پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

تأکید پاپی زاده بر ارائه لایحه دولت برای رفع ریزگردها

به گزارش دزمهراب و به نقل از خبرگزاری خانه ملت، نماینده مردم دزفول درمجلس دهم با تاکید بر ضرورت ارایه لایحه از سوی دولت برای رفع ریزگردها، گفت: کلاف سردرگم ریزگردها تنها به دست دولت باز می شود.
عباس پاپی زاده در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به چالش مهم افزایش ریزگردها و آلودگی هوا در استان خوزستان، گفت: مهم ترین دلیل افزایش ریزگردها را می‌توان ناشی از ضعف مدیریت در بخش منابع طبیعی و کمبود منابع آبی عنوان کرد، به عنوان مثال تالاب‌های خشک شده و مناطق دشتی در پی سدسازی‌ها زمینه ساز کاهش فضای سبز و افزایش ریزگردها بوده است.

نماینده مردم دزفول در مجلس دهم، با اشاره به اینکه به دلیل سیاست‌های اشتباه مسئولان ریزگردها در اکثر استان‌های کشور به ویژه خوزستان افزایش پیدا کرده است، افزود: به طورحتم برای رفع این مشکل بزرگ دولت باید منابع ویژه مالی برای توسعه پوشش سبز منطقه درنظر گیرد، همچنین باید از سیاست‌های اشتباه مانند انتقال آب و سدسازی‌های بی رویه جلوگیری شود.

وی با تاکید بر اینکه دولت باید لایحه چگونگی کنترل ریزگردها را به مجلس ارایه کند، تصریح کرد: متاسفانه دولت هیچ علاقه و رغبتی به رفع این مشکل ندارد اما مجلس می تواند با ارایه طرح هایی بدون بار مالی درجهت رفع این مشکل اقدام کند؛ اما تا زمانی که دولت به صورت جدی درجهت رفع مشکل ریزگردها هزینه و وقت گذاری نکند نمی توان انتظار کاهش ریزگردها را داشت.

پاپی زاده با اشاره به اینکه کلاف سردرگم ریزگردها تنها به دست دولت باز می شود، گفت: نمایندگان درمجلس نهم تلاش های بسیاری درجهت رفع مشکل ریزگردها و استفاده از راهکارهای قانونی به کار بستند، البته در حال حاضر نیز مجلس از آمادگی لازم و ظرفیت کافی برای تصویب قوانین راهگشا برای رفع مشکل ریزگردها برخوردار است اما تامین اعتبار هم ازسوی دولت الزامی است.

نماینده مردم دزفول در مجلس دهم با انتقاد از اینکه اقدامات دولت در جهت کاهش ریزگردها موثر نبوده است، افزود: متاسفانه اقدامات صورت گرفته از سوی دولت مقطعی، کوچک و جزیی بود، البته مجلس نهم بارها از دولت درخواست رسیدگی به این مشکل را کرد اما متاسفانه دولت نه تنها به درخواست نمایندگان توجهی نداشت بلکه بندهای مربوط به بودجه محیط زیست درجهت رفع ریزگردها در لایحه بودجه را نیز حذف کرد.

اخبار مرتبط