پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

اختتامیه چهارمین جشنواره مردمی فیلم عمار+اعلام برگزیدگان جشنواره

آیین اختتامیه چهارمین جشنواره مردمی فیلم عمار با حضور آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان برگزار شد. در این مراسم علاوه بر آیت‌الله جنتی، خانواده شهید احمدی‌روشن، سردار نقدی، سعید جلیلی، وحید یامین پور، خالقی‌پور، نوری، خراسانی و جمعی از پیشکسوتان سینما مانند جمال شورجه، ابوالقاسم طالبی و نادر طالب‌زاده حضور داشتند.

در این مراسم از فرج الله سلحشور به پاس یک عمر مجاهدت فرهنگی تقدیر و تجلیل به عمل آمد. فانوس جشنواره عمار توسط آیت‌اله جنتی  به این کارگردان ارزشی تقدیم گردید.

حامد زمانی نیز در مراسم اختتامیه ترانه جدیدی با نام «پایداری» را اجرا نمود. این خواننده که ترانه «گزینه های روی میز» او در افتتاحیه جشنواره عمار با استقبال مخاطبان همراه شده بود این بار و در مراسم اختتامیه ترانه دیگری با نام «پایداری» را با موضوع شهدای هسته‌ای برای اولین بار اجرا کرد. ترانه «پایداری» را میلاد عرفان پور سروده است. این ترانه به شهیدان هسته‌ای مصطفی احمدی روشن و مجید شهریاری تقدیم شده است.

نادرطالب‌زاده که برای اهدای جوایز بخش بین‌الملل جشنواره مردمی فیلم عمار به روی سن آمده بود با اشاره به مطلبی که بی بی‌سی فارسی در مورد جشنواره عمار و بخش بین المللی آن کرده بود گفت: ما گفته بودیم که عمارهای بین‌المللی مورد هجمه برخی کشورها و رسانه های صهیونیستی قرار می‌گیرند، این شبکه به همین مطلب عکس العمل نشان داده بود و گفته بود که جشنواره عمار و بخش بین‌الملل آن چه می‌گوید؟ما در این جشنواره چیزی جز این نمی‌خواستیم بگوییم که ما از این عمارهای بین‌المللی در دنیا زیاد خواهیم داشت و هم صدایشان و هم حضورشان ادامه خواهد داشت.

در این مراسم جایزه ویژه دیگری با عنوان جایزه «مرگ بر آمریکا» به حامد زمانی اهدا شد و حامد زمانی بعد از رونمایی از ترانه جدید خود «پایداری» از پدر شهید احمدی روشن تقدیر کرد و گفت امیدوارم همه در مسیری گام برداریم که شرمنده خانواده شهدا نباشیم. IMAGE635248098741278447

همزمان با برگزاری اختتامیه چهارمین جشنواره مردمی فیلم عمار اسامی برگزیدگان در 10 بخش اعلام گردید. بر اساس این گزارش برگزیدگان در بخش های بین الملل، داستانی، روحانیت و بیداری اسلامی، روایت شهادت، اقتصاد مقاومتی، تاریخ معاصر، نقد درون گفتمانی، جنگ نرم، فتنه 88 و انیمیشن معرفی شدند.

