پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

باغبان دلسوز داستان انقلاب

مرحوم امیرحسین فردی، نویسنده پیشکسوت ادبیات داستانی انقلاب اسلامی از چهره‌های تاثیرگذار ادبیات انقلاب بود که نقش اساسی و تعیین کننده‌ای در جریان‌سازی گونه های ادبی همسو با اهداف و آرمان‌های انقلاب اسلامی داشته و در این راه شاگردان بسیاری را تربیت کرده است.

بی گمان درگذشت مرحوم امیرحسین فردی، ضایعه جبران ناپذیری برای ادبیات داستانی انقلاب اسلامی است، چرا که ادبیات داستانی انقلاب اسلامی بسیاری از دستاوردهای ارزشمند خود را مدیون این نویسنده متعهد و مدیر فرهنگی دلسوز دلسوز و خستگی ناپذیر در طول بیش از سه دهه می داند.

شکی نیست که مرحوم امیرحسین فردی از نخستین پایه گذاران ادبیات داستانی انقلاب اسلامی در سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بوده و همچنین نقش تعیین کننده‌ای در شکل گیری این ادبیات در دهه شصت داشته است. مرحوم فردی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با سفر به نقاط محروم کشور، از جمله استان سیستان و بلوچستان و مشاهده محرومیت های ساکنان این نقطه دور افتاده از مرکز، رمان «سیاه چمن» را برای نشان دادن ظلم و ستم «خان»ها بر رعیت بیچاره که میراث حکومت ستمشاهی بوده است، نوشت که این اثر جزو نخستین داستان های متعهد به آرمان های بزرگ انقلاب اسلامی به شمار می آید.

وی در سال های بعد هم دغدغه های آرمان خواهانه خود در عرصه ادبیات داستانی انقلاب اسلامی را دنبال کرد که حاصل آن چند اثر مکتوب از جمله رمان «اسماعیل»است. از سوی دیگر، نقش اساسی و تعیین کننده مرحوم فردی در تربیت انقلابی چند نسل از کودکان و نوجوانان ایرانی را نمی توان نادیده گرفت که این مهم با مدیریت خستگی ناپذیر و دلسوزانه وی در طول نزدیک به سه دهه و در مجله هفتگی «کیهان بچه ها»تحقق یافت.

بسیاری از هنرمندان متعهد انقلاب در عرصه های شعر، داستان و تصویرگری، تربیت یافته حلقه های فرهنگی مجله کیهان بچه ها هستند که اکنون جزو چهره های شاخص هنر و ادبیات اسلامی به شمار می روند.

در کنار این اقدامات موثر، مرحوم امیرحسین فردی نقش اساسی و تعیین کننده ای هم در جریان سازی ادبیات داستان انقلاب اسلامی داشته که حاصل آن شکل گیری نحله های فکری و ادبی تاثیرگذار در ادبیات معاصر کشورمان بوده است.

حلقه ادبی بچه های مسجد جواد الائمه(ع) که جلسات اولیه و شکل گیری آن به سال های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بر می گردد، از نخستین حرکت های ادبی- انقلابی مرحوم فردی به حساب می آید که در ادامه و با پیوستن جوانان مشتاق و مستعد به شکوفایی رسید.

این جریان در سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و همزمان با آغاز جنگ تحمیلی، بخشی از ظرفیت های خود را به نمایش گذاشت که حضور جوانان تربیت یافته در این حلقه ادبی-مذهبی بخشی از آن بوده است. بعد از شهادت حبیب غنی پور، یکی از اعضای این گروه در دوران دفاع مقدس، نویسندگان مسجد جواد الائمه و در رأس آنها مرحوم امیرحسین فردی تصمیم گرفتند که جایزه ادبی شهید غنی پور را برای گرامیداشت یاد این نویسنده شهید و همچنین تداوم راه شهید غنی پور پایه گذاری کنند که این جایزه اکنون یکی از مردمی ترین و معتبرترین جایزه های ادبی و البته همسو با اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی در کشورمان به حساب می آید.

راه اندازی جشنواره بزرگ داستان انقلاب در سال های اخیر از دیگر اقدامات مرحوم فردی بود که موج تازه ای از نویسندگان انقلاب اسلامی را به تألیف داستان هایی با موضوع انقلاب اسلامی به میدان آورد و حاصل آن تألیف و انتشار آثار داستانی متعدد به قلم نویسندگان مختلف است.

آن چه بیان شد، تنها بخشی از فعالیت‌های ادبی مرحوم امیرحسین فردی در طی بیش از سه دهه بود و بی گمان در سال ها و دهه های بعدی شاهد به بار نشستن ثمره فراوان درخت تنومند داستان انقلاب اسلامی خواهیم بود که مرحوم فردی در زمان حیات خود، مانند یک باغبان دلسوز، نهال آن را کاشت، سال ها از این نهال نورس مراقبت کرد و در زمانی که این درخت به بار می نشست، بار سفر بست و امانت خود را که همان درخت داستان انقلاب اسلامی باشد به نسل های بعدی سپرد. روحش شاد.

خبرگزاری فارس

اخبار مرتبط