27th، جولای 2020
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 27 th جولای 2020 ساعت 4:29 ب.ظ | کد خبر: 58472  

مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: عزاداری‌های ایام محرم در فضای باز و با رعایت ضوابط بهداشتی برگزار می‌شود. مسئولان هیئت‌های عزاداری متولی نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی هستند.

به گزارش دزمهراب، محمد اسماعیل مطلق مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت در جلسه نشست اتخاذ راهکار و تمهیدات بهداشتی جهت برگزاری مراسم محرم حسینی در وضعیت ویروس کرونا، اظهار داشت: با توجه به وضعیت کرونا قرمز در استان‌های خوزستان و لرستان باید برای اجرای برنامه‌های عزاداری ایام محرم برنامه‌ریزی‌های متناسبی صورت گیرد.

وی افزود: در تجمعات انسانی در صورت رعایت نکردن فاصله فیزیکی بیش از یک‌ونیم متر، نبود تهویه مناسب، تماس با سطوح و عدم امکان شست‌وشوی مکرر دست امکان مبتلا شدن افزایش می‌یابد.

مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا، هئیت امناء و رئیس هئیت عزاداری در هماهنگی با ادارات سازمان تبلیعات مسؤل نظارت و حسن اجرای ضوابط برنامه‌های عزاداری هستند.

عزاداری ها باید در فضای باز برگزار شود

وی با بیان اینکه از دیگر ضوابط اولویت با برگزاری همه مراسم در فضای باز با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی است‌، افزود: طبق این ضوابط سازمان تبلیغات اسلامی مامور به رایزنی با هیئت داران و تشویق و حمایت از آنها برای انتقال مراسم به کوچه‌ها و یا خیابان‌های مجاور هیئت است.

مطلق در ادامه گفت: دستگاه‌ها و نهادهای فرهنگی ملزم به پشتیبانی برای برگزاری مراسم در فضای باز هستند.

وی بیان داشت: ضوابط اجرایی عزاداری در شهرهای قرمز به گونه‌ای تدوین شده است که دسته‌گردانی و برگزاری هرگونه مراسم غیر از مراسم‌ تاسوعا و عاشورا (این دو روز هم تحت ضوابط شدید بهداشتی برگزار می‌شود) ممنوع است.

مطلق افزود: این ضوابط، برگزاری مراسمات را برای شهرهای زرد در فضای بسته ممنوع کرده و رعایت ضوابط بهداشتی در شهرهای سفید مجاز است.

محل برگزاری عزاداری باید به طور مرتب ضدعفونی شوند

مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: ضدعفونی مستمر محل برگزاری مراسم قبل و بعد و حین اجرای مراسم ضروری است. همچنین لازم است گیت‌های بهداشتی در ورودی هر هیات مستقر شوند‌. استفاده از ظروف حاوی مواد ضدعفونی دست، با پایه نگه دارنده به تعداد و فاصله مناسب در محل برگزاری مراسم لازم است.

وی با اشار به اجباری بودن استفاده از ماسک برای تمامی افراد حاضر در مراسم گفت: پرهیز از برهنه شدن و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی هنگام سینه‌زنی، علامت گذاری مکان استقرار افراد در هئیت و محاسبه حداکثری ظرفیت فضای سرپوشیده الزامی است.

این مقام مسئول اذعان کرد: استفاده از تمام ظرفیت‌های طبیعی و رسانه‌ای هیئت برای رعایت ضوابط، درج شعار من ماسک میزنم در ورودی‌ هیئت‌ها، نصب استند و پوسترهای آموزشی و اطلاع رسانی پیامکی ضروری است.

وی تصریح کرد: همچنین تمامی آبخوری‌ها و آب سردکن‌ها به صورت موقت باید جمع‌آوری و آب بطری استفاده شود.

مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: در دسته‌های عزاداری متصدیان مشخصی باید برای ضدعفونی مستمر و اقلام بهداشتی تعیین شود.
حجت‌الاسلام میرباقری: محرم امسال هیئت‌های کوچک را گسترش دهیم
هیئت‌ها برای برگزاری مراسمات محرم در فضای باز آماده باشند
نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان: اصل مراسمات ماه محرم تعطیل نخواهد شد

وی بیان داشت: همچنین استفاده کلیه افراد از ماسک، ضدعفونی کامل ابزار، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی حین برگزاری مراسم و تذکر مستمر مداحی مبنی بر رعایت ضوابط از دیگر قوانین دسته‌گردانی است.

ایستگاه‌های صلواتی باید از مراکز بهداشت مجوز بگیرند

مطلق درادامه به پروتکل‌های اجرایی ماه محرم اشاره و بیان داشت: لزوم اخذ مجوز ایستگاه صلواتی از سازمان تبلیغات و مشخص بودن مسؤول ایستگاه، شست‌وشوی مستمر ایستگاه استقرار تجهیزات ضدعفونی دست برای مراجعین، استفاده از ظروف یکبار مصرف گیاهی، ارائه آبجوش به شکل سلف سرویس و ارائه آب، چای و دمنوش وسایر اقلام پذیرایی به شکل دسته‌بندی از ضوابط لازم ایستگاه‌های سلامتی است.

وی بیان کرد: استفاده از ظروف گیاهی برای سلف، توزیع آب و نوشیدنی و ماست به شکل بسته‌بندی، عدم سرو انواع سبزیجات و سالاد ضروری است. همچنین لزوم معرفی طبخ غذا و آشپزخانه‌ها به اداره بهداشت و اخذ مجوزهای لازم، ممنوعیت ورود و خروج به محل طبخ غذا و ضرورت اخذ کارت گواهی تندرستی برای مسولان پذیرایی و طبخ غذا از دیگر موارد ضروری و لازم اجرا است‌.

مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان کرد: توزیع غذا در کوتاه‌ترین زمان پس از طبخ با بسته بندی بهداشتی یک نفره، ممنوعیت عرضه غذای رو باز و لزوم رعایت ضوابط بهداشتی و عدم دخالت افراد متفرقه در توزیع غذا اجباری است‌.

وی افزود: عدم پذیرش غذای آماده و بسته‌های غذایی نذری از افراد ناشناس توسط هیئت‌ها و ممنوعیت قربانی احشام در جلوی هیئت‌های از دیگر موارد است که باید اجرا شود.

مطلق اظهار داشت: از انتشار عکس و فیلم هایی که درآنها ضوابط بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی رعایت نشده جدا باید اجتناب کرد‌.

وی افزود: عدم رعایت ضوابط بهداشتی در هیئت، مسجد و تکایا، عدم توجه تذکرات، طرح مطالب و یا انجام اعمال خلاف ضوابط و تحریک و تهدید با روش‌هایی برای نقض ضوابط از عناوین جرایم تخلفاتی است که با آنها برخورد می شود.

این مقام مسئول با تاکید بر سلامت مردم، افزود: در ایام ماه محرم همه باید ماسک بزنند و در صورت امکان در ایام محرم ماسک رایگان توزیع شود و مکرر دست‌ها با اب و صابون شسته و نیز الکل ضدعفونی شود.

عکاس:علی شمشیرگر
خبرنگار:فاطمه دقاق نژاد

ارسال نظر

     


-->