️ماجرای تخریب نقش برجسته های باغ موزه دفاع مقدس دزفول چه بود؟/اثر هنری زیبایی که به دلیل عدم حفاظت دائم و اصولی، ناقص شد - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
15th، دسامبر 2020
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 15 th دسامبر 2020 ساعت 2:19 ق.ظ | کد خبر: 59969  

هفته گذشته بود که انتشار ویدیویی از تخریب نقش برجسته های باغ موزه دفاع مقدس دزفول افکار عمومی را با این سوال مواجه کرد که تعرض به آثار هنری که نماد هویت فرهنگی پایتخت مقاومت ایران است را چه کسی پاسخگوست؟

محسن شابادی هنرمند طراح این نقش برجسته ها که خود اولین کسی است که با انتشار فیلمی در فضای مجازی، خبر تخریب آنها را رسانه ای کرد در گفتگو با خبرنگار دزمهراب گفت: تخریب این اثر سه بار صورت گرفته است و نمی‌تواند یک اتفاق باشد. ما بعد از تخریب اول تقاضای دوربین مداربسته کردیم و نصب هم شد اما تخریب برای بار دوم و سوم نیز اتفاق افتاد.

وی تاکید کرد: انتشار فیلم در فضای مجازی به منظور گله مندی از مرکز دفاع مقدس نیست و میدانیم این مرکز از امکانات و اختیارات محدودی برخوردار است ولی در قرارداد منعقد شده، تعهدی مبنی بر نگهداری و حراست از پروژه وجود نداشته و از طرفی ما هنرمند هستیم و نباید قرارداد پیمانکار با ما ببندند.

این هنرمند در ارتباط با تحویل ندادن پروژه در زمان مقرر گفت: در زمان بستن قرارداد مقرر گردید پس از تخصیص اعتبارات مالی کارشروع شود. پس از گذشت ۶ ماه از عقد قرارداد، منابع مالی تامین شد و کار شروع شد اما این بار به دلیل نوسانات ارزی و افزایش قیمت وسایل مورد نیاز، انجام کار با تاخیر مواجه گردید.

شابادی افزود: برای تحویل کار ما به آنها گفتیم که بگذارند پس از اتمام کار، تمام نقش برجسته ها با هم نصب شود؛ اما به ما گفتند هر مقداری که کار کردیم را نصب کنیم؛ در حالی که در قرارداد ما تحویل نصف کار نبود اما من به دستور خود آنها اثر را نصب کردم.

 رئیس مرکز موزه دفاع مقدس دزفول نیز در همین رابطه در گفتگو با خبرنگار دزمهراب گفت: این طرح طی قراردادی در سال ۹۷ مصوب شد و پیمانکار موظف به تکمیل و تحویل در طی ۶ ماه بوده است اما در حال حاضر قریب به ۲ سال است که پروژه به اتمام نرسیده است.

بهزاد جولایی افزود: با توجه به شرایط قرارداد، در مقطعی که پروژه هنوز به پایان نرسیده و در اختیار پیمانکار است، پیمانکار موظف است تا زمان تحویل کار به کارفرما، نگهداری و حفاظت از پروژه را، خود انجام دهد.

وی افزود: این پیمانکار با گذشت ۲ سال از این طرح کار را به اتمام نرسانده و به تعهد خود عمل نکرده است و در این فاصله مراجعه کنندگانی هستند که به آثار دست می‌زنند و موجب تخریب آنها می‌شوند.

جولایی در پایان گفت: تا کنون طرح های زیادی در موزه دفاع مقدس انجام شده است اما برای هیچکدام چنین اتفاقی نیفتاده است.

پی نوشت ۱: هرچند احتمالا تحویل به موقع کار می توانست مانع وارد شدن خسارت به این آثار هنری ارزشمند شود، اما به نظر می رسد حفاظت و حراست از آثار هنری که دارای ارزش بالای مادی و معنوی هستند و در محل موزه دفاع مقدس قرار دارند، نیازمند دقت و توجه بیشتر مسئولین موزه دفاع مقدس دزفول می باشد؛ حتی اگر قانونا این وظیفه بر عهده ی پیمانکار(هنرمند) باشد.

پی نوشت ۲: امیدواریم شناسایی عاملان تخریب این اثر هنری توسط دستگاه های مسئول پیگیری شود.

عکاس:فاطمه پرموز

ارسال نظر

     


-->