31st، اکتبر 2020
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 31 st اکتبر 2020 ساعت 3:13 ق.ظ | کد خبر: 59204  

در حالی که رهبر معظم انقلاب دستور داده اند تا هیچ دانش‌آموز افغانستانی- حتی مهاجرین غیر قانونی- از تحصیل بازنمانند،مدرسه ای غیر رسمی در دزفول که بیش از ۳۰۰ دانش آموز افغانی به صورت شیفتی در آن تحصیل میکردند، پلمپ شد.

به گزارش دزمهراب به نقل از تسنیم، یک جوان افغانستانی ساکن در شهرک مهاجرین دزفول به صورت خودجوش و بر حسب دغدغه‌ای که داشته شروع به آموزش حداقل سواد، یعنی خواندن و نوشتن به دانش‌آموزان افغانستانی ساکن در این شهرک می‌کند؛ شروع این فعالیت از ابتدای شهریور۹۹ ماه است و دانش‌آموزان هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند.

این جوان افغانستانی در ادامه می‌گوید: دو ماهی است که در شهرک مهاجرین ساکن شده ام و متوجه شدم که دانش‌آموزان افغانستانی زیادی ساکن شهرک مهاجرین هستند که به‌دلایل مختلف از تحصیل بازمانده‌اند.
در این باره تصمیم گرفتیم با حقوق کارگری خودم و با کمک دوستان ایرانی و خیریه جوادالائمه(ع) دزفول خودکار، مداد، میز و صندلی تهیه کنیم تا حداقل خواندن و نوشتن را به آنها آموزش بدهیم.

وی تعداد دانش‌آموزان افغانستانی بازمانده از تحصیل در این شهرک را ۳۰۰ نفر اعلام کرد و افزود: با توجه به شیوع ویروس کرونا دانش‌آموزان را شیفت‌بندی کردیم و هر شیفت به ۲۰ نفر هم نمی‌رسید اما از طرف مرکز بهداشت شهرستان دزفول مدرسه پلمپ شد.

وی با ابراز نگرانی از پلمپ این مجموعه خودجوش توسط مرکز بهداشت گفت: “ملاک افغانستانی، ایرانی و اروپایی نیست «بحث انسانیت است» بنی‌آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند؛ باید زمینه آموزش آنها فراهم شود تا گرفتار آسیب‌های اجتماعی نشوند.

در ادامه رضا محمدی خباز مدیر آموزش و پرورش دزفول در این باره این چنین توضیح داد: بعد از منویات مقام معظم رهبری، از سمت استان مهمان‌سرایی در گتوند برای اتباع خارجی که مدارک مجاز ندارند در نظر گرفته شده است و بنابراین شهرستان گتوند میزبان اتباع خارجی بدون مجوز است.

وی با اعلام اینکه تمام دانش‌آموزان اتباع خارجی که دارای مدرک اقامتی معتبرند در مدارس دزفول ثبت‌نام شده‌اند گفت: این‌که گفته شود دانش‌آموزان اتباع خارجی در مدارس دزفول ثبت‌نام نشده‌اند صحت ندارد؛ تمام دانش‌آموزانی که هویت آنها مشخص و دارای مدارک مورد نیاز بوده‌اند ثبت‌نام شده‌اند؛ در مدارس دزفول از کشورهای افغانستان، عراق و بنگلادش ثبت‌نام شده است.

رضا پورآیین رئیس مرکز بهداشت دزفول در این باره اظهار داشت: با توجه به گزارش‌های دریافتی مبنی بر فعالیت یک آموزشگاه علمی بدون مجوز در حومه شهر در اسرع وقت اکیپی از بازرسان بهداشت و محیط به محل اعزام شدند که پس از بازرسی‌ها و هماهنگی‌های به‌عمل‌آمده این آموزشگاه به‌دلیل ازدحام جمعیت و نقض پروتکل‌های بهداشتی کرونا ویروس و همچنین عدم مجوز فعالیت، پلمپ شد.

گفتنی است رهبر معظم انقلاب در مورد لزوم تحصیل دانش آموزان افغان به صراحت فرموده اند:”هیچ کودک افغانستانی، حتی مهاجرینی که به‌صورت غیرقانونی و بی‌مدرک در ایران حضور دارند، نباید از تحصیل بازبمانند و همه آنها باید در مدارس ایرانی ثبت‌نام شوند”.

ارسال نظر

     


-->