• بخش اقتصاد مقاومتی:
هیأت داوران بخش اقتصاد مقاومتی جشنواره مردی فیلم عمار، از بین مجموع آثار راه یافته به بخش مسابقه با در نظر گرفتن ویژگیهای فنّی، هنری و محتوایی نتایج داوری را به شرح زیر اعلام کرد:
آقای «یزدان کیانی» به علت «پیوند دفاع مقدس و اقتصاد مقاومتی» در مستند «آوای دستان» شایسته تقدیر شناخته شد. همچنین آقای «تقی قاسم پور» به علت «دستاورد فنّی و هنری در تصویر برداری» مستند «کایر»، آقای «علی خسروی» به علت « آسیب شناسی اقتصاد ایران» در مستند «نفت سیاه»، آقای «روح الله رحیمی» به علت «توجه به اقتصاد دانش بنیان» در مستند «تابش» و آقای «مهدی رسول پور» به علت «توجه به اقتصاد مردمی» در مستند «کایر» به عنوان برگزیدگان این بخش معرفی شدند. جایزه ویژه هیأت داوران نیز به آقای «مصطفی رضوانی» به علت «خلاقیت در کارگردانی و مضمون مناسب» در مستند «نبرد خاموش» داده شد.
• بخش انیمیشن:
در بخش انیمیشن نیز هیات داوران برگزیدگان را به ترتیب زیر اعلام کردند:
برگزیده ها:آقایان «امیر محمد زاده و سلمان خورشیدی» برای انیمیشن «سکو»/آقای «بهروز خندان دل» برای انیمیشن «سلام بر روح الله»/ آقای «بهروز سلطانی فر» برای انیمیشن «مروارید سرخ»
لوح افتخار: آقای «محمدامین همدانی» برای انیمیشن «9:20 در بوشهر »/آقای «محمد افشار نژاد» برای انیمیشن «نامه ای برای آفتاب» /آقای «هادی محمدیان» برای انیمیشن «بینا و دینا»
بخش نگاه ویژه و دستاورد فنی: آقای «فرهاد عظیما» برای انیمیشن پیام راشل کوری2/آقای « عباس عسگری» برای مجموعه سربازان بین الملل/آقای «مجید آسودگان» برای مجموعه ثریا
• بخش نقد درون گفتمانی، فتنه 88 و جنگ نرم:
در بخش نقد درون گفتمانی، فتنه 88 و جنگ نرم برگزیدگان به ترتیب زیر معرفی شدند. در این بخش هیچ کدام از آثار شایسته دریافت جایزه ویژه هیات داوران نشد.
فانوس بلورین: میراث آلبرتا، این جا چراغی روشن است، فرصتی برای دیدن، او با ما، جای خالی، دکتر سلام.
لوح افتخار: موسیقی ما، این کشت تلخ است، داوطلبین عزیز، یک عاشقانه آرام، چند شاخه گل مریم، ژست.
تقدیر: نیمه دوم، صد مرتبه از روی خدا بنویس.
• بخش داستانی:
در بخش داستانی نیز هیات داوران برگزیدگان را به ترتیب زیر معرفی نمودند:
در بخش فیلم کوتاه ضمن تقدیر از اثر «تکلیف» ( رضا شرفی)، فانوس بلورین به «شربت سینه» (موسی خوانزاده پور) تعلق گرفت. و لوح افتخار این بخش به «درختان حماسی»(مرتضی‌علی عباس میرزایی) و «کرایه ها آماده» (حسین دارابی) تقدیم شد.
در بخش فیلم داستانی نیمه بلند نیز تندیس بهترین فیلم به فیلم داستانی «لکه» ساخته محمدباقر مفیدی کیا تعلق گرفت.
در بخش فیلم نامه نیز تندیس بهترین فیلم نامه به فیلم «رو به قبله» ساخته امیر مهدی پوروزیری داده شد.
در بخش بهترین دستاورد فنی و هنری نیز تندیس بهترین طراحی صحنه به فیلم «یک روز دیرتر» ساخته مرتضی پور حیدری تعلق گرفت.
از میان نامزدهای بخش فیلم داستانی بلند نیز جوایز به ترتیب زیر تعلق گرفت:
تندیس بهترین فیلم نامه به« فرشتگان قصاب» ساخته سهیل سلیمی و لوح افتخار نیز به «بزرگمرد کوچک» ساخته صادق صادق دقیقی، و «خاک و مرجان» ساخته مسعود اطیابی تقدیم شد.
• بخش روایت شهادت:
در بخش روایت شهادت آثار زیر به عنوان برگزیدگان این بخش معرفی شدند: شیرآباد ساخته محمد حجت احمدی زر، تولدت مبارک ساخته مهدی زمانپور کیاسری، مردی با آرزوهای دوربرد ساخته علیرضا بوالی و صبحانه با طعم مرگ ساخته محمد علی شعبانی.
همچنین از آثار فرزند کبیرکوه ساخته محمدرضا فریادی، میراث مجید ساخته مصطفی آتشمرد، پاکدشت ساخته علی ملاقلی پور تقدیر به عمل آمد.
• بخش تاریخ معاصر:
در بخش تاریخ معاصر برگزیده ها به صورت زیر معرفی شدند: انتهای خیابان فلسطین جنوبی ساخته هادی حاجت مند، سرزمین افتخار ساخته محسن قیصری، شور وسرور ساخته عباس صالح مدرسه ای و جانشین ساخته کاوه مظاهری
همچنین آثار قربانگاه زائران ساخته مقداد رحیمی حاجی آبادی، بهشت ماندنی است ساخته احمد ابراهیمی و مهرداد طاهری، کاروان ساخته حسین فروتن و سازمانی برای جدایی ساخته ایمان گودرزی شایسته تقدیر شناخته شدند.
• بخش روحانیت و بیداری اسلامی:
در بخش روحانیت و بیداری اسلامی نیز مهدی نقویان کارگردان «گاو خشمگین» برنده جایزه ویژه هیات داوران و جایزه مرگ بر آمریکا شد.
برگزیده های این بخش نیز به ترتیب زیر معرفی شدند: میلاد مهدوی کارگردان «به رنگ زندگی»/ سید مهدی موسوی کارگردان «شیخ علی»/ سعید ابوطالب کارگردان «دوازده تموز»
بنابر این گزارش همچنین کارگردان های زیر در بخش روحانیت و بیداری اسلامی شایسته تقدیر شناخته شدند: محسن اسلام زاده کارگردان «سفر به دیار پشتون ها»/ محمدحجت احمدی زر کارگردان « شاگرد امام» /سعید صادقی کارگردان« روزگار نو» /رضا برجی و محمود جوانبخت کارگردان «در امتداد غدیر»
دانشجو

اخبار مرتبط