امام جمعه دزفول نتايج سفر به عراق را تشريح كرد+عكس - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
2nd، فوریه 2015
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 2 nd فوریه 2015 ساعت 7:36 ب.ظ | کد خبر: 26400  

به گزارش دزمهراب به نقل از مجد دز حجت الاسلام والمسلمین سید محمد علی قاضی دزفول که به منظور پیگیری امور فرهنگی ،  حوزوی ، زیازتی ومبادلات کشاورزی  و نیز دیدار با استاندارکربلا  به اتفاق یک گروه کاری از شهرستان دزفول اخیراً به عراق سفرداشتند در بازگشت به دزفول درباره انگیزه این سفر گفتند: در پی سفر اربعین  به  کربلای معلی ، مقرر شد  برای امورات فرهنگی و تعاملات فرهنگی بین دزفول و کربلا متعاقب آن ، سفری را داشته باشیم  که در هفته گذشته با همت مسئولین و عزیزانی که مقدمات این سفر را فراهم کردند سفری کاری زیارتی به عتبات عالیات انجام شد که هم با تعدادی از مسئولین محلی موفق شدیم که به نجف اشرف و کربلای معلی مشرف شویم و ضمن زیارت و استفاده معنوی از این سفر الهی مذاکراتی هم بها بعضی مسئولین اجرایی و همچنین علمای نجف و کربلا داشته باشیم

دفتر آیت الله سیستانی در عراق میزبان ما بود

در این راستا من لازم می دانم از دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت العظمی سیستانی که در این سفر بسیار ما را یاری کردند بویژه آیت الله شهرستانی که در قم با ایشان ملاقاتی داشتیم و ضمن گزارشی که از امور حوزه علمیه دزفول و مسائل دینی و فرهنگی خدمت ایشان ارائه دادیم و ایشان در این سفر خیلی کمک کردند، و در حقیقت میزبان ما در این سفر دفتر آقای سیستانی در عراق بودند.

mozakere.ayatolashahrestani00006

دیدار با مسئول مؤسسه آل البیت و تعامل علمی بین حوزه های علمیه دزفول ونجف

به حمدلله تعالی با مسئول مؤسسه آل البیت در نجف اشرف با حجت الاسلام شیخ احسان جواهری ملاقاتی داشتیم که در آن ملاقات کارهای علمی که در دزفول انجام شده و تعاملاتت علمی که میتواند بین حوزه های علمیه دزفول و نجف باشد مطرح شد و بنده یک دوره از کتاب ارزشمند تجدید الدوارس آیت الله معزی را که با زحمت تهیه شده بود چون چاپ آن تقریبا ۵۰ سال پیش می باشد و بعضی از مجلدات آن را که بصورت نادر در کتابخانه های شخصی منازل وجود داشت فراهم کنیم و تقدیم آقای جواهری کردیم که انشاءالله تقدیم آقای سیستانی شود و نسبت به تعامل علمی بین حوزه علمیه دزفول و نجف اشرف مذاکراتی صورت گرفته است.

safar.aragh.v.karbala00002

مذاکره برای ساخت حسینیه دزفولیها در کربلا وملاقات با مسئولین مقام صاحب الزمان (عج)

بعد به کربلای معلی مشرف شدیم و در آنجا چند دیدار داشتیم. یکی دیداری بود با مسئولین مقام صاحب الزمان که در اربعین میزبان ما بودند بحث تهیه زمینی برای ساختن حسینیه دزفولیها در کربلا به جد پیگیری شد چند قطعه زمین هم مورد بازدید قرار گرفت و مسئولین مقام صاحب الزمان قول همکاری در این زمینه را دادند که باید این مسئله به یاری خدا پیگیری شود.

safar.aragh.v.karbala00008

دیدار با دکتر “عقیل الطریحی ” استاندار کربلا وطرح پتانسیل های دزفول در زمینه های مختلف

