22nd، جولای 2021
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 22 nd جولای 2021 ساعت 9:05 ق.ظ | کد خبر: 63640  

بی آبی خوزستان این روزها سرخط خبرها شده اما چرا استانی که میزبان رودخانه های بسیاری است به این وضع دچار شده؟

در یک ماه اخیر به دنبال کاهش خروجی سدهای خوزستان، کم آبی رودخانه ها شدت یافت. به ویژه رودخانه کرخه که در پایین دست کاملا خشک شده و به این علت مردم با کمبود آب شرب و کشاورزی مواجه شدند. تازه قبل از این بحران اخیر هم طبق گفته استاندار به ۷۰۰ روستا با تانکر آبرسانی می‌شده است.

بعد از خشکی رودخانه کرخه در پایین دست، مسئولان وزارت نیرو دلیل آن را خشکسالی عنوان کردند و گفتند برای حل مشکل آب شرب، باید کشت محصولات زراعی به ویژه شلتوک محدود بشود، آنها معتقدند کشت تابستانه برای تامین آب مورد نیاز احشام و تالاب هورالعظیم اختلال ایجاد کرده است.

نمایندگان مجلس و کارشناسان اما معتقدند افزایش بهره‌وری و صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی اگرچه ضروری است اما خروجی سد کرخه و دبی رودخانه به صورت چشمگیری بدلیل نبود آمایش سرزمینی در کشور، سوء مدیریت منابع آبی، احداث سدهای کوچک و بزرگ در بالادست و برداشت بی رویه از آن کاهش یافته.

با خشک شدن رودخانه ها در پایین دست، تالاب ها دچار مشکل شده اند، بخش هایی از مناطق تالاب هورالعظیم و شادگان عملاً خشک شده و تبعات زیست محیطی برای اکوسیستم خوزستان تحمیل کرده‌اند. استان پیش از بحران اخیر ۸۷ هزار راس گاومیش داشته و با این کم آبی مشخص نیست چه میزان از این دام‌ها تلف شده‌اند.

تنش آبی تنها محدود به کرخه و هورالعظیم نیست بلکه در کارون و مارون نیز اوضاع مناسبی وجود ندارد. هفته گذشته انتشار اخباری از صدور مجوز پروژه های جدید انتقال آب کارون بر نگرانی مردم افزود به ویژه آنکه همین حالا نیز برخی مناطق روستایی حاشیه کارون و نخلستانهای شادگان و آبادان با کمبود آب مواجه اند.

محیط زیست خبر صدور مجوز پروژه جدید انتقال کارون را تکذیب کرد. بنا بر اعلام مسئولان، سایر پروژه های انتقال آب برای مصارف شرب است اما مسئولان استان خوزستان و چهارمحال و بختیاری این ادعا را صحیح نمی دانند و معتقدند اجرای پروژه های انتقال آب با احداث صنایع متعدد در مناطق کویری مرتبط است.

رودخانه کارون پرآب‌ترین رودخانه خوزستان است که ورود روزانه ۱۸۵ هزار مترمکعب فاضلاب شهری و بیمارستانی باعث غیر قابل استفاده بودن آن جهت مصارف شرب شده. بعلاوه بعد از شهر اهواز نیز از کارون برای آبیاری کشت نیشکر استفاده می شود که از عوامل کاهش دبی آب رودخانه است.

در سالیان اخیر کشاورزان خوزستانی یا با مشکلات سیل مواجه بودند و یا با عوارض کم آبی دست و پنجه نرم می کردند و بسیاری از وعده های مسئولان برای حل مشکلات و پرداخت خسارات به آنها محقق نشده و به همین دلیل دولت را در مدیریت آب همراهی نمی‌کنند./
فارس

ارسال نظر

     


-->
رفتن به نوار ابزار