️سایه شوم ناهنجاری های فرهنگی – اجتماعی بر بام شهر دزفول - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
19th، نوامبر 2020
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 19 th نوامبر 2020 ساعت 2:17 ق.ظ | کد خبر: 59579  

در زندگی شهری پاتوق‌ها نقش مهمی در تولید و نشر هویت اجتماعی دارند. پاتوق هایی که برای نوجوانان و جوانان شکل بگیرد، قطعا حائز اهمیت است و پرداختن به آن ها و مدیریت شان، نقشی تعیین کننده در آینده ی جوانان و نوجوانان آن شهر دارد.

 به گزارش دزمهراب، از جمله پاتوق‌های این روزها، علاوه بر کافه‌ها، بام شهر ها هستند که چند سالی است در شهرستان دزفول نیز این پاتوق تشکیل شده است.

در ضلع غربی رودخانه دزفول، انتهای کوی حافظ، فضایی تاریک مشرف بر رودخانه دز وجود دارد که به بام شهر دزفول معروف شده است.

این محل که فاقد هرگونه روشنایی است، به پاتوقی برای برخی اعمال خلاف عرف تبدیل شده که استعمال دخانیات به صورت مختلط توسط دختران و پسران جوان پای ثابت برنامه ها را در این مکان شکل میدهد!

در همین خصوص اعضای انجمن محیط زیستی سفیران بانگ ایران زمین، چندین بار اقدام به پاکسازی این محیط از ته سیگار ها و زباله ها کرده و در مورد خطر سرازیر شدن این مواد خطرناک به رودخانه هشدار داده و مطالبه گری کرده اند که متاسفانه مورد توجه مسئولین قرار نگرفته است.(در تصاویر این گزارش تعدادی از این موارد قابل مشاهده است)

ساکنین کوی حافظ قطعا موید این مسئله هستند که در سایه غفلت مسئولین فرهنگی و اجرایی شهر، خودروهایی با شیشه دودی ساعت ها در این محل پارک می شوند و هر از گاهی یک جوان سیگار به دست دختر یا پسر برای هوا خوری از آن پیاده شده و مجددا سوار می شوند!

درحالی که روزگاری این اعمال قبح داشت و در دزفول جایی نداشت، امروز اصطلاحا زیر پوست شهر، خبرهایی است که گویا برخی مسئولین ترجیح می دهند از این موارد بی خبر باشند!

هرگاه هنجارها شکسته شود، آسیب اجتماعی به وجود می‌آید؛ این آسیب‌ها از حدی که خارج شوند، موجب نگرانی عموم مردم می شود و تبدیل به مسئله اجتماعی می‌شود؛ بام شهر دزفول با مختصات کنونی شامل آسیب های جدی فرهنگی-اجتماعی به خصوص برای قشر جوان دزفول است.

انتظار می رود نهاد های مسئول از جمله اداره فرهنگ و ارشاد، معاونت فرهنگی شهرداری و در راس همه، شورای فرهنگ عمومی شهرستان دزفول که متولی اصلی رسیدگی به این گونه مسائل است، آسیب های فرهنگی-اجتماعی موجود را با بهره گیری از مشاوران نخبه و کاربلد شناسایی کنند و با کمک خانواده ها فعالانه و پیشرو با آن ها روبرو شوند و اجازه ندهند جوانان و نوجوانان دزفول زیر سایه ی تاریک غفلت و تغافل مسئولین، در دام انحرافات فرهنگی-اجتماعی اسیر شوند.

عکاس:علی شمشیرگر

ارسال نظر

     


-->