25th، ژانویه 2021
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 25 th ژانویه 2021 ساعت 4:48 ق.ظ | کد خبر: 60601  

فرمانده انتظامی استان خوزستان گفت: ۱۱۷ دستگاه استخراج ارز دیجیتال به ارزش ۱۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال در شهرستان دزفول کشف و ضبط شد.

به گزارش دزمهراب از پایگاه خبری پلیس، سردار سید محمد صالحی یکشنبه شب گفت: فعالیت ۲ نفر با هدف سودجویی با اشراف اطلاعاتی ماموران پلیس امنیت عمومی و فتا شهرستان دزفول و نصب غیرقانونی دستگاه‌های تولید ارز دیجیتال (بیت کویین) مشخص شد.

وی افزود: ماموران پلیس با کار اطلاعاتی محل دستگاه‌های تولید ارز دیجیتال را در ۲ واحد صنعتی واقع در حاشیه شهرستان دزفول شناسایی و با هماهنگی مرجع قضائی از محل مورد نظر بازدید کردند.

فرمانده انتظامی استان خوزستان گفت: بازرسی از محل انجام و در این ارتباط ۲ متهم دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند و ۱۱۷ دستگاه ماینر قاچاق کشف شد.

سردار صالحی افزود: طبق نظر کارشناسان ارزش کالاهای قاچاق کشف شده ۱۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال برآورد شده است.

پول مجازی (بیت کوین) پیش از این با استفاده از رایانه‌های خانگی تولید می‌شد اما در سال‌های اخیر دستگاه‌های مخصوص تولید آن (ماینر) ساخته شد که واردات و استفاده از آنها در ایران غیرمجاز است.

استخراج ارزهای دیجیتال به خصوص نوع بیت‌کوین نیاز به مصرف بالای برق دارد به گونه‌ای که برای استخراج هر واحد بیت‌کوین نیاز به ۷۲ مگاوات ساعت برق است و بسیاری از سودجویان در ایران به استخراج ارز دیجیتال با برق ارزان اقدام می‌کنند این در حالی است که ارز دیجیتال تولید شده با این شیوه به بالاترین نرخ در جهان خرید و فروش می‌شود.

با توجه به قیمت نازل برق در ایران، بسیاری از سودجویان اقدام به استخراج ارز دیجیتال با برق ارزان می‌کنند این در حالی است که ارز دیجیتال تولید شده با این برق رایگان به بالاترین نرخ در جهان خرید و فروش می‌شود.

بانک مرکزی ایران در تاریخ ۹ دی ۱۳۹۶، طی اطلاعیه‌ای به کارگیری بیت کوین و سایر ارزهای مجازی در تمام مراکز پولی و مالی کشور را ممنوع اعلام کرد؛ طبق این اطلاعیه هرگونه استفاده و خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در بانک‌ها، موسسات مالی و صرافی‌های دارای مجوز بانک مرکزی رسماً ممنوع اعلام شد.

ارسال نظر

     


-->
رفتن به نوار ابزار