تکلیف گنبد منتسب به عبید زاکانی چه خواهد شد؟/تخریب یا تکمیل؟ - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
2nd، اکتبر 2021
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 2 nd اکتبر 2021 ساعت 3:08 ق.ظ | کد خبر: 64907  

تکلیف گنبد منتسب به #عبید_زاکانی چه خواهد شد؟/تخریب یا تکمیل؟

مدتی پیش بود که انتشار خبر ساخت سازه گنبدی شکل منتسب به عبید زاکانی، در محل یکی از خانه های تاریخی دزفول واکنش هایی را به دنبال داشت.

عبید زاکانی شاعر قرن هشتم است که در مورد محل وفات و دفن وی اختلاف نظر وجود دارد. اگرچه بسیاری محل دفن وی را بغداد عنوان کرده اند ولی در سال های اخیر برخی دزفول را به عنوان محل دفن وی معرفی کرده اند؛ اما با این حال درمورد محل دفن وی در دزفول، بین معدود افرادی که محل دفن عبید زاکانی را دزفول می دانند هم اختلاف نظر وجود دارد.

با این حال اداره میراث فرهنگی و گردشگری دزفول در اقدامی عجیب و کاملا غیرمعمول، مجوز گنبد سازی در محل مذکور را صادر کرده که علاوه بر بی توجهی به اختلافات مربوط به محل دفن، برخی ضوابط و قوانین بافت را هم درنظر نگرفته است که باید در فرصتی مجزا به این مسئله رسیدگی شود.

این اقدام با اعتراض بسیاری از دلسوزان دزفول و دغدغه مندان میراث فرهنگی مواجه شد که در نهایت، منجر به توقف ساخت و ساز تا اعلام نظر نهایی از سوی اداره کل میراث فرهنگی خوزستان شد.

حال نزدیک به سه هفته از توقف ساخت و ساز می گذرد و شنیده ها حاکی از این است که اداره کل میراث فرهنگی استان، نظر نهایی خود را به #شهرداری_دزفول و اداره میراث فرهنگی دزفول اعلام کرده است. طبیعتا اعلام هرچه سریع تر نتیجه و ابهام زدایی در این مسئله، به عهده ریاست #میراث_فرهنگی_دزفول بوده و موجب اطمینان خاطر برای دلسوزان این عرصه خواهد بود.

ارسال نظر

     


-->