16th، مارس 2020
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 16 th مارس 2020 ساعت 9:00 ب.ظ | کد خبر: 56602  

مدیرکل مدیریت بحران استان خوزستان:

 همه دستگاه‌های اجرایی خوزستان آماده‌باش باشند

مدیرکل مدیریت بحران استان روز دوشنبه با صدور یک اخطاریه آنی نسبت به ورود و فعالیت ۲ سامانه بارشی به خوزستان به تمام دستگاه‌های اجرایی سراسر استان اعلام آماده‌باش کرد.

 کیامرث حاجی‌زاده پیش از ظهر روز دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بر اساس این اخطاریه، فعالیت این سامانه از اواخر روز سه‌شنبه هفته جاری در استان آغاز خواهد شد که فعالیت آن محدود به ۲ بازه زمانی است.

وی افزود: زمان شروع فعالیت سامانه نخست از اواخر روز سه‌شنبه ۲۷ اسفند و زمان پایان آن در اوایل روز پنجشنبه ۲۹ اسفند است، همچنین زمان شروع فعالیت سامانه دوم از اوایل روز شنبه ۲ فروردین ۹۹ و زمان پایان آن تا اواخر روز یکشنبه سوم فروردین ۹۹ است.

وی ادامه داد: این سامانه‌ها با مخاطراتی همچون رگبار و رعدوبرق، بارش شدید، وزش باد متوسط تا شدید و گاهی تندباد لحظه‌ای، ریزش تگرگ در مناطق مستعد، احتمال بارش برف در ارتفاعات استان همراه هستند که اثر آنها در ارتفاعات شمالی و شرقی (حداکثر ۸۰ تا ۱۱۰ میلی‌متر)، مناطق شمالی و شرقی (حداکثر ۴۰ تا ۶۰ میلی‌متر)، مناطق غربی (حداکثر ۲۰ تا ۳۵ میلی‌متر)، مناطق مرکزی (حداکثر ۱۰ تا ۲۵ میلی‌متر) و در بقیه مناطق با شدت کمتر و بارش برف در ارتفاعات شمال شرق استان همراه خواهد بود.

مدیرکل مدیریت بحران استان خوزستان گفت: از جمله مخاطرات این سامانه می‌توان به سیلاب، لغزندگی جاده‌های کوهستانی، آب‌گرفتگی معابر شهری، اختلال در تردد به ویژه در جاده‌های مواصلاتی و بالا آمدن آب رودخانه‌ها اشاره کرد.

وی با بیان اینکه تمهیدات لازم از قبیل مدیریت سدها، اتخاذ تمهیدات لازم برای عبور سیلاب احتمالی به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شده است، توضیح داد: در آخرین نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان که ۲ روز قبل با حضور استاندار خوزستان و تمامی اعضای ستاد پیشگیری و مقابله با بحران استان برگزار شد به‌تمامی مدیران، فرمانداران، شهرداران، بخشداران، دهیاران و سایر دستگاه‌ها اعلام آماده‌باش شد.

وی اضافه کرد: ازاین‌رو در طول این مدت هیچکدام از اعضای ستاد پیشگیری حق خروج از استان را ندارند و ضمن حضور در محل خدمت باید نسبت به اتخاذ تدابیر، تمهیدات پیشگیرانه و اطلاع‌رسانی به واحدهای تابعه سطح استان و شهرستان اقدام لازم را به عمل آورند.

حاجی‌زاده توصیه کرد: با توجه به شرایط نامساعد جوی مردم استان از هرگونه تردد غیرضروری خودداری کنند، عموم مردم استان به‌ویژه بیماران، روستاییان، عشایر، کشاورزان، دامداران، کودکان، سالمندان، مسافران، صیادان و افراد ساکن در مناطق در معرض خطر وقوع حوادث نسبت به رعایت و به کارگیری نکات و توصیه‌ها را به منظور حفظ ایمنی و پیشگیری یا کاهش آثار حوادث احتمالی اقدام کنند.

وی با تأکید بر پرهیز از تردد غیرضروری و انجام سفرهای غیرضروری در شرایط نامساعد جوی، اظهار کرد: شهروندان و روستاییان از تردد، توقف، اسکان و برپایی کمپ و چادر در حاشیه رودخانه‌ها، مسیل‌ها، قنات‌ها، منابع آبی، سیل بندها، دریا، دره‌ها، دامنه و پایین‌دست کوه‌ها و سایر مناطق در معرض خطر خودداری کنند و فاصله ایمن هنگام تردد را از مناطق مذکور در نظر بگیرند.

مدیرکل مدیریت بحران استان خوزستان بر پرهیز از صعود شهروندان به ارتفاعات تأکید کرد و گفت: روستاییان و عشایر از چرای دام و احشام در مناطق مرتفع، پرخطر و مستعد وقوع حوادث خودداری کنند.

وی در پایان به خودداری از تردد شناورهای سبک و تفریحی در شرایط نامساعد جوی و مواج شدن دریا تأکید کرد و از کشاورزان، باغداران و دامداران خواست در راستای پیشگیری از وارد شدن خسارت به محصولات زراعی، باغی، دام و طیور و بخش‌های مختلف کشاورزی اقدام لازم را انجام دهند.

حاجی‌زاده بیان کرد: از مردم خواهش می‌شود هشدارهای مدیریت بحران استان و همچنین دستگاه‌های متولی را جدی بگیرند و به آنها توجه کنند چرا که این هشدارها و توصیه‌ها به منظور پیشگیری از هرگونه خسارت جانی و مالی است.

ارسال نظر

     


-->
رفتن به نوار ابزار