بسیاری از ساختمان های اداری و نیز معابر شهری دزفول برای تردد افراد معلول و سالمند نامناسب نیستند. - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
4th، جولای 2016
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 4 th جولای 2016 ساعت 5:55 ب.ظ | کد خبر: 44837  

به گزارش دزمهراب فریدون عبدی روز دوشنبه در نشست کمیته مناسب سازی معابر دزفول در سالن جلسات فرمانداری افزود:طبق اصل ۲۰ قانون باید حقوق معلول در عرصه های اجتماعی و فرهنگی با افراد عادی یکسان باشد و برای اینکه این قانون اجرا شود باید مصوبات این نشست ها در راستای تسهیل در تردد معلولان به درستی اجرایی شوند.
وی افزود:بیش از پنج هزار معلول در شهرستان دزفول شناسایی شده اند که این معلولان برای تردد و انجام فعالیت های روزمره با معابر شهری و ساختمانهای نامناسب مواجه اند لذا در این خصوص از شهرداری انتظار می رود بیش از دیگر ارگان ها با بهزیستی همکاری کند.


رئیس بهزیستی دزفول اظهار کرد:بسیاری از ساختمان ها و خیابانهای شهر دزفول برای تردد افراد معلول و سالمند مناسب نیستند که شهرداری دزفول باید شرط صدور مجوز پایان کار را مناسب سازی ساختمان در نظر بگیرد .
وی افزود:برخی سازه های سطح شهر و ساختمان ها غیراستاندارد هستند و فرد معلول برای تردد از آنها دچار مشکل می شود که در این خصوص نیز چاره اندیشی شود.
عبدی ضمن تقدیر از همکاری فرمانداری و بنیاد شهید با بهزیستی جهت حل مشکلات معلولان گفت:در نشست پیشین مقرر شده بود یکی از پارکهای سطح شهر بعنوان پایلوت مناسب سازی شود که به گفته شهرداری پارک مهرگان جنب پل پنجم مناسب سازی شده است وباید از این پارک بازدید شود.
رئیس بهزیستی دزفول اظهار کرد:برخی بوستان های دزفول فاقد سرویس بهداشتی مناسب افرادمعلول و سالمند بوده که شهرداری باید در این خصوص اقدام کند ضمن اینکه سبدهای کولرگازی نیز در بوستان ها برای تردد نابینایان باید جمع آوری شوند.


عبدالحسین پوررکنی معاون عمرانی فرمانداری ویژه شهرستان دزفول نیز گفت:برای انجام فعالیت های ساختمانی و شهرسازی باید مناسب سازی در دستور کار شهرداری قرار گیرد تا هنگام بهره برداری از طرح ها با موانعی چون مناسب سازی مواجه نشوند.
وی با تاکید بر برنامه ریزی جهت حل مشکل تردد معلولان از دستگاه ها و ادارات پرتردد خواست جهت مناسب سازی ساختمان ادارات همچون فرمانداری اقدام کنند.
فریدون روغنی زادگان رئیس عمران و برنامه ریزی فرمانداری ویژه دزفول نیز در این نشست گفت:مشکلات معلولان باید اولویت بندی شود تا در جلسات سه ماهه این کمیته مورد بررسی و در جهت رفع آنها اقدام شود.
وی داشتن شهر بدون مانع جهت تسهیل در تردد معلولان و سالمندان را یکی از ضرورت های شهری دانست و گفت:بهزیستی و شهرداری برای مناسب سازی معابر و ساختمان ها از سایر شهرها الگو برداری کنند.
رضا پورآیین رئیس مرکز بهداشت شهرستان دزفول نیز گفت:همکاری مردم جهت کمک به تردد معلول بسیار مهم است و مردم باید نسبت به مشکلات و محدودیت های افراد معلول آگاه باشند و در این خصوص یاری رسان باشند.
وی با اشاره به سد معبر برخی کسبه در معابر افزود:در برخی خیابانها اجناس واحدهای تجاری مقابل مغازه ها قرار گرفته که این امر باعث کم شدن عرض پیاده رو شده و تردد را برای مردم مشکل کرده است که معلولان در این خصوص بیشتر دچار مشکل می شوند .
رئیس انجمن جسمی و حرکتی شهرستان دزفول نیز گفت:برخی سازه های سطح شهر دزفول استاندارد نبوده و امکان تردد برای معلولان وجود ندارد.
الهه باغبان مجرد افزود:معلولان نیاز به استقلال جهت انجام امور شخصی و اجتماعی دارند و علاقه مندند خودشان رانندگی کنند اما خودروی اتوماتیک ویژه معلولان در دزفول وجود ندارد .
در این نشست مقرر شد همایش پیاده روی و گل گشت ویژه معلولان و خانواده ها در روز جهانی معلول در ۱۴ آذرماه در دزفول برگزار شود .
در این نشست راهکار لازم برای حل مشکل تردد معلولان از سوی ادارات دزفول ارائه شد.

ارسال نظر

     


-->