28th، فوریه 2021
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 28 th فوریه 2021 ساعت 1:19 ق.ظ | کد خبر: 61213  

از ورود این میهمان ناخوانده به داخل کشور تا تایید در دزفول و راه های درمان و پیشگیری آن، در مطلبی که هر دزفولی باید حداقل یک بار آن را بخواند

به گزارش دزمهراب درحالی که بیش از یکسال از ورود ویروس کرونای چینی درایران می گذرد،اکنون چند وقتی است ردپای یک ویروس جدید به نام ویروس کرونای انگلیسی در ایران پیدا شده است.
این گونه جهش یافته ویروس کرونا ،اولین بار در ۳۰شهریور ماه در کشور انگلستان شناسایی شد.

پس از آن در ۱۶ دی ماه سال جاری دکترسعید نمکی وزیر بهداشت اعلام کرد،اولین مورد کرونای انگلیسی در ایران مشاهده شده است.

چندی بعد رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اعلام کرد دو مسافر از دو کشور خارجی در ۲۵ دی ما وارد اهواز شده اند و نتیجه تست ویروس کرونای انگلیسی آنها مثبت بوده است.

دکتر فرهاد ابول نژادیان پس از آن در نشست خبری اعلام کرد؛ نمونه هایی از افراد مبتلا به کرونای انگلیسی از شهرهای اهواز، هویزه و دزفول و دیگر شهرها به انستیتو پاستور درتهران ارسال شده است و مشخص شد در تمام این شهرها ویروس کرونای انگلیسی شیوع پیدا کرده است.

 ویژگی های ویروس کرونا:

از جمله ویژگی های کرونای انگلیسی این است که قدرت سرایت پذیری و کشندگی بیشتری نسبت به ویروس کرونای معمولی دارد

در همین راستا دکتر ابول نژادیان درباره ویروس جهش یافته جدید گفته است: کرونای جهش یافته انگلیسی همان علائم کرونای معمولی را داشته اما قدرت سرایت پذیری بیشتری دارد و تا ۳۰ درصد مرگ و میر را افزایش می دهد.

 علائم ویروس کرونا:

مسعود مردانی عضو ستاد ملی مقابله با کرونا درباره علائم کرونای انگلیسی گفت:
سردرد، سرگیجه، درد معده، اسهال، استفراغ، از دست دادن حس بویایی یا چشایی، ورم سطح داخلی پلک، بی اشتهایی، سرفه خشک، تب، تنگی نفس و گرفتگی عضلانی می توانند از علائم کرونای انگلیسی باشند و افراد در صورت ابتلا به این علائم باید سریعا به پزشک مراجعه کنند.

 کرونای انگلیسی چه گروه سنی را درگیر می کند؟

رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز دراین خصوص گفت: برخلاف پیکهای قبل که درگیری بیشتر در گروههای سنی بالاتر رخ می داد اما در پیک اخیر با انتشار کرونای انگلیسی کودکان و جوانان هم قربانی می شوند.

 نحوه تشخیص کرونای انگلیسی/ضرورت استفاده از دوماسک همزمان برای پیشگیری از کرونای انگلیسی

دکتر کیانوش جهانپور رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت درباره نحوه تشخیص کرونای انگلیسی گفت: برای افرادی که مشکوک به کرونا هستند ابتدا تست PCRانجام می شود و مواردی که بر اساس شرح حال و علائم بالینی مشکوک به کرونای انگلیسی در فرد می شوند نمونه تست فرد برای توالی یابی ژنتیکی و تشخیص ویروس کرونای انگلیسی به آزمایشگاه ارجاع داده می شود.

وی افزود تعداد تستهای توالی یابی ژنتیکی و آزمایشگاه هایی که می توانند آن را انجام دهند محدود است.

دکتر جهانپور درباره روشهای پیشگیری از کرونای انگلیسی گفت: روشهای پیشگیری همان روشهای قبلی است یعنی رعایت پروتکل ها و عدم حضور در تجمعات غیر ضروری، پرهیز از برگزاری دورهمی ها، فاصله گذاری فیزیکی، استفاده از ماسک و حتی استفاده از دو ماسک و رعایت نکات بهداشت فردی و عمومی همچنان تنها راه مقابله است.

رزیتا خداشاهی فوق تخصص بیماریهای عفونی هم درباره استفاده از ماسک دوبل گفت: براساس آنچه سازمان بهداشت جهانی عنوان کرده است،توصیه می کنیم که مردم از دوماسک استفاده کنند.
ابتدا یک ماسک سه لایه پزشکی و بر روی آن یک عدد ماسک پارچه ای برای تنظیم کردن ماسک قبلی روی صورت استفاده شود تا امکان نفوذ ویروس به دهان وبینی وجود نداشته باشد.این کاراحتمال انتقال بیماری را کاهش می دهد.

آزاده حائری – خبرنگار و عضو هیئت تحریریه پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

 

ارسال نظر

     


-->
رفتن به نوار ابزار