22nd، فوریه 2021
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 22 nd فوریه 2021 ساعت 2:15 ق.ظ | کد خبر: 61071  

به گزارش دزمهراب رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول ضمن تایید مجدد وجود کرونای انگلیسی در دزفول از لزوم رعایت بیشتر پروتکل های بهداشتی توسط شهروندان خبر داد.

دکتر علی قمیشی با اشاره به برخی گفته ها مبنی بر عدم وجود کرونا در کشورهای عربی گفت: به هیچ وجه این گفته ها درست نبوده و کشور دارای سیستم بهداشتی گسترده ای می باشد که کاهش و مراقبت را تقریباً از تمام نقاط کشور، در دورترین نقاط و کم جمعیت ترین مناطق و روستاها نیز تحت پوشش قرار می‌دهد. بنابراین بیمار یابی، گزارش دهی و درمان در ایران به صورت گسترده و منظم انجام می شود.

وی ادامه داد: بعضی از کشورهایی که در اطراف ما هستند فاقد هرگونه نظام بهداشتی و درمانی هستند یعنی سیستم بیماریابی، گزارش دهی و درمانی ندارند به همین دلیل گزارشی را نیز ارائه نمی‌کنند.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول با اشاره به وجود دو مورد ابتلا به کرونای انگلیسی در دزفول اظهار کرد: زمانی که دو مورد مشاهده می شود یعنی این ویروس در هوا وجود دارد و امکان گرفتار شدن دیگران نیز هست و ما به اینکه تنها همین دو مورد وجود دارد اکتفا نخواهیم کرد، طبق بررسی‌هایی که صورت گرفت یکی از این دو مورد که هر دو جوان هستند، با حضور در مراسم فاتحه خوانی دچار این بیماری شده است و مورد دوم را هرچه بررسی کردیم متوجه برخورد خاصی نشدیم.

وی افزود‌: یعنی سرایت این بیماری در تجمعات بسیار بالا است و در اجتماع به صورت پراکنده نیز احتمال ابتلا به بیماری وجود دارد بنابراین باید حضور خود در جامعه را به حداقل برسانیم تا
بتوانیم به سلامت خود و دیگران کمک کنیم.

دکتر قمیشی خاطر نشان کرد: کرونای جهش یافته هم سرعت انتشار بالاتری دارد و هم سیر بالینی و بیماری بسیار قوی تری در بیماران ایجاد می کند پس لازم است همه افراد جامعه اگر موارد ابتلا به سرماخوردگی شدید، تب، تنگی نفس، ضعف و بی حالی که دلیلی نداشته باشد را در خود مشاهده کردند برای گرفتن تست مراجعه کنند.

 وی در ارتباط با مراکز ۱۶ ساعته گفت: در حال حاضر ۸ مرکز ۱۶ ساعتی نمونه گیری در سطح روستاها و ۳ مرکز در اطراف شهر و ۲ مرکز در درون شهر وجود دارد و افراد می‌توانند با مراجعه به آنجا به صورت رایگان تست بدهند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول افزود: قرار بر این است که تیم هایی را در فرودگاه ها و ترمینال ها مستقر کنیم و از افرادی که پرواز دارند تست سریع خواهیم گرفت و روزهای آینده نیز این کار انجام خواهد شد.

 وی گفت: کلینیک ویژه افشار و یا زهرا در سطح شهرستان برای موارد سرپایی فعال شده است که اگر همشهریان نیاز به خدمات تشخیصی، درمانی و سرپایی دارند می‌توانند مراجعه کنند و پزشکان ما آماده ارائه، خدمت به آنها هستند.

ارسال نظر

     


-->
رفتن به نوار ابزار