پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

آیت الله یزدی رئیس مجلس خبرگان رهبری شد

دزمهراب: این انتخابات به دور دوم کشیده شد. کاندیداهای دور اول، آیات محمد یزدی، هاشمی رفسنجانی، هاشمی شاهرودی و مومن بودند که آیت‌الله هاشمی شاهرودی به علت تعدد کاندیداها انصراف داد و به دلیل به حد نصاب نرسیدن آراء انتخابات به دور دوم کشیده شد.
آیت الله یزدی با 47 رای رئیس مجلس خبرگان شد.
حجت‌الاسلام محسن کازرونی، عضو مجلس خبرگان رهبری از انتخاب آیت‌الله محمد یزدی با 47 رای به عنوان رئیس مجلس خبرگان رهبری خبر داد. برپایه این خبر کاندیداهای ریاست مجلس خبرگان رهبری آیت‌الله مومن، آیت‌الله هاشمی شاهرودی، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و آیت‌الله یزدی بودند.

انتخابات ریاست مجلس خبرگان، در دور برگزار شد که در دور اول، آیات محمد یزدی، محمد مومن و هاشمی رفسنجانی کاندیدا شدند. البته آیت‌الله هاشمی شاهرودی نیز کاندیدا شده بود که نهایتا، از کاندیداتوری انصراف داد.

در دور نخست، آیات محمد یزدی و هاشمی رفسنجانی با کسب اکثریت نسبی آرا به دور دوم انتخابات راه یافتند و آیت‌الله مومن از کسب اکثریت نسبی باز ماند.

در دور دوم انتخابات نیز آیات محمد یزدی و اکبر هاشمی رفسنجانی دو کاندیدای ریاست مجلس خبرگان رهبری بودند که در جریان رای‌گیری، نهایتاً آیت الله محمد یزدی با کسب 47 رای (اکثریت آرا) رئیس مجلس خبرگان رهبری شد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی نیز با 24 رای از کسب اکثریت آرا باز ماند.

خبرگزاری تسنیم جدول زیر را از نتایج رای‌گیری امروز خبرگان منتشر کرده است. به نظر می‌رسد این جدول در مورد شمارش آرا در دور دوم رای‌گیری با یک رای ابهام مواجه است.

آیت الله یزدی رئیس خبرگان رهبری شد

اخبار مرتبط