالای 60 سال در آنها بوده است.

با بالا رفتن سن، انعطاف پذیری ریه ها کمتر می‌شود، عضلاتی که در سیستم تنفسی نقش دارند ضعیف تر می‌شوند و اینها باعث می‌شود که سیستم تنفسی این افراد بیشتر مستعد ابتلا به عفونت های ویروسی و باکتری بشود.

همچنین با افزایش سن سیستم ایمنی بدن ضعیف می‌شود و بیشتر افراد سالمند دارای بیماری زمینه ای هستند، به همین دلیل افراد سالمند بیشتر مستعد مرگ و میر هستند.

هرچند سالمندان نیز مانند سایر افراد جامعه برای در امان ماندن از کرونا باید در خانه بمانند، اما برای افراد سالمند خانه ماندن چند پیامد به دنبال دارد. یکی از پیامد هایی که ممکن است به آن دچار شوند اختلال در سلامت روان است، برای پیشگیری از این پیامدها بهتر است ما روابط و حمایت اجتماعی را از آنها دریغ نکنیم.

 مشکل دوم که ایجاد می‌شود اختلال در خواب است، توصیه می‌شود یک ساعت مشخص برای خوابیدن و بیدار شدن داشته باشند، در طول روز سعی کنند در معرض نور آفتاب قرار بگیرند و داروهای خواب آور مصرف نکنند.

تغذیه سالمندان برای پیشگیری از کرونا بسیار تاثیر گذار است، غذای سالمندان باید کم چرب، کم نمک و کم شیرین باشد و باید پر پروتئین باشد که سیستم ایمنی بدن تقویت شود، ویتامین D نقش موثری در پیشگیری کرونا دارد.

کمبود آهن در سالمندان بسیار شایع است و باید منابع غذایی مصرف کنند که این کمبود جبران شود.

افراد سالمندی که دچار آلزایمر هستند باید به طور مداوم بیماری کرونا به آنها یادآوری شود و الکل 70 درصد حتما در دسترس آنها باشد که بتوانند از آن استفاده کنند.

اخبار مرتبط