پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

افشاگری دو عضو شورای شهر دزفول در خصوص استضیاح شهردار

دزمهراب: در روز گذشته در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی شهرستان دزفول صحبت از افشاگری فیش حقوقی یکی از معاونین قبلی شهردار دزفول می باشد که علی رغم داشتن حکم مشاور همچنان از حقوق معاونت خود استفاده می کند ، حال در یک سایت خبری دزفول که خود آن معاون معزول نیز از مدیران آن سایت است  اینکار را تسویه حساب شخصی  و عقده گشایی سیاسی و حزبی خوانده است و این افشاگری را از طرف تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر دزفول که خواستار استیضاح شهردار دزفول می داند و آنها را طیف ناکام ، طیف شکست خورده وعجول بیان کرده و  انتشار این فیش حقوقی 4 میلیون و خرده ای را همچون دیگر فیش های نجومی کشور کار رسانه های تندرو قلمداد نموده است. با توجه به بالا گرفتن این بحث در فضای مجازی شهرستان ، آقای محسن ریاضی ( عضو شورای اسلامی شهرستان دزفول) و نیز دکتر محمد حاجی خلف (عضو شورای اسلامی شهرستان دزفول) در یادداشتی جواب این خبر را داده اند که به شرح ذیل می باشد:

محسن ریاضی :
«عمل به تکلیف،شکست ندارد»

