22nd، ژانویه 2021
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 22 nd ژانویه 2021 ساعت 4:38 ق.ظ | کد خبر: 60546  

نطق اخیر سید احمد آوایی در مجلس، نطقی قابل تقدیر و البته از چندین جهت قابل توجه و بررسی بود.

▪️شاید مهم ترین نکته، نوع مواجهه وی با کم کاری ها و قصور مسئولین دولت فعلی است‌. نماینده دزفول در این نطق، از عملکرد رییس جمهور و وزیر کشور گرفته تا رییس سازمان محیط زیست، #استاندارخوزستان و وزیر کشاورزی گلایه کرده است؛ این درحالی است که به ندرت دیده شده که از ابزار تذکر، طرح سوال، #استیضاح و یا تحقیق و تفحص که در اختیار نمایندگان قرار دارد؛ استفاده نماید. بررسی عملکرد نماینده دزفول در# سامانهشفافیتنمایندگانمجلس، نشان می دهد که علیرغم چند تذکر به مسئولین دولتی، تاکنون از دیگر ابزارهای قانونی استفاده ای نکرده است؛ و متاسفانه برخی پیگیری ها از دفتر ایشان برای امضای استیضاحِ برخی وزرا، یا تحقیق و تفحص از ارگان های پرحاشیه، با جواب مثبت ایشان مواجه نشده است.

▪️طبیعتا دولتی که خیالش از خطر استیضاح یا بازخواست راحت باشد، کار خودش را می کند و تذکر یا تعامل برایش فرقی نمی کند؛ خصوصا اگر دولتِ خطاکار، لج باز و پرمدعایی چون دولت فعلی باشد. برای مثال، نقد عملکرد استاندار پرحاشیه خوزستان، زمانی معنا دارد که علاوه بر تذکر، استیضاح یا لااقل طرح سوال از #وزیر_کشور کلید بخورد و جناب رحمانی فضلی مجبور به ارائه پاسخ در مورد نصب #تابلو شهرستان و دیگر موضوعات در صحن علنی مجلس بشود.

▪️مثال دیگر اینکه دوماه قبل که #انتقالآب خوزستان رسانه ای شد، همزمان نمایندگان برخی استان ها استیضاح وزیر نیرو را کلید زده بودند؛ درخواست فعلی سید احمد آوایی برای لغو انتقال آب، زمانی معنا دارد که به همراه نمایندگان استان پای استیضاح #وزیرنیرو را امضا می کرد؛ نه اینکه به درخواست ها و تعاملات دلخوش بشود.

به هر ترتیب، اگرچه برادرِ کوچکِ نماینده #دزفول، وزیر دولت فعلی است؛ و برخی این را فرصتی برای اخذ امتیاز از دولت می دانند؛ اما تجربه ثابت کرده این تعاملات بیش از آنکه برای مسائل کلان و مهم به کار آیند، به درد مسائل موردی و خُرد می خورند؛ و عقل سلیم هرگز نمی پذیرد مسائل خرد، فدای مسائل اصلی شوند؛ پس بهتر است تعارفات کمتر شده و جدی تر با مسئولین این دولت مستعجل، برخورد شود.

ارسال نظر

     


-->
رفتن به نوار ابزار