آیت الله جوادی آملی: ملت مومن به مثابه گوش و چشم مسئولین خود هستند؛ - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
4th، دسامبر 2014
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 4 th دسامبر 2014 ساعت 3:19 ق.ظ | کد خبر: 23653  

به گزارش خبرنگار اسراء نیوز: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در بخشی ازآخرین  درس اخلاق این هفته خود که در محل نمازخانه بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد، به تشریح وظیفه مسئولین نسبت به مردم و مردم نسبت به یکدیگر پرداختند و فرمودند:
همه مردم یکسان نیستند، بلکه طبق فرمایش رسول گرامی اسلام مردم همانند معادن مختلفی هستند لذا تا مسئولین مردم را نشناسند نمی توانند خلافت و حکومت خوبی داشته باشند.

معظم له با تطبیق حدیث شریف «کلّکم راع و کلّکم مسؤول عن رعیّته» حضرت رسول (ص) با آیه ۳۶ سوره مبارکه اسراء فرمودند:
خداوند در سوره مبارکه اسراء سفارش به مراقبت از گوش و چشم و قلب می کند چرا که آنها مورد پرسش قرار می گیرند، از طرفی پیامبر گرامی اسلام می فرمایند «کلّکم راع و کلّکم مسؤول عن رعیّته» این حدیث به این معناست که مردم به منزله چشم و گوش و قلب یکدیگر و مسئولین هستند.

ایشان ادامه دادند: طبق فرموده پیامبر همانطور که از چشم و گوش خود محافظت می کنید و در مقابل آن مسئول هستید، همه مردم باید نسبت به یکدیگر به منزله چشم و گوش باشند. ما موظفیم خود را گوش و چشم و قلب یکدیگر بدانیم و از طرفی مسئولین باید بدانند که مردم به منزله گوش و چشم آنها نیز هستند.

ایشان با تاکید بر توجه ویژه به مشکلات جوانان و احساس مسئولیت کردن نسبت به آنها از طرف همه جامعه و مسئولین خاطرنشان کردند:
درکلام پیامبرگرامی اسلام کسی از مردم بر دیگری برتری ندارد. این فکر جامعه را متمدن می کند ایشان می فرماید همانطور که از گوش و چشم خود محافظت و حفاظت می کنید از مردم و جوانان حفاظت و حمایت کنید و نگذارید جوانان بر اثر بیکاری به سمت اعتیاد و بیراهه و کج راهه بروند.

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی با تاکید بر احیاء امر به معروف و نهی از منکر، طریقه صحیح انجام این فریضه واجب را یادآور شدند و اذعان داشتند:
اگر کسی بر اثر بدحجابی یا مشکلی دیگر در جامعه حضور پیدا کرد لازم نیست به او گفته شود و یا با او برخوردی صورت گیرد بلکه هنگام حضور این فرد در جامعه بعد از انزجار قلبی داشتن از رفتار وی، نشان دادن چهره عبوث و ابروی در هم کشیده به نشانه اعتراض به وی او را نسبت به کارش آگاه می کند و این شخص وقتی توجه همه افراد را به این صورت به رفتار خود ببیند رفتار خود را اصلاح می کند.

ایشان تاکید کردند:
جوان اگر بداند که جامعه آن را به اندازه چشم و گوش خود دوست دارد و نمی گذارد او هدر برود قطعا وقتش را صرف هر کاری نمی کند.

معظم له توجه به سیره اهل بیت علیهم السلام را در انجام واجبات و دستورات دینی توصیه فرمودند و اظهار داشتند:
ائمه (ع) با رقت قلب، مهربانانه، لطیفانه و بارعایت ادب و احسان جامعه را اصلاح می کردند، سیره ائمه در برخورد با مشکات جامعه و حل مشکلات آن اینگونه بوده است، از این رو سخنان آنها ایجاد عاطفه می کنند.

ارسال نظر

     


-->