اقدام اخیر ونسنجیده ی «سایت  دز ان ان» در درج نوشتار ی با عنوان « در حاشیه ی انتشار فیش نجومی!!! معاون شهردار»،ب اعث شد تا به وعده داده شده در خصوص برخی مسائل  شهرداری وحاشیه های آن جامه عمل بپوشانم. از رسانه ای که نفرات اصلی آن، حقوق بگیر شهرداری بوده و در روند پیگیری قانونی سوالات اعضای شورا خدشه ایجاد نموده اند، انتظاری جز این همه «توهین وافترا» نمی رود. استفاده از عباراتی نظیر: طیف شکست خورده، حرکت غیر اخلاقی استیضاح شهردار،طیف ناکام،طیف عجول، ضربه زدن به شهردار به دور از وظایف قانونی، بغض و کینه، عقده گشایی سیاسی وحزبی، تندرو و… تنها بخشی از  عقده گشایی رسانه ای است که در مطلب گذشته نه با نام بلکه با اشاره،به گرفتن حقوق غیر جایگاهیِ یکی از مدیرانش -که معاون سابق شهردار بوده -اشاره کرده بودم واخیرا  نیزبا انتشار فیش بدون نام همان معاون جابجا شده در فضای مجازی(با وجود اینکه به شخصه مخالف چنین کاری بوده ام)بر آشفته اند. پردازش به حقوق دریافتی نفر دیگر این سایت را به سوال از شهردار موکول میکنم اما به جهت «تنویر افکار عمومی»،  وتوجه دادن به جناب شهردار که با نزدیک نمودن این افراد به خود وتذکر ندادن به آنها که در مسیر مقابله با خواسته های قانونی اعضای شورا قرار گرفته اند، فرصت بیان مطالب زیر را  فراهم نموده اند،بخشی از مطالبات به حق نمایندگان مردم را که منجر به فرایند استیضاح شهردار گردید به اطلاع شهروندان محترمی که تا به حال بارها خواستار دلایل استیضاح بوده اند، می رسانم. درضمن اینجانب بفضل الهی،« با نپذیرفتن تبلت اهدایی  ،کارت هدیه ی عید و ارزاق اهدایی شهرداری، عدم خواسته ی شخصی از شهردار وشهرداری» این فرصت را برای خودم فراهم نموده ام  تا اشکالات وارده به شهرداری را « با زبانی رسا» و بدون دغدغه بیان نموده و آماده حسابرسی اموال ،دارایی ، حقوق دریافتی و گرفتن حق الجلسه ی قانونی ام باشم و هیچ دغدغه ای از ارایه فیشهای دریافتیم نداشته باشم. علیرغم تذکرات مداوم اعضای شورا  درجلسات مختلف، بخشی از تخلفات در حوزه شهرداری کماکان، ادامه دارد و مسائلی نظیر موارد مذکور در ذیل این نوشتار، باعث استیضاح  شهردار گردیده که تنها به چند نمونه از آن ها اشاره می گردد:
۱. بالا رفتن حجم بدهی های شهرداری که منجر به کندی حرکت توسعه ی شهر در آینده نزدیک وتضییع حقوق پیمانکاران، بویژه پیمانکاران محلی وکارگران می گردد. به ادعای شهرداری، بدهی به سازمانهای تابعه و بیرون،رقمی بالغ بر ۳۵ میلیارد تومان است که اگر بدهی های( پرداخت اقساط ماهیانه یک میلیارد تومان به بانک، بابت پروژه نسبتاً تعطیل شده قائم ، بدهی ورود بدون مجوز اولیه ، به زمینهای کشاورزی بابت احداث ادامه بلوار ملا صدرا که به اذعان شهردار با توصیه ی مقامات امنیتی  و به جهت ترافیک چهارشنبه سوری احداث گردیده و بنا به گفته کارشناسان،رقمی بالغ بر ۱۸ میلیارد تومان است،اسناد ثبت نشده و در راه  مانده ی برخی پیمانکاران و…) را به این ارقام اضافه کنیم،بدهی  شهرداری به رقمی نزدیک به هشتاد میلیارد تومان بالغ می شود.
۲.حواله کردن موضوع «طرح قائم،حدفاصل خیابانهای طالقانی و شریعتی» به شورا وشهردار قبل.درحالی که هیچ شهرداری،کار را ازصفر تحویل نگرفته وهمان گونه که برخی پروژه های نیمه کاره را تحویل می گیرد، برخی پروژه های نیمه کاره را برای شهردار و شورای بعدی به ارث می گذارد.با اندکی تدبیر وحذف برخی پروژه های غیر ضروری،امکان جمع شدن این پروژه ورساندن آن به  پیش فروش فراهم است.
۳.قرار دادن شورا در کارهای انجام شده نظیر بسیاری از قراردادها، برخی مصالحات،برخی پرداختها به اشخاص حقیقی وحقوقی که در ابتدا به جهت آرامش،حفظ مصلحت شهر،روان شدن کارها،همراهی
شورا را درکنار خود داشته است.درحالی که هماهنگی وگرفتن مصوبه در موارد مذکور از موارد تصریح شده ی قانونی شورا وقابل پیگیری درنهادهای نظارتی نظیر  سازمان بازرسی بوده است. اما در حال حاضر وپس از تذکرات چندین باره،بنا بر ادامه روند همکاری این گونه ای نخواهد بود و هرکاری که در ظرف غیر قانونی انجام شده باشد،ازشهرداری پذیرفته نخواهد شد.
۴.آشفتگی در املاک شهردا ی وعدم ممیزی ونداشتن آمار دقیق زمینهای متعلق به شهرداری که گاهی سر از کام زمین خوران در می آورند.
۵.انجام بدون ضابطه برخی مصالحات که برخی از آنها در دستور کار دوکمیسیون نظارت و املاک و حقوقی است.
۶.محکومیتهای متعدد در محاکم قضایی بدلیل عدم پیگیری مناسبِ حقوقی که بارها منجر به برداشتهای کلان از حسابهای شهرداری توسط  این محاکم، شده است.
۷.انجام برخی کارهای خارج از بودجه ای که توسط خود شهرداری پیشنهاد و به تصویب شورای شهر رسیده است.

