22nd، اکتبر 2020
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 22 nd اکتبر 2020 ساعت 3:16 ق.ظ | کد خبر: 59086  

 چه اتفاقی باعث شده، در مجموعه ای که به گفته خودشان، قوانین سختگیرانه ای برای تدفین در گلزار شهدا به کار بسته است، در اتفاقی غیر منتظره تدفین اموات افراد خاص غیر شهید در گلزار شهدا انجام می شود؟
 
به گزارش دزمهراب، بنیاد شهید و امور ایثارگران به دلیل مواجهه با مشکلات عدیده جانبازان، خانواده شهدا و ایثارگران با چالش‌های جدی در این حوزه مواجه بوده و هست و همیشه بحث‌هایی بر سر ضرورت توجه به ایثارگران و خانواده‌های شهدا و یا اجرایی نشدن به موقع قوانینی که شامل حال آن‌ها می‌شود و همچنین اجحافی که در حق خانواده های شهدا می‌شود، توسط مدیران و بدنه بنیاد شهید در رسانه‌ها بر پا بوده است.

این در حالیست که بارها در نشست‌ها و مصاحبه‌های خبری مسئولین بنیاد شهید، عنوان شده است که قطعه‌های شهدا در سرتاسر کشور تنها متعلق به شهدا است و برای تدفین افرادی که قانونا به آن‌ها عنوان «شهید» اطلاق می‌شود، اختصاص دارد.

این موضوع حتی بارها برای تدفین افرادی که نوع شهادت شان برای برخی مسئولین چالش برانگیز بوده به بهانه تشکیل نشدن کمیسیون احراز شهادت و قطعی نشدن عنوان شهادت شان، به محل مناقشه در زمان تدفین تبدیل شده است.

اما به تازگی در اتفاقی غیر منتظره فردی که نه شهید، نه پدرشهید، نه جانباز و نه حتی رزمنده هشت سال دفاع مقدس است در گلزارشهدای بهشت علی این شهرستان دفن می شود!

در صورتی که در همین شهر شهید پرور دزفول وقتی پدر و مادران اسطوره های دفاع مقدس از دنیا می روند، با وجود اصرارهای فراوان از سوی خانواده های شهدا، کسی نمی تواند مجوز دفن را در گلزارهای شهیدآباد و بهشت علی بگیرد بلکه او را در قطعه صالحین (قطعه خانواده شهدا) به خاک می سپارند. که برخوردهای گزینشی در دفن خانواده های شهدا نیز بعضا دیده شده است

حالا این سوال مطرح است که آیا ملاک تدفین افراد غیر شهید توصیه و فشار افراد صاحب نفوذ و صاحب منصب است؟

منصفانه تر نیست چنانچه قانونی برای خانواده شهدا سختگیرانه اعمال می‌شود، در برابر توصیه و فشار افراد ذی نفوذ، مقامات سیاسی و یا مدیران و مسئولان هم به همان میزان سخت‌گیری اعمال شود؟ 

در این باره سید مجید موسوی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران دزفول در تاریخ ۳ آذر ۹۷ در گفتگو با تسنیم در پاسخ به این سوال که ماجرای مجوز دفن اموات در قطعه شهدا چیست و آیا صدور برخی از مجوزها با فشار شخص خاصی تحمیل می‌شود، این گونه پاسخ می دهد:

“بله متاسفانه برخی از افراد از نفوذ خوبی در بین ادارات و مسئولان برخوردارند که با فشار و تلفن‌ها از سوی مسئولان بالا رتبه استان و گاها کشوری بر خلاف قانون، مجوز دفن اموات را در قطعه شهدا می‌گیرند. بنده تا جایی که توان دارم اجازه دفن اموات در قطعه شهدا را نخواهم داد حتی اگر با برکناری از سمت خود همراه باشد.”

 با توجه به بیانیه بنیاد شهید، نقش شهرداری دزفول در دفن اموات در گلزارهای شهدا چیست؟

اما ماجرا این اقدام غیر قانونی به اینجا ختم نمی شود ک در پی اعتراض برخی از اصحاب رسانه مبنی بر دفن میت در قطعه شهدای شهرستان دزفول روابط عمومی بنیاد شهید و امور ایثارگران دزفول جوابیه ای درخصوص اتفاق اخیر منتشر کرده است که نشان از فشارهای سیاسی، دست های پشت پرده و تاثیر شهرداری دزفول در نگهداری از گلزار شهدااست.

در بخشی از این جوابیه این چنین آمده است:

 بنیاد شهید مجوز دفن صادر نکرده است، مسئولیت حفظ و نگهداری گلزارهای شهدا با شهرداری است

درخصوص دفن متوفی مورد اشاره، این بنیاد هیچگونه مجوزی مبنی بر دفن در قطعه شهدای بهشت علی را صادرننموده و به شدت در برابر درخواست دفن افراد غیرشهید در قطعه شهدا ایستادگی نموده و می نماید.

ضمناً یادآوری می‌شود که مسئولیت حفظ و نگهداری گلزارهای مطهر شهدا براساس قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران بر عهده شهرداری ها می‌باشد و برای هرگونه دفن در قطعه شهدا می‌بایست مجوز بنیاد شهید و امور ایثارگران را اخذ نماید.

ارسال نظر

     


-->
رفتن به نوار ابزار