پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

معرفی کتاب برهوت زیبا،سفرنامه حج محمدحسین شمشیرگرزاده

ایام ذی الحجه است و حال و هوای حج رفته ها یک جور است و حال و هوای حج نرفته ها یک جور دیگر.
آنان که حج را تجربه کرده اند، یک جور دلتنگی دارند و آنان که تجربه نکرده اند، سرگرم روایت های مشتاقی و مهجوری.

این وسط شاید خواندن یک سفرنامه حج زیبا و دلنشین و خوش قلم، ساده و با نگاهی ریزبین بتواند حال آدم را خوب کند. چه حال حج رفته ها را و چه حال حج نرفته ها را.

« برهوت زیبا »، به قلم آقای محمدحسین شمشیرگرزاده از نویسندگان خوش ذوق دزفولی ، یک سالی می شود که توسط « انتشارات سوره مهر » به چاپ رسیده است.

چندماه پیش بود که این روایت زیبا را خواندم و لذت بردم. ساده و صمیمی و خودمانی. پر از حقیقت های تلخ و شیرین و با نگاهی دقیق و ظریف.

نویسنده لابلای نوشته هایش علاوه بر اینکه با ظرافتی خاص اعمال حج را مو به مو شرح می دهد، هم حال و هوای خودش را و هم حال و هوای همسفرانش را نقل می کند.
او از هیچ نکته ای به راحتی عبور نمی کند. از شرح زیارت ها تا خرید بازارها و زیارت های دوره و … حتی نقدهایش را ، همه و همه را با قلمی دلنشین بیان می کند و مخاطب را با خود می کشاند از پرواز رفت تا پرواز برگشت و پروازهای مکرر روح که در لابلای سفر پیش می آید.

گاهی ساده و صمیمی می نویسد و گاهی توصیف ها و تصویر سازی ها را می ریزد توی قلمش و می نویسد:
« اینجا شرجی روحم نفس گیرتر از شرجی تنم شده. از آرامش بعضی از همسفران متعجبم. به خواب راحتی رفته اند. مثل اینکه این راه را خوب بلدند . به روزهای آینده فکر می کنم . میقات و لباس هایش ، خدا و خانه اش ،شیطان و تیرها و ستون هایش ، سرم و موهایش ، ابوقبیس و کوه هایش … چه سور و ساتی می شود.

او حتی گاهی خودش را هم نقد می کند و می نویسد:
از شدت خستگی توان بیدار ماندن برای نماز صبح را نداشتم. گفتم چرتی می‌زنم و برای نماز صبح بیدار می‌شوم. موبایلم را تنظیم کردم اما بیدار نشدم. نماز صبحم در چند متری خانه خدا قضا شد! دیگر هم اتاقی‌ها هم بیدار نشدند. بعد از بیدار شدن همه دمق و ناراحت بودند. آقای عامری با تأسف سرش را تکان داد و گفت: فرویدن تو که همیشه با اذان صبح بیدار می‌شدی الان که پیش خدا آمدی، خواب ماندی؟!

خواندن « برهوت زیبا » شاید در این روزها و شب های ذی الحجه و بعد از طعم شیرین نماز «و واعدنا» دلنشین تر و دلچسب تر از همیشه باشد.

« برهوت زیبا » را می توانید از کتابفروشی وارثین دزفول و نیز از فروشگاه سایت سوره مهر تهیه کنید.

علی موجودی

اخبار مرتبط