19th، ژانویه 2021
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 19 th ژانویه 2021 ساعت 3:09 ب.ظ | کد خبر: 60477  

️به گزارش دزمهراب، پس از آنکه واگذاری خانه تاریخی تیزنو، با واکنش شدید مردم و رسانه ها مواجه شد، با پیگیری برخی مسئولین در شهرستان، پیمانکارِ غیربومی از مرحله اول مزایده حذف شد؛ اما طبق نظر صندوق حفظ، احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی کشور، بار دیگر این خانه تاریخی و ارزشمند در دزفول، به مزایده گذاشته شد.

اعتراض مردم و رسانه ها از یکسو و مالکیت سند خانه تیزنو توسط اداره فرهنگ و ارشاد، از سوی دیگر، باعث شد تا پیگیری مسئولین شهری تا سطح وزارتخانه فرهنگ و ارشاد و وزارتخانه میراث فرهنگی و گردشگری پیش برود.

تحقیقات دزمهراب حاکی از این است که در دور دوم مزایده، تمام شرکت کنندگان بومی دزفول هستند و هیچ متقاضی خارج از دزفول در این مزایده شرکت نکرده است؛ علاوه بر این، برخی از این شرکت کنندگان جزو فعالین و سرمایه گذاران حوزه گردشگری هم بوده اند و برنده مزایده در تاریخ هشتم بهمن ماه مشخص خواهد شد. این درحالی است که همچنان نسبت به مالکیت این خانه که به نام اداره فرهنگ و ارشاد است؛ سوالات جدی باقی مانده و حتی می تواند شکایت این اداره را به دنبال داشته باشد.

پیش از این، حضور نماینده شهر همجوار در محل خانه تیزنو، دقیقا چند روز پیش از شروع مزایده، باعث ابهامات زیادی در ذهن دوست داران میراث فرهنگی دزفول شده بود. در آن بازدید، فریدون حسنوند به همراه تیم کارشناسان وزارت میراث فرهنگی و گردشگری که در یکی از هتل های اندیمشک ساکن شده بودند، در محل خانه تیزنو حاضر شده بود و علاوه بر آن به همراه مدیرعامل سازمان نوسازی شهرداری دزفول، از برخی پروژه های شهرداری دزفول هم بازدید کرده بود.

نظر بینندگان
  1. مهران بقایی ( مدیر انجمن قصه دزفول ) says:

    اگرچه مالکیت این خانه رسما به نام اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی دزفول است اما متاسفانه اراده ی جدی برای تصرف آن از سوی این اداره و نیز مدیران بالا دستی در استان وجود ندارد و ایشان تنها به نامه نگاری بسنده کرده اند . از طرفی جای سوال جدی وجود دارد که چرا علی رغم مالکیت سی ساله ی این خانه توسط ارشاد در تمام این سالها هیچ یک از مدیران گذشته و فعلی ارشاد برای بازپس گیری آن اقدامی نکرده اند ؟ چرا مدیران گذشته و فعلی اداره ی میراث فرهنگی دزفول این خانه را در اختیار مالک اصلی آن قرار نداده اند؟ چرا اکنون که صحبت از مزایده و رد و بدل کردن میلیونها تومان پول و تصرف چهارده ساله ی آن به میان آمده همگی به تقلا افتاده و پی به اهمیت فرهنگی آن برده اند !!! آیا در تمام سالهای قبل این نیاز احساس نمی شد ؟ آیا اگر پای نماینده ی اندیمشک در میان نبود این همه حساسیت ایجاد می شد ؟ چرا این حساسیت برای دیگر خانه ی تاریخی دزفول که در مزایده قرار دارد ( خانه ی سوزنگر) به وجود نیامده است ؟ اگر هدف حفظ و نگهداری میراث فرهنگی است خانه ی سوزنگر که در شرف تخریب است در اولویت است نه خانه ی تیزنو که هیچ هرینه ای ندارد اکنون سوال جدی تر این است که فعالین فرهنگی و اصیل این شهر باید نگران کدام موضوع باشند : اینکه این خانه نصیب غریبه ها شود یا اینکه خودی های قانون شکن خانه ای را که مالکش کس دیگری است دو دستی به کس دیگری برای ۱۴ سال کرایه بدهند ؟ تجربه ی تلخ مجتمع فرهنگی سینمایی دزفول مایه ی عبرت است میلیاردها تومان از در آمد های آن طی سالها مثل یک ماشین پول ساز به جیب متصرفان آن سرازیر شد بدون این اینکه یک ریال برای بهسازی آن هزینه شود و امروز مردم با یک بنای فرسوده ی مستعمل رو به رو هستند که رو به مرگ است چه کسی تضمین می کند ۱۴ سال بعد خانه ی تیزنو به چنین سرنوشتی دچار نشود؟ خانه ای که هر آجر آن با ارزش است چه رسد به این که تبدیل به قهوه خانه و کباب سرا و کافی شاپ و پیتزا سرا شود و از ماهیت کالبدی خود تهی گردد

ارسال نظر

     


-->
رفتن به نوار ابزار