پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

آیین نامگذاری پردیس ده هکتاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول بنام سردار سوداگر

آیین نامگذاری پردیس ده هکتاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول بنام سرداری که درس دفاع مقدس را به دانشگاه ها آورد.

پردیس آموزشی و پژوهشی 10 هکتاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول بنام سردار سرلشکر شهید دکتر حاج احمد سوداگر نامگذاری شد.

به گزارش دزمهراب از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول، آیین نامگذاری پردیس آموزشی – پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول با محمد تقی طباطبایی مشاور ریاست عالیه و مدیر کل امور ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی، سردار سید احمد آوایی، دکتر زرین آبادی دبیر هیات امناء دانشگاه آزاداسلامی استان خوزستان و مسئولین شهری و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس امروز سه شنبه 28 مهر ماه در سه برنامه منسجم با حضور بر سرمزار شهیداحمد سوداگر و شهیدان هشت سال دفاع مقدس، برگزاری یادواره در تالار اجتماعات شیخ مرتضی انصاری(ره) و آیین نامگذاری در پردیس آزادگان برگزار گردید .

این همایش معنوی ابتدا با حضور بر سر مزار و ادای احترام به سردار سرلشکر حاج احمد سوداگر، شهید بهمن درولی و دیگر شهیدان هشت سال دفاع مقدس آغاز گردید. در ادامه این برنامه یادواره ای در تالار اجتماعات شیخ مرتضی انصاری (ره) دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول با حضور همرزمان، خانواده شهید و مسئولین استانی، شهری و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس برگزار گردید.

در این مراسم حاج محمد تقی طباطبایی: با اشاره به جمله معروف امام خمینی(ره) که زنده نگه داشتن یاد و نام شهدا کمتر از شهادت نیست از کار ارزنده و ماندگار دانشگاه آزاد اسلامی دزفول تقدیر نمود و سلام آیت الله هاشمی رفسنجانی مؤسس و دکتر میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی را به مردم دزفول رساند.

محمدتقی طباطبایی با اشاره به ویژگی های شخصیتی شهید سوداگر گفت: این شهید والا مقام با وجود اینکه یک پای خود را در جنگ تحمیلی از دست داده بود از جنگ دست نکشید و پس از جنگ نیز با وجود مجروحیت سردار سازندگی لقب گرفت.

رزمنده و آزاده دوران دفاع مقدس افزود: شهید سوداگر معتقد بود اگر بخواهیم ارزش های دفاع مقدس را زنده و پایدار نگه داریم باید در زمینه علمی فعالیت کرد و به همین دلیل دست از دانش اندوزی برنداشت، ایشان علاوه بر تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی و تدریس در دانشگاه های مختلف و با حضور مؤثر در فضای علمی کشور، پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس را تاسیس کرد و درس دفاع مقدس را به واحدهای درسی دانشگاه آزاد اسلامی افزود.

مشاور رییس دانشگاه آزاد اسلامی و مدیر کل امور ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی با بیان خاطراتی از شهید سوداگر و رشادت های همرزم شهید دزفولی خود “شهید محمدرضا فرخی” در جنگ تحمیلی اظهار داشت: نامگذاری به نام شهدا از حرکت های شایسته ایی است که باید در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور تداوم یابد.

ناصر سراج خرمی رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول نیز گفت: جوانان و دانشجویان باید با الگوگرفتن از راه شهدا بویژه شهید سوداگر موفقیت های بسیاری در حوزه های علمی کسب کنند.

غلامرضا کاج از همرزمان شهید سوداگر با بیان خاطرات، رشادت ها و چند نمونه از تاکتیک های عملیاتی شهید در بعضی از عملیات ها یاد کردند و شهدا را حماسه سازانی دانست که الگو برای جوانان و آیندگان هستند و با تقدیم شعری به یاد شهید حاج احمد سوداگر سخنان خود را به پایان رساند.

در این آیین همچنین از خانواده شهیدان احمد سوداگر، فرزند شهید محمدرضا فرخی، سردار سید احمد آوایی، غلامرضا کاج و چند تن از رزمندگان دفاع مقدس تجلیل بعمل آمد.

چهره سردار شهید سوداگر توسط یکی از هنرمندان دزفول(پور مطلوب) در حین اجرای مراسم طراحی و در پایان برنامه تقدیم فرزند شهید گردید.

در پایان با حضور مدیرکل امور ایثارگر دانشگاه آزا اسلامی و مسئولین استانی و شهرستان در پردیس آموزشی و پژوهشی ده هکتاری از نامگذاری پردیس آموزشی – پژوهشی شهید دکتر حاج احمد سوداگر و یادمان این شهید رونمایی گردید.

پردیس آموزشی – پژوهشی شهید دکتر حاج احمد سوداگر دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول شامل ساختمان متالوژی،کشاورزی، معماری و مجتمع مجهز ورزشی امام علی (ع) می باشد.

 

متن یاد بود به شرح ذیل می باشد:

حاج احمد سوداگر در سال 1339 در پایتخت مقاومت ایران، دزفول به دنیا آمد.

از آغاز مبارزه تا پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی،دوشادوش دیگر اقشار مردم حضوری پرشور و فعال داشت. ایشان با توجه به سابقه اقدامات رژیم عراق در گذشته، حتی پیش از شروع جنگ تحمیلی مسئولیت تیم های شناسایی در مرز ایران و عراق را بر عهده داشت و تحرکات دشمن بعثی را رصد می کرد.

از نخستین روزهای دفاع مقدس، جبهه های نبرد حق علیه باطل عرصه هنر نمایی و دلاوری های او بود در سال 1362 دوره فرماندهی ستاد را در ارتش گذراند. در مقام نیرویی موثر، خلاق و طراح در همه عملیات های حوزه جنوب کشور نقش آفرین بود.

شهید سوداگر در خط مقدم منطقه دزفول- شوش از ناحیه پا مجروح و قطع عضو و در عملیات والفجر8 دچار عارضه شیمیایی شد.

در سال 1384 به منظور حفظ، تدوین و ترویج دستاوردها و تجربه های گران بها و ارزشمند دوران جنگ تحمیلی،« پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس» را تاسیس کرد. از دیگر خدمات ماندگار و موثر او تصویب آموزش معارف جنگ و دفاع مقدس در سطح دانشگاه ها بود.

از مسئولیت های ایشان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مسئول اطلاعات قرارگاه قدس در عملیات والفجر مقدماتی،جانشین فرماندهی لشکر7 ولی عصر(عج)،فرماندهی لشکرهای 8 نجف،25کربلای مازندران،27 حضرت رسول(ص)، مسئولیت اطلاعات نیروی زمینی سپاه پاسدران انقلاب اسلامی.

سردار سرلشکر پاسدار دکتر حاج احمد سوداگر پس از عمری کوشش برای سربلندی ایران اسلامی و تحمل رنج های جسمی بسیار، سرانجام در 21 بهمن 1390، به همرزمان شهیدش پیوست و روح ملکوتی اش در جوار حق آرام گرفت.

اخبار مرتبط