۵۰ درصد ماسه استان خوزستان در دزفول تولید می‌شود که ۹۰ درصد آن مربوط به رودخانه کهنک است/ ۴۰ هکتار از اراضی بستر رودخانه رفع تصرف شد - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
18th، ژانویه 2021
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 18 th ژانویه 2021 ساعت 2:34 ق.ظ | کد خبر: 60451  

مدیر امور آب شمالغرب استان خوزستان با اشاره به تخریب برخی از سیل‌بندهای دزفول در سیل پیشین گفت: سه سیل بند با ۸۰ میلیارد ریال در این شهرستان در حال ساخت است.

کیسان روئینیان افزود: پس از تخریب سیل بندهای دزفول، سه طرح احداث سیل بند توسط سازمان آب و برق خوزستان آغاز شد که یکی از آنها در ساحل شرقی در روستای شوهان در حال تکمیل است. 

وی ادامه داد: یک طرح در ساحل چپ رودخانه بالارود و در روستاهای زاویه مشعلی و طرح دیگر در ساحل چپ رودخانه و روستای بنه الوان در حال اجرا است.

رییس امور آب شمال‌ غرب خوزستان اظهار امیدواری کرد با احداث این سیل بندها، کار احداث زیربناها انجام می‌شود و مردم نگرانی در این خصوص نداشته باشند.

وی با بیان اینکه احداث این سیل بندها از فروردین ماه آغاز شده است، افزود: این سیل بندها پنج کیلومتر هستند که ۱.۳ کیلومتر آن بحرانی است.

رویینیان اظهارداشت: نخستین شبکه آبیاری و زهکشی خصوصی در شمال خوزستان، ایران و خاورمیانه به سال ۱۳۲۲ برمی‌گردد.

وی افزود: باتوجه خشکسالی‌های متعدد در چند سال اخیر، سطح رودخانه‌ها کاهش یافته و به علت وسیع تر شدن رودخانه‌ها تعرض به آنها نیز بیشتر شده است؛ این موضوع حفاظت از بستر رودخانه‌ها را دشوارتر می‌کند. 

رییس امور آب شمالغرب خوزستان بیان کرد: کشیک‌های شبانه روزی برای حفاظت از حریم و بستر رودخانه افزایش یافته و افراد متخلف به مراجع قضایی معرفی می‌شوند. 

وی از همکاری دادستان دزفول درخصوص برخورد با متخلفان قدردانی کرد و افزود: ۴۰ هکتار از اراضی بستر رودخانه اخیرا رفع تصرف شد.

روئینیان گفت: با توجه به وجود رودخانه کهنک و ظرفیتی که در این خصوص وجود دارد بیش از ۵۰ درصد ماسه استان خوزستان در دزفول تولید می‌شود که ۹۰ درصد این تولید در رودخانه کهنک است.

وی با بیان اینکه ۷۰ کارگاه تولید شن و ماسه در دزفول فعال است، درخصوص نصب کنتورهای حجمی در شمالغرب خوزستان گفت: بیش از ۵۰دستگاه موتور حجمی در این شهرستان نصب شده است ایرنا

ارسال نظر

     


-->