آخرین خبرها از سریال حضرت زینب(س) - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
27th، نوامبر 2014
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 27 th نوامبر 2014 ساعت 12:11 ق.ظ | کد خبر: 23324  
فیلمنامه و داستان مجموعه تلویزیونی “زینب (س)” از ظهر عاشورا آغاز میشود و بعد از جنایت بزرگی که در عاشورا روی داد آتش زدن خیمه ها را می بینیم و به دنبال آن نیز به اسارت گرفتن خاندان حسینی.
 farhangnews_102972-293447-1417001514
به گزارش دزمهراب به نقل از فرهنگ نیوز ،سیدضیاء الدین دری کارگردانی که بیشتر به واسطه ساخت آثار تاریخی نظیر “کلاه پهلوی” و “کیف انگلیسی” شناخته میشود مدتی است طرح تولید سریالی با نام “زینب(س)” را به مسئولان شبکه سوم ارائه کرده است. سریالی که بناست با محوریت فرازهایی دیدنی از زندگی حضرت زینب(س) بانوی سرافراز دنیای اسلام تولید شود. دری که آخرین تجربه کارگردانی اش سریال “کلاه پهلوی” بود در یک حرکت کاملا آگاهانه تجربیات خویش در ژانر تاریخی را زمینه ای کرده است برای نگارش طرح اولیه سریال “زینب(س)”.
دری در گفتگو با فرهنگ نیوز درباره وضعیت تولید این کار گفت: طرح اصلی فیلمنامه را چند ماه قبل به مدیران شبکه سوم سیما ارائه دادم و حالا هم منتظر هستم تا مدیریت جدید سیما برای تعیین وضعیت کار وارد عمل شود. خوشبختانه مدیران قبلی از طرح “زینب(س)” خوششان آمد و قول همکاری دادند و همین موضوع بنده را به سرانجام رسیدن کار، امیدوار می کند.
دنبال نگاه های تازه هستم
این کارگردان که از اعتقادات قوی مذهبی نیز برخوردار هست در ادامه افزود: من مدتها در زمینه کارهای تاریخی فعالیت کردم و به اصطلاح تجربیات لازم را کسب کردم که وقتی وارد حوزه های مذهبی می شوم بتوانم با قدرت کار کنم. در حوزه سریال سازی مذهبی دنبال طرح نگاه های تازه هستم و دوری از کلیشه های رایج و از همه مهم تر اینکه نذری داشتم به بارگاه سیدالشهدا که این سریال میتواند ادای نذر من باشد.
وی درباره درونمایه این فیلمنامه و اینکه چه مقطعی از زندگی حضرت زینب کبری(س) را دربرمی گیرد بیان داشت: داستان از ظهر عاشورا آغاز میشود و بعد از جنایت بزرگی که در عاشورا روی داد آتش زدن خیمه ها را می بینیم و به دنبال آن نیز به اسارت گرفتن خاندان حسینی.
نقشی مهم برای تصویرسازی سخنرانی حضرت زینب(س)
دری با بیان اینکه بخش عمده ای از این سریال مروری است بر سخنرانی حضرت زینب در بارگاه یزید گفت: سعی کرده ام تصویری دقیق و دیدنی از آنچه در جریان سخنرانی حضرت زینب روی داد را در فیلمنامه بگنجانم. این تصویرسازی از آنجا که نقشی تاریخ ساز در اتفاقات بعدی و قیامهایی که به انتقام جویی از امام حسین(ع) انجام شد دارد باید زودتر از اینها تصویرسازی می شد اما به هر حال هنوز هم دیر نیست.
کارگردان آثاری چون “سینما سینماست” و “لژیون” با اشاره به سبک روایت در آثار با محوریت شخصیتهای مذهبی بیان داشت: در حوزه فیلمنامه نویسی با محوریت شخصیتهای صدراسلام نباید به داستان پردازی روی آورد اما من سعی می کنم در حوزه تحقیقاتی کار طوری عمل کنم که همه چیز کاملا وفادارانه نسبت به تاریخ پیش برود نه با تکیه بر تخیل و فانتزی سازیهای ابلهانه.
کمبود بودجه باعث کندی پیشرفت پروژه شد
دری درباره کندی پیشرفت این پروژه طی چند ماهی که از ارائه فیملنامه آن به سیما میگذرد به فرهنگ نیوز گفت: به واسطه تغییر و تحولاتی که بنا بود در رسانه ملی حادث شود ازچند ماه زودتر یک جور رخوت در این نهاد حاصل شد. رخوتی که در کمبود بودجه هم ریشه داشت. همین امر باعث شده بود که مدیران اجرایی سازمان هم بیشتر به فکر پیشبرد کارهایی باشند که نتیجه آنها در کوتاه مدت مشخص میشود و نه بلندمدت.
۱۵ ماه بعد از “کلاه پهلوی” هنوز دستمزدم تسویه نشده!
این کارگردان با اشاره به بدقولیهایی که در جریان تسویه دستمزدش بابت کارگردانی “کلاه پهلوی” گریبانش را گرفته ادامه داد: مشکلات بودجه ای سازمان صداوسیما آن قدر زیاد بود که ۱۵ ماه بعد از پایان پخش سریال “کلاه پهلوی” هنوز حقوق من و گروهی دیگر از عوامل تسویه نشده است. امیدوارم با آمدن مدیریت جدید این مشکلات مادی برطرف شده و برای پروژه های ماندگار مانند “زینب” نیز تعیین تکلیف شود.
بخشی از فیلم برداری در سوریه انجام می شود
سیدضیاء الدین دری با بیان اینکه محاسبات طراحی تولید “زینب(س)” را طوری خواهد پیش برد که با هزینه ای متوسط کار به تولید برسد خاطرنشان ساخت: من در همان طرحی که ارائه کرده ام حتی درباره لوکیشن های احتمالی هم توضیحات لازم را ارائه دادم چون نمیخواستم تصور شود که این کار نیاز به بودجه ویژه و هزینه بری دارد. سعی دارم کاری شریف خلق کنم با حداقل اسراف در هزینه ها. برای انتخاب لوکیشن برخی نماها را در لوکیشن های داخلی و با دکورزنی پیش می بریم و برخی نماها را نیز در شهرک های سینمایی که داریم. البته به احتمال زیاد بخشی از کار هم در سوریه فیلم برداری خواهد.
نظر بینندگان
  1. هادی says:

    خیلی کار خطرناکیه، بهترین راه اشاره به حضرات اهل بیت در سینما و تلویزیون ساختن ماجراهای حاشیه ای مانند مختار و… و اشاره به برخی صحنه های کربلاست نه اینکه خود ماجرا را موضوع بذارن. حداقل اینه که خیلی احتیاط می خواد

ارسال نظر

     


-->