16th، دسامبر 2020
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 16 th دسامبر 2020 ساعت 4:18 ب.ظ | کد خبر: 59993  

روز گذشته جلسه شورای اسلامی شهر دزفول، باحضور شهردار و اعضای شورا، جهت بررسی مجوزهای پروژه زیپ لاین در منطقه رعنا رودخانه دز، برگزار شد. دراین جلسه محمدعلی دوائی فر با اعلام اینکه ماهمه مجوزهای لازم برای این پروژه را اخذنموده ایم ،گفت: یکی از این مجوزها،مجوز امور آب است که ما این مجوز را دریافت نمودیم.

دوایی فر گفت: بعد از اعتراض در فضای مجازی امور آب به (محمدی خباز) دادستان دزفول شکایت کرد و دستور توقف پروژه را به ما دادند، که غیر قانونی بوده! و به خاطر موج فشار فضای مجازی بوده است

دوائی فر با اشاره به اینکه سازمان میراث فرهنگی دزفول از ابتدای اجرای این پروژه تاکنون هیچگونه مخالفتی با مکان آن نداشته است، گفت: مامجوزلازم را در دوره ریاست حجت آریائی (مدیر سابق میراث فرهنگی دزفول) ودرتاریخ ۹۸/۱۰/۹ازاین سازمان اخذ نمودیم.

دوائی فر در ادامه درباره محل زیپ لاین و همچنین بودجه پیشنهادی برای این پروژه گفت:محل ساخت زیپ لاین در بستر رودخانه دز قرار ندارد ولی در حریم رودخانه می باشد که حریم رودخانه درمالکیت امور آب نمی باشد.ولی در عین حال ساخت وساز درحریم رودخانه تابع قوانین و ضوابطی است.

وی گفت: حسینی مدیرکل امور آب از محل زیپ لاین بازدید کرده و گفت منع قانونی برای احداث زیپ لاین وجود ندارد. مدیر کل میراث فرهنگی و معاون وزیر و امور آب با این طرح موافق بوده اند اما گفتند برای خالی کردن موج فضای مجازی سخنانی در مخالفت بیان کرده ایم! درجلسه ای باحضور مدیرکل امور آب استان و دادستان دزفول صورتجلسه شد که منع قانونی وجود ندارد

این اظهارات شهردار دزفول درحالی صورت گرفته که رویینیان، رییس امور آب شمال غرب در گفت و گو با دزمهراب اعلام کرده بود که هیچ مجوز کتبی برای اجرای زیپ لاین صادر نشده، اما با اصرار مسئولین شهری دزفول و درجلسه ای باحضور مسئولین ارشد شهری، شرایطی برای ادامه کار زیپ لاین تعیین شده است.

علاوه بر این، اظهارات شهردار دزفول در رابطه با توقف پروژه درحالی صورت می گیرد که هم شکایت امور آب طبق قانون بوده (طبق تبصره ۳ ماده ۲ قانون توزیع عادلانه آب، ایجاد هر نوع اعیانی و حفاری و دخل و تصرف در حریم رودخانه ها ممنوع شده است مگر با اجازه وزارت نیرو (شرکت های آب منطقه ای))و هم جناب محمدی خباز طبق قانون و با پیگیری امور آب، پروژه زیپ لاین را متوقف نموده است. همچنین مجوز محیط زیست و … نیز صادر نشده و این داستان سر دراز دارد!

نکته قابل تامل این است که باتوجه به مسائل مختلف حریم روخانه، میراث فرهنگی و باستانی دزفول و موارد دیگر اصرار شهردار برای نصب زیپ لاین در این منطقه به خاطر چیست؟ آیا مناطق مختلف و بهتری که مشکلی هم نداشته باشند وجود ندارد؟! که بدین گونه اصرار می شود!

ارسال نظر

     


-->
رفتن به نوار ابزار