جناب آوایی؛ چرا تقصیرات دولت روحانی را به شرایط بین الملل گره می زنید؟ افتضاحات دولت به هیچ وجه قابل دفاع نیست - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
20th، سپتامبر 2020
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 20 th سپتامبر 2020 ساعت 2:42 ق.ظ | کد خبر: 58665  

اخیرا سیداحمد آوایی، نماینده مردم شریف دزفول در مصاحبه با پایگاه خبری شفقنا، اظهار کرده اند: “بی انصافی است همه تقصیرها را گردن دولت بیندازیم؛ چرا که عوامل زیادی از جمله مسائل فرهنگی، سیاسی و بین المللی دلیل مشکلات اقتصادی کشور هستند و فقط یکی از دلایلِ شرایطِ فعلی، ناهماهنگی در دولت است.”

جناب آقای آوایی؛ نماینده محترم دزفول

شما درحالی وضع وخیم اقتصاد کشور را به شرایط سیاسی و بین المللی گره می زنید که این شرایط، خود ساخته دست دولت #روحانی است. از زمانی که تیم جناب روحانی در ابتدای دولت یازدهم، با پیامِ خالی بودن خزانه و با ارسال پیام ضعف به طرف مقابل راهی مذاکره شد، تخمین جایگاه فعلی ایران در عرصه بین الملل دور از انتظار نبود.

زمانی که تیم رسانه ای دولت در تمام طول مذاکرات، برجام را بزک می کرد؛ و تحلیل گران حامی دولت، بدون خواندن متن برجام، از آن حمایت می کردند و ساده لوحانه امضای جان کری را تضمین برجام می دانستند، جایگاه فعلی ایران را می شد تصور کرد.

جناب آقای آوایی، احتمالا خاطرتان هست که وزیر خارجه دولت، بارها در طول مذاکرات اظهار می کرد که هر توافقی بهتر از توافق نکردن است؛ و با این جمله و ارسال پیام ضعف، به طرف مقابل فهماند که دولت ایران شدیدا محتاج هرگونه توافق است؛ و همین شد که از بسیاری از خطوط قرمز کوتاه آمد؛ و بدتر آنکه جناب ظریف در مصاحبه با آن اندیشکده امریکایی، وقیحانه اعلام کرد که امریکا باید با ما توافق کند تا جناح مخالف امریکا در مجلس ایران رای نیاورد‌. آن زمان هم وضع فعلی ایران قابل تخمین بود.

همه این موارد درکنار سقوط آزاد ارزشِ گذرنامه ایران در دولت روحانی، شاخص خوبی است تا بدانید سیاستِ به اصطلاح تنش زداییِ این دولت، تاچه حد جایگاه بین المللی ایران را نابود کرده است.

اما جناب آقای آوایی، اکثر کارشناسان اقتصادی معتقدند که فقط ۳۰درصد مشکلات اقتصادی مرتبط با تحریم و حدود ۷۰ درصد مربوط به سو مدیریت داخلی است‌؛ حال آنکه شما گفته اید فقط یکی از دلایل وضع اقتصاد، ناهماهنگی در دولت است.
حال سوال این است که آیا کنترل قیمت تخم مرغ، کره، پیاز، مرغ و غیره هم به روابط بین الملل مربوط است؟ مشکلات بورس، اختراع یک شبه ارز ۴۲۰۰ تومانی، خام فروشی نفت، خصوصی سازی افسارگسیخته، بی اعتنایی به هفت تپه ها و و ده ها مورد دیگر چه طور؟

جناب آقای آوایی، ضمن تقدیر از زحمات و تلاش های چندماه گذشته شما، اما چنین اظهاراتی هرچند مختصر، از سوی شما به عنوان عضو باسابقه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی قابل پذیرش نیست. امید است با توجه به حضورِ اخیرِ شما در ستاد امر به معروف شهرستان، که به معنی استقبال از امر به معروف و نهی از منکر بوده، این موارد را از جنبه “نصیحه لائمه المسلمین” ببینید و در پی پاسخ به موکلان خویش باشید.

والسلام علی من التبع الهدی

ارسال نظر

     


-->