8. استخدام غیرقانونی افراد، علیرغم تصریح دقیق و روشن بخشنامه بودجه شهرداری های کل کشور وابلاغی توسط وزارت کشور، که حداقل ازسال ۹۳،هرگونه استخدام  رسمی، پیمانی، حجمی، ساعتی و..‌. را ممنوع ومنوط به مجوز وزارت کشور، برگزاری آزمون ومجوز شورای اسلامی شهر دانسته است. لازم به ذکر است که علیرغم نیازمندی شهرداری در حوزه های تخصصی،اکثر افراد مذکور به عنوان کارگر ونه نیروی متخصص، ماهر ومورد نیاز، بکار گیری شده اند.
۹.قرار دادی کردن برخی افراد کم و یابدون سابقه،باوجود کارگرانی که سابقه بالای پانزده سال در شهرداری دارند.
۱۰.نا بسامانی و عدم توازن در پرداخت حقوق پرسنل سازمانی وکارگری به گونه ای که همیشه، حقوق کارگر، به هزار دلیل موجه وغیر موجه، با چند ماه تاخیر پرداخت می شود.
۱۱. ضعیف شدن برخی سازمانها بدلیل ضعف مدیریتها و عدم بررسی توسط شهردار مرکزی.
۱۲.هزینه کرد بیش از حد تعیین شده ی بودجه در بخش ورزش.
۱۳.نامعلوم شدن سرنوشت تیم فوتبالی که بنا بود ۲۵۰میلیون تومان به شهرداری برگرداند اما تا کنون بدلیل اهمال کاری شهرداری،هیچ عایدی برای شهرداری  نداشته است.
۱۴.پرداختی های نامتعارف نظیر پرداخت حق سوخت،حق مدیریت(بدون اینکه برخی مدیریتها در چارت سازمانی شهر داری موجود باشد) و…
حال پاسخ این سوال را به «وجدان بیدار » خوانندگان عزیز می سپاریم که آیا پیگیری موضوعات فوق ون ظایر آن در چهارچوب تند روی، مطالبات شخصی، ضربه زدن به شهردار و… است ؟؟ آیا پیگیری این گونه مطالبات قانونی ولو به قیمت رأی نیاوردن استیضاح شهردار، داخل در عنوان شکست است ؟؟ آیا امثال این رسانه درصورتی که منافعش در شهرداری به خطر افتد،باز این گونه پای شهردار می ماند؟؟ و آیا…
با این حال نظر افراد استیضاح کننده، در صورت پذیرفتن این اشکالات واقدام برای رفع آنها، برکناری شهرداری که سخت کوش است، جسارت پیگیری فوق العاده ای دارد، بدنبال پروژه های دهن پرکن نیست، خاکی وبدون تکلف است، نبوده است.
محسن ریاضی 1395/4/20

http://telegram.me/mohsenriazi

 

 محمد حاجی خلف :

بسمه تعالی

حکمت ۱۵۴ نهج البلاغه

«الراضی بِفَعلِ قومٍ کالّداخلِ فیه مَعَهم و عَلی کُلِّ داخلٍ فی باطل اِثمان، اِثمُ  العمل به واِثمُ الرّاضی به»
«راضی شدن به عمل جماعتی، مانند داخل شدن در کار آنها است زیرا داخل شدن در باطل دو گناه دارد یکی عمل به باطل و دیگری راضی شدن به باطل.»

بعد از جلسه استیضاح بر خود لازم دیدم که نکاتی چند را متذکر شوم فقط از باب اینکه آنها که دنبال حقایق استیضاح ، و علت آن هستند بهتر قضاوت کنند و خدای ناکرده گناه کسی را نخواسته بدوش نکشند.

استیضاح با هفت رأی نتوانست رأی بیاورد ولی پیروز شد. زیرا همیشه نتیجه شمارش پیروزی نمی‌آورد و همیشه در تاریخ این نبوده است که آنها که غالب شده‌‌اند پیروز هم شده‌اند.

زیرا ما از امام بزگوار یاد گرفتیم که عمل به تکلیف مهم و به ما مربوط است و نتیجه هر چه باشد مهم نیست بعد از استیضاح آقایان باید جواب بدهند یکسال دیگر که می‌خواهند شهرداری را به شهردار دیگر تحویل بدهند با چه میزان بدهی می‌خواهند تحویل بدهند بقول شهردار ۳۵ میلیارد تومان ثبت شده (که همه می‌دانند گاهی بدهی‌ها ثبت نشده پیش ‌از ثبت شده هستند) و بدهی به تملک بلوار ملاصدرا باز بقول شهردار ۱۰ میلیارد تومان (که البته بیشتر از آن است) و طرح قائم که بقول شهردار ۱۰۸ میلیارد است که جمعاً قریب کل بودجه شهردار می‌شود به آیندگان چه جواب خواهند داد؟ زیرا آن‌ها با این بدهی قانع شده‌اند.

همه دوستان که از من سئوال می‌کردند آیا استیضاح رأی می‌آورد من می‌گفتم خیر. گفتند پس چرا استیضاح را مطرح می‌کنید من گفتم آیندگان و حال باید بدانند در شهرداری چه می‌گذارد وقتی حقوق‌های ۷ و ۸ میلیونی به موقع پرداخت می‌شوند ولی حقوقهای ۶۰۰ و ۷۰۰ هزار تومانی جمعیت کثیری از کارگران سه ماه بعد پرداخت می‌شود آنهایی باید شرمنده باشند که امروز از جواب شهردار قانع شده‌اند.

*استیضاح پیروز شد زیرا ما از سفره ملاکین شکم خود را پر نکردیم و شرمنده شهروندانی نشدیم* که تمام و کامل اگر نگویم بیشتر ، حق خود را نسبت به شهرداری ادا می‌کنند و گاهاً با به زحمت انداختن آنها مورد بی‌مهری قرار می‌گیرند ولی عده‌ای زمین خوار و گردن کلفت مورد تعظیم قرار گیرند.

*آنهایی که به استیضاح رأی ندادند باید پاسخ بدهند به چه قیمتی چشم‌های خود را بر همه آنچه که خود در جلسات ابتدایی اذعان به تخلف می‌کردند، بستند؟ آیا منافع شهر قیمتش چقدر است؟ استخدام نزدیکان؟ امتیازات تخفیف و یا*…

تعجب آن است که چرا وقتی شهردار به کارمندان خود نسبت دروغ میدهد در حالیکه در جلسه قبلی همه دانند که آنها صادقانه مطالبی را گفتند ولی چون به مزاق شهردار نیامد به آنها تشر زد و امروز به آنها در غیابشان دروغگو نسبت می‌دهد اعضایی معلوم الحال از شورا سکوت کردند و از سخنان رئیس شورا مبنی بر دروغ نسبت دادن ، حرفی نمی‌زنند ولی به محض اینکه در شورا مطرح می‌شود عده‌ای زمین خوار وجود دارد آنها شورش می‌کنند که چرا زمین خوار می‌گویید بگویید ملاکین؟

*بعضی افراد استیضاح را زیر سئوال می‌برند که چرا حالا؟ و چرا سکوت*؟

باید بگویم که اولاً همه آنچه به عنوان تخلف یا غیره مطرح هستند همه در کمیسیونها یا جلسه رسمی شورا ، خصوصاً کمیسیون نظارت بحث و مطرح شده‌اند و این مربوط به خبرنگاران است که می‌توانند در جلسات شرکت کنند و اخبار را انتقال بدهند ثانیاً در سال دوم شورا یعنی آخر ۱۳۹۳ سئوالاتی از شهردار شده است. ثالثاً سال گذشته شورا مسئله استیضاح  را مطرح کرد  ولی به علت میانجی گری بعضی از مسئولین محترم کنسل شد . پس ما کوتاهی نکرده‌ایم..

چرا بعضی افراد سعی می‌کنند اصل استیضاح را زیر سئوال ببرند در حالیکه تنها وسیله‌ی در اختیار شورا همین سئوال و استیضاح است که متأسفانه آن هم با هزار مشکل شورا هیچ گونه دخالت در امور اجرایی ، عزل و نصب و غیره را ندارد بلکه عمدتاً نهاد نظارتی است.
یعنی اگر شورا ده‌ها کار تخلف و غیر قانونی ببیند نمی‌تواند کاری از پیش ببرد بجز سئوالی از شهردار و نهایتاً استیضاح که متأسفانه باید بگویم شهرداری که می‌خواهد تخلف کند کافی است به هر وسیله از اعضا را از خود راضی کند و برای همیشه از استیضاح هم جان سالم بدر می‌برد و هم‌آنطور که می‌خواهد کار خویش را پیش‌برد.

و من الله التوفیق

اخبار مرتبط