ملاقات دیگری که صورت گرفت و در جای خود بسیار با اهمیت بود ملاقات با استاندار کربلا دکتر”عقیل الطریحی” از استانداران موفق عراق هست که نسبت به ما لطفداشتند و با احترام برخورد کردند. در آنجا مذاکرات مفصلی صورت گرفت و در ابتدا ما گزارشی از توانمندیهای دزفول را خدمت ایشان عرض کردیم از جهت مسائل کشاورزی و گردشگری و پزشکی و اینکه دزفول دومین شهر استان می باشد و همچنین بیان شد که دزفول توان تولید بیش از دو میلیون تن محصولات کشاورزی و زراعی را دارد. بیش از ۸۲ نوع محصول کشاورزی در دزفول تولید می شود، وجود مرکز تحقیقات کشاورزی صفی آباد که یکی از بزرگترین مراکز تحقیقات کشاورزی کشور است، شبکه آبیاری رود دز با وسعت ۱۶۰ هزار هکتار و ۱۱۰ کیلومتر کانال کشی آب کشاورزی و همچنین دو کشت و صنعت بزرگ دزفول یعنی  شهید بهشتی و  شهید رجایی، دارای ۵۰۰۰ هکتار باغات مرکبات، دزفول در تولید گل مریم رتبه اول و در تولید گل رز رتبه دوم در کشور را دارد، به جهت اقلیم و آب فراوان و خاک حاصلخیز ۳ امکان کشت در سال وجود دارد که شبیه منطقه ای به نام کالیفورنیا هست ( و ایشان در جواب گفتند بهتر از کالفورنیا هست) و نشان می داد که ایشان با دزفول آشنایی دارد چون بیان کردند که نسب من به حبیب ابن مظاهر می رسد. استاندار کربلا خانواده اهل علمی هستند که در نجف و کربلا دارای ریشه می باشند و این خیلی برای ما خیلی جالب بود که ایران و خوزستان را کاملا می شناخت. شهرهای خوزستان نام برد و کاملا معلوم بود که اطلاعاتی نسبت به استان دارد.

safar.aragh.v.karbala00012

مسئولین یک به یک با مسئولیت هایشان معرفی شدند و همچنین بحث توانمندی بهداشت و سلامت و درمان مطرح شد که دانشگاه علوم پزشکی قریب ۲۵۰ متخصص و فوق تخصص دارد و همچنین ۲۵۰ پزشک عمومی دارد و این اطلاعات را جناب آقای دکتر خسروپناه که معاون دانشگاه هستند و همراه بودند بیان نمودند. دانشگاه علوم پزشکی دزفول از شمال گرفته تا جنوب لرستان و ایلام قریب ۲ میلیون نفر تحت پوشش دارد و همچنین قریب ۳۰۰۰ نفر پرسنل دارد. رشته های تخصصی که در دانشگاه وجود دارد مثل گوارش، قلب، مغز و اعصاب، آنکولوژی، خون، کلیه، قفسه سینه می باشد. بخشهای که در دانشگاه داریم بخش جراحی قلب باز، مرکز تحقیقات ناباروری و نازایی، مرکز رادیوتراپی و شیمی درمانی می باشد و همچنین جایگاه علمی دزفول بیان شد و اینکه دزفول دارای اولین دانشگاه جهان دانشگاه جندی شاپور است.

دزفول شهر عالمان بزرگ ومراکز آموزشی وعلمی

دزفول شهر عالمان بزرگی بزرگی مثل شیخ انصاری است و حوزه کهن و بزرگی دارد. دزفول علما و مراجع و فقهای زیادی را در خود پرورش داده است. ۷ دانشگاه و مرکز اموزشی و علمی بزرگ دارد و ۷۰۰۰ دانشجو دارد و در حقیقت یک شهر دانشگاهی است. دارای فرودگاه است و اگر بتوانیم مرز هوایی را داشته باشیم برای صادرات محصولات کشاورزی و هم بحث زیارتی و گردشگری می تواند مؤثر باشد.

دعوت امام جمعه دزفول از استاندار کربلا  برای سفر به دزفول

ما به ایشان پیشنهاداتی دادیم اول اینکه از ایشان دعوت کردیم که به دزفول تشریف بیاورند که انشاءالله زمینه ای باشد برای اینکه دزفول بعنوان میزبان ایشان باشد و با آمدن ایشان زمینه امضای توافق نامه هایی که صورت گرفته در دزفول فراهم شود.

برگزاری نمایشگاه محصولات کشاورزی دزفول در کربلا

پیشنهاد بعدی ما برگزاری نمایشگاه محصولات کشاورزی دزفول در کربلا بود که ما اعلام آمادگی کردیم که این زمینه ای برای تعاملات اقتصادی بین دزفول و کربلا شود.

پیشنهاد بعدی این بود که برای ما امکان دارد که چون از نظر کشاورزی دزفول با کربلا شباهت زیادی دارد می توانیم برای ایجاد یک مؤسسه و مرکز تحقیقات کشاورزی را همچون مرکز تحقیقات صفی آباد اقدام کنیم و ما این آمادگی را داریم.

توریست درمانی مردم کربلا در دزفول

بحث بعدی که مطرح شد چون کشور عراق از نظر درمان و مسائل پزشکی با مشکلات زیادی مواجه هست ما اعلام آمادگی کردیم که با توریست درمانی مردم کربلا در دزفول حضور یابند برای درمان و بیماریهایی که دارند و با امکاناتی که در دزفول وجود دارد معالجه و درمان شوند.

خواهرخواندگی بین کربلای معلی و دزفول

بحث دیگری که مطرح شد بحث همکاری و مساعدت در ساخت حسینیه و مجموعه فرهنگی دزفولیها در کربلای معلی توسط خیرین دزفول بود که مورد استقبال قرار گرفت. و مطلب دیگری که طرح شد بحث خواهرخواندگی بین کربلای معلی و دزفول قهرمان بود که کربلا هم در انتفاضه مقاومت کرد در مقابل صدام و بعثیون و دزفول هم در ایام جنگ در مقابل صدام و بعثیون مقاومت کرد این وجه تشابه علاوه بر وجوه تشابه دیگری مثل کشاورزی می تواند باعث خواهرخواندگی شود. مطرح شد که دزفولیها از قدیم الایام امواتشان را با تمام زحمات و مشقاتی که داشت به کربلا می بردند و در آنجا دفن می کردند و این هم باعث پیوندهایی بین کربلا و دزفول شده است.

safar.aragh.v.karbala00013

پیشنهاد دادیم که اگر صلاح می دانند آقای عقیل الطریحی استاندار کربلا هنگام تشریف فرمایی به دزفول مسئولین شهری را مثل شهردار کربلا و مسئولین دیگر راهم همراه بیاورند تا انشاءالله بتوانیم با آنها توافق نامه هایی را به امضا برسانیم و ایشان خیلی استقبال کردند و اظهار خوشحالی کردند. وایشان گفتندعلاوه بر اینکه هیئت ،هیئت کاری هست خدمت علما رسیده ام و از نظر من این دیدار چون علما حضور دارند بسیار ارزشمند است و چون ایشان تحصیل کرده و دانشگاهی است ما خدمت ایشان عرض کردیم که در زمینه تعاملات علمی و فرهنگی فراهم گردد باز ایشان خیلی استقبال کردند. و قول دادند که حتما به دزفول خواهند آمد و زمینه ای برای تعاملات فرهنگی خواهد شد.

ترکیب هیئت کاری به کربلا

مجد دز: حاج آقا  درباره مسئولینی  که حضرتعالی را همراهی می کردند توضیح بفرمائید.

جناب حجت الاسلام آقای بیگدلی امام جمعه موقت بودند، آقای مهندس کرمی نژاد شهردار، جناب آقای نادبی زاده رئیس شورای شهر، جناب آقای دکتر خسروپناه معاون دانشگاه علوم پزشکی،  مهندس پوررکنی معاون فرماندار،  وجناب مهندس مخبر مدیرعامل شرکت کشت و صنعت شهید رجایی بودند. این گروهی بودند که در خدمتشان بودیم و به حمدلله تعالی نسبتا اکیپ کاملی بود هم اجرایی داشتیم و هم شهرداری، هم دانشگاهی و علوم پزشکی، و هم کشاورزی داشتیم. در ترکیب گروه هم فرهنگی داشتیم که حاج آقای بیگدلی بودند. این گروه حساب شده انتخاب شده بودند و به حمدلله تا حالا توانستیم در آنجا بعنوان یک گروه کاری معرفی کنیم انشاءالله باید همتی شود که مواردی که ذکر شد و در مذاکرات مطرح شد پیگیری شودکه به فضل خدا بتوانیم از این سفر معنوی بهره ها ببریم.

safar.aragh.v.karbala00010

استحکام ایمان مردم و تعاملات فرهنگی بین کربلای معلی و دزفول

مجد دز: در مجموع ارزیابی و پیش بینی حضرتعالی از روند این مذاکرات و پیگیری آنها چیست؟

من هم در مسئولین خودمان که همراه ما بودند خیلی جدیت دیدم و هم با مسئولین کربلای معلی و نجف اشرف که مذاکره کردیم استقبال زیادی مشاهده کردیم. و در مجموع سفر را بسیار مثبت ارزیابی میکنم انشاءالله که خدای متعال به ما توفیق دهد که از برکت اباعبدالله الحسین(ع) و امیر المؤمنین(ع) و مردم ولایت مدار و محب اهل بیت دزفول که واقعا مردم دزفول هم به امام حسین و هم به امیرالمؤمنین عشق می ورزند و امیدواریم اینها همه زمینه ای شود که بتوانیم قدمهای بسیار مثبتی را برداریم و در جهت استحکام ایمان مردم و تعاملات فرهنگی بین کربلای معلی و دزفول قهرمان گامهای اساسی و بلندی برداشته باشیم.

ارسال نظر

     


-->