27th، آگوست 2021
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 27 th آگوست 2021 ساعت 12:57 ب.ظ | کد خبر: 64320  

به گزارش دزمهراب معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول خبر داد: قطره چشمی نفازولین هیچ تأثیری بر درمان و یا پیشگیری از ویروس کرونا ندارد.

داود سلمان پور،اظهار داشت:با توجه به آغاز موج پنجم ویروس کرونا و سوء استفاده برخی از افراد غیر متخصص در فضاهای مجازی مبنی ارسال اطلاعات پزشکی غیرعلمی و گمراه کننده مبنی بر مصرف قطره چشمی نفازولین جهت پیشگیری و درمان بیماری کووید ۱۹ که مدعی عدم عارضه مصرف این دارو شده اند.

معاون غذا و دارو افزود: قطره ها و اسپری های بینی ضدگرفتگی یا احتقان (دکونژستانت) از جمله نفازولین، فنیل افرین به صورت کوتاه مدت (حداکثر ۳ روز) در رفع احتقان بینی ناشی از عفونت های تنفسی و یا آلرژی کاربرد دارند.

دکتر سلمان پور در خصوص مضررات این دارو گفت: استفاده از این داروها می تواند منجر به افزایش فشار خون، افزایش ضربان قلب، گشاد شدن مردمک و حساسیت به نور، تشدید احتقان (در مصرف بیش از ۳ روز) و بی قراری شود.

وی افزود: استفاده خودسرانه این داروها برای خانم های باردار و شیرده و همچنین بیماران قلبی عروقی می تواند مشکلات جدی را ایجاد کند.

دکتر سلمان پور تأکید کرد: این داروها هیچ گونه اثر ضد ویروسی ندارند و شواهد علمی مبنی بر مفید بودن قطره ها و یا اسپری های بینی ضد احتقان در پیشگیری و یا درمان بیماری کووید ۱۹ وجود ندارد.

در پایان معاون غذا و دارو به هموطنان گرامی توصیه کرد: جهت درمان هر نوع بیماری به خصوص کووید ۱۹ ضمن مراجعه به پزشک، تنها به توصیه های متخصصین و همکاران گروه پزشکی و مطالب منتشر شده از طریق مراجع رسمی توجه شود و جهت حفظ سلامت خود و خانواده ها از انجام اقدامات و انتشار مطالب بی پایه و اساس موجود در فضای مجازی جداً خودداری شود.

ارسال نظر

     


-->
رفتن به نوار ابزار