پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

اختتامیه نمایشگاه دانشگاه پیام نور+مصاحبه با ایثاری رئیس بهزیستی دزفول

به گزارش دز مهراب:12 آذر ماه روز جهانی معلولین ذهنی، انسانهایی با توانایی های خاص و بالقوه که شاید کمتر مورد توجه افراد سالم قرار می گیرد. به همین مناسبت و با هدف آشنایی بیشتر با این افراد نمایشگاهی از دستاورد های آنها در محل دانشگاه پیام نور مرکز دزفول و با همت انجمن علمی روانشناسی دانشگاه و همیاری اداره بهزیستی  برگزار گردید. که به بهانه شرکت در مراسم اختتامیه این جشنواره در میان این عزیزان رفتیم تا بیشتر با محصولات هنری و صنایع دستی معلولان ذهنی و روانی آشنا شویم

سالن محل نمایشگاه مملو بود از دانشجویانی که برای دیدن و خرید کردن از این صنایع دستی آمده بودند. بعضی از این معلولان در همان فضای نمایشگاه مشغول هنرنمایی و خلق آثار هنری خود بودند، ازجمله اصغر که در ورودی سالن مشغول طراحی از چهره ی بازدیدکنندگان بود و عده ی زیادی را اطراف خود جمع کرده بود. کمی آنطرف تر یکی از این عزیزان کم توان مشغول خواندن آواز بود با صدایی جذاب و گوش نواز، با آقای شریعتی مدیر روابط عمومی اداره بهزیستی که صحبت می کردیم به او اشاره کرد که وی در کنار آواز خوانی، قرائت قرآن بسیار زیبایی دارد و اگر سه تاری را به دستش بدهیم  خواهید دید که چه با احساس مینوازد.

سالن تزیین شده بود از کارهای نقاشی تابلو های هنری و منبت کاری و قطعه پارچه های گلدوزی شده. در کنار نمایشگاه مسابقه نقاشی معلولان ذهنی شمال خوزستان با حضور معلولانی از شهرستان های اندیمشک، شوش، شوشتر، گتوند در کنار معلولان هر سه مرکز نگهداری و توانبخشی دزفول برگزار شد.

مراسم اختتامیه  با قرائت قرآن یکی از عزیزان کم توان ذهنی آغاز و در ادامه استاد مراد نژاد مدیر گروه رشته روانشناسی دانشگاه پیام نور به نیابت از رئیس دانشگاه با اشاره به روز معلولان ذهنی از زحمات سازمان بهزیستی تقدیر و تشکر کرد. در ادامه مهندس ایثاری  مدیریت اداره بهزیستی دزفول  با تبریک این روز و تشکر از همکاران خود در مراکز بازپروری وفا، دکتر گنجویان ودارالشفا افزود: ارتقائ سطح بینش مردم نسبت به معلولین از اهداف  اساسی این سازمان است وخدمت رسانی به عزیزان کم توان نیازمند تلاش تمامی مسئولین و ادارات شهرستان است و ادامه داد در جامعه معلولیت را ناتوانی می دانند در صورتی که این افراد تمام مشکلات یک زندگی عادی را دارند و علاوه بر آن مشکلات خاص خود را نیز دارند و با این وجود در حال حاظر دانشجویانی در مقطع دکترا و کارشناسی ارشد و کارشناسی داریم که این خود نشان دهنده ی قابلیت های این عزیزان می باشد.

در پایان مراسم از تمامی افراد شرکت کننده در مسابقه نقاشی با هدایایی که از طرف مدیریت دانشگاه تهیه شده بود تقدیر و تشکر به عمل آمد.

مهندس ایثاری :محول کردن تمام خدمات به معلولین خارج از توان بهزیستی است

به گزارش دز مهراب :در حاشیه ی نمایشگاه محصولات هنری و صنایع دستی که به مناسبت روز جهانی معلولان برگزار شده بود مهندس ایثاری رییس سازمان بهزیستی شهرستان دزفول:

هدف از برگزاری این نمایشگاه رانشان دادن و شناسایی توانایی های بالقوه معلولان و پرورش  یافتن این توانایی ها و کشیدن دست یاری این سازمان به مسئولین محترم شهری دانست ایشان در ادامه به جمعیت معلولانی که در سطوح مختلف مشغول به تحصیل هستند اشاره کردند و افزودند که بسته به میزان درصد از کار افتادگی آنها نسبت به پرداخت شهریه تحصیل آنها اقدام می شود. ایشان از جمله مشکلات جامعه معلولان را کمبود بودجه در خدمت رسانی به ایشان، عدم پوشش بیمه به دلیل هزینه بالای درمانی و عدم فضاسازی شهری برای سهولت در عبور و مرور معلولان در معمولی ترین نقاط شهر دانست.

وی در ادامه خدمت رسانی به معلولان را وظیفه همه مردم و مسئولان برشمرد و افزود: محول کردن تمام خدمات به سازمان بهزیستی کاری بیش از حد توان این سازمان است و مستلزم کمک تمام ادارات دولتی، سازمان های غیر دولتی و خیرین محترم است.  مهندس ایثاری به کارگیری معلولان را بهترین راه برای استقلال و عزت نفس دادن به ایشان دانستند و ابراز داشتند که پروسه ی ناقصی در این امر وجود دارد که البته حل این مشکلات نیازمند  اصلاح قوانین در سطح کلان و کشوری است

رییس سازمان بهزیستی شهرستان دزفول ادامه دادند که در جهت بررسی چالش ها و مشکلات معلولان جلساتی  با این عزیزان برگزار گردیده است که کمک بسیار زیادی در شناسایی و انعکاس این مشکلات داشته است.

2 5

کد خبر35

اخبار مرتبط