28th، فوریه 2021
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 28 th فوریه 2021 ساعت 10:52 ب.ظ | کد خبر: 61272  

کارشناس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول، به تشریح یکی از عوامل مهم آلودگی رودخانه دز پرداخت.

به گزارش دزمهراب، خانم نهاوندی زاده کارشناس پایش اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول در گفتگو با خبرنگار دزمهراب گفت: در پایش هایی که به منظور بررسی و کنترل کیفیت آب رودخانه دز انجام می شود، از نقاط مختلف رودخانه نمونه برداری شده و کیفیت آب رودخانه از لحاظ شاخصهای مختلفی همچون نوع و میزان کلیفرمها های موجود در آب، COD کلر، روغن و TSS,TDS و سایر شاخصهایی که از نظر سازمانی برای ما حائز اهمیت است، ارزیابی می شود.

وی افزود: طی پایش هایی که به صورت منظم و مداوم از تصفیه خانه فاضلاب شهری دزفول انجام شد و پس از بررسی‌های انجام شده، مشخص گردید که از یک سال و نیم پیش تا کنون، عمل تصفیه فاضلاب های وارد شده به این تصفیه خانه به صورت ناقص صورت میگیرد.

این کارشناس محیط زیست در تشریح مشکلات تصفیه خانه فاضلاب شهری دزفول بیان کرد: سیستم تصفیه خانه فاضلاب دزفول ۴۲جایگاه پمپ برای تصفیه فاضلاب دارد و در بازدیدهای به عمل آمده از این تصفیه خانه دریافتیم که از ۴۲ پمپی که بایستی در این جایگاهها وجود داشته باشد تنها ۱۰ پمپ موجود است و از این تعداد نیز تنها ۳ الی ۴ پمپ فعال هستند که عمل هوادهی برای تصفیه خانه فاضلاب را انجام می دهند.

نهاوندی زاده ادامه داد: بنابراین فاضلاب های خام ورودی که توسط ایستگاه پمپاژ به تصفیه خانه منتقل می شوند بدون اینکه عمل تصفیه به طور موثر بر روی آنها صورت گیرد، به رودخانه تخلیه گردیده و در نهایت وارد زهکش های کشاورزی می گردند.

وی با ابراز نگرانی از وضعیت فعلی تصفیه خانه فاضلاب شهری دزفول گفت: در سال های اخیر به دلایل مختلف از جمله عدم نظارت کافی، نبود سیستم حفاظتی قوی و کار آمد، عدم دیوارکشی کامل در اطراف تصفیه خانه و کمبود نگهبان در محل تصفیه خانه فاضلاب دزفول، تعداد زیادی از کابل ها و پمپ های این تصفیه خانه به سرقت رفته است و تعدادی از پمپ ها نیز توسط سارقان تخریب شده اند.

خانم نهاوندی زاده در این باره افزود: فاز اول سیستم تصفیه خانه فاضلاب دزفول در شهریورماه سال ۹۲ به بهره برداری رسید و ۵۰ درصد از فاضلاب های شهرستان دزفول به این سیستم تصفیه متصل شد. متاسفانه پس از گذشت ۷سال، نه تنها فاز دوم این تصفیه خانه احداث نشد، بلکه فاز اول نیز به شدت دچار مشکل گردیده است.

کارشناس پایش اداره حفاظت محیط زیست دزفول در مورد تبعات زیست محیطی ورود فاضلاب های شهری به درون رودخانه دز اظهار کرد: زمانی که حجم فاضلاب های ورودی به یک رودخانه بیش از ظرفیت آن باشد، رودخانه دیگر توان خود پالایی خویش را نخواهد داشت و این آلودگی به شکلهای مختلف موجبات آلودگی در رودخانه را می فراهم می سازد. فاضلابی که وارد رودخانه می شود حجم عظیمی از نیترات و فسفات را وارد رودخانه می کند که وجود این مواد می تواند باعث رشد بی رویه جلبکها در بستر رودخانه و سبب خشک شدن و نیز تبدیل بخش های زیادی از رودخانه به نی زار و مرغزار گردد.

نهاوندی زاده در پایان یادآور شد: از دیگر تبعات مختل بودن تصفیه خانه فاضلاب دزفول، ورود فاضلاب های تصفیه نشده به زهکش زمینهای کشاورزی و استفاده از این آب های آلوده برای آبیاری محصولات کشاورزی و باغهای پایین دست رودخانه است. همچنین پرورش دهندگان ماهی در پایین دست بدلیل آلودگی رودخانه خسارات زیادی متحمل گردیده اند.

ارسال نظر

     


-->
رفتن به نوار